Хаймерси та пенали для капсулів-детонаторів від олександрійського різьбяра Дмитра Кудрі і його вихованців
- 21 березня 2023, 16:43
Олександрійський майстер Дмитро Кудря займається художньою обробкою деревини з дитинства, 38 років керує художнім колективом-студією «Художнє різьблення» Центру дитячої та юнацької творчості міста Олександрії, 15 з яких колектив носить звання народного. Із початком активної фази російсько-української війни асортимент виробів різьбярів розширився: до традиційних півників та коників додалися хаймерси, а до шкатулок — пенали для перенесення капсулів-детонаторів у саперній справі.
Окремим напрямком діяльності майстра є викладацька діяльність. Уже 38 років, як він створив і керує народним художнім колективом-студією «Художнє різьблення» Центру дитячої та юнацької творчості міста Олександрії, має відзнаку «Відмінник освіти України».
У колективі займається 32 дитини шкільного віку, це хлопці й одна дівчина. Приймають усіх, якогось спеціального відбору немає, але є черга, бо багато охочих.
Працюють з деревиною різних порід: тополя, липа, вільха, дуб, акація, ясень, граб, груша. Виготовляють ігри, іграшки, тільки шумових музичних інструментів уміють робити близько тридцяти, серед них калатало, рубель, деркач, тріскачка, ксилофон, дзвоник. Заготовки майбутніх виробів обробляють на верстатах, потім працюють лобзиком, на завершення поверхню оздоблюють геометричним різьбленням, створюючи власні орнаменти, виробляючи власний почерк.
Як розповів 15-річний Станіслав Оганесян, який цього року закінчує навчання, свого часу він чекав декілька місяців, щоб потрапити у колектив. За шість років виготовив понад п’ятдесят виробів, які переважно дарував рідним, а деякі навіть створював на замовлення. Зараз завершує випускну роботу.
У творчості Дмитра Кудрі патріотична тематика була присутня завжди: це і народні іграшки, і вироби з державною символікою. Повномасштабна війна додала нових тем. Сумний привід, але реальність. На початку минулої весни створив трактор, що тягне ворожий танк.
Представники олександрійського волонтерського центру «Ельф» звернулися до різьбярів з проханням виготовити пенали для капсулів-детонаторів саперам, які очищають деокуповані території від мін та снарядів. Різьбярі відгукнулися і не просто роблять необхідні коробочки, а й прикрашають їх козацьким хрестом — оберегом. Допомагають «Ельфу» і в компонуванні сумок для саперів, вкладаючи туди пенали, прапорці, ножиці, щупи, ножі тощо. Дізнавшись, що для закупівлі великої кількості цього начиння потрібні кошти, керівник та його учні беруть участь у благодійних ярмарках, а вручені за продані вироби гроші передають волонтерам.