Майоліковий півник з Малої Виски, ну майже той самий
- 10 червня 2022, 11:19
Уже місяць, як увагу відвідувачів музею історії Маловисківщини імені Олександра Сергійовича Ковтуна (Новоукраїнський район) привертає новий експонат — майоліковий півник, такий самий, який стояв на легендарній шафці у звільненій від окупантів Бородянці на Київщині.
У той довоєнний час я планувала додати цей подарунок як ще один експонат до вже наявної у закладі колекції кераміки, яку передали засновникам музею з різних куточків тодішнього СРСР (зауважу, що власного керамічного виробництва у Малій Висці не було). Але коли в один із квітневих днів побачила, що фото шафки з майоліковим півником на ній показують по усіх телевізійних каналах і всі стрічки соцмереж заповнені ними, зрозуміла, що його роль набагато більша. (Хто б міг подумати, що звична побутова річ в один момент стане символом української самобутності, незламності українського духу). Тож виставила символічну керамічну птицю як окремий експонат до Міжнародного дня музеїв, який цього року мав тему «Сила музеїв». Й у день свята, й зараз усі без виключення відвідувачі звертають на нього увагу, впізнають й із захопленням розглядають, кажуть, що цей виріб цікавий і сучасний.
А ще цим півником ми започатковуємо збір експонатів, які стосуються новітньої історії Маловисківщини та повномасштабної російсько-української війни зокрема. Охочі поповнити фонди музею можуть звертатися за телефоном (099) 528 19 89.
Нагадаємо, що мем із шафкою, який останнім часом став символом української стійкості, походить з фото кореспондентки «Суспільного» Єлизавети Серватинської. На фото ми бачимо розбомблену росіянами багатоповерхівку у Бородянці, де на стіні майже неторканою залишилася кухонна шафка із посудом. Спочатку було багато мемів щодо самої шафки, аж поки хтось не звернув увагу на куманець (інша назва — штоф) у вигляді півника, в якому розпізнали виріб Васильківського заводу майоліки — одного із найбільших в Україні виробників сувенірної продукції.
Такий керамічний сувенір подарували прем’єру Великої Британії Борису Джонсону на початку квітня під час його візиту до Києва.