---
Суспільство

Як українські козаки московитів перемагали: короткий екскурс в історію

Як українські козаки московитів перемагали: короткий екскурс в історію
Широкомасштабна російська агресія проти України, що розпочалася 24 лютого 2022 року і триває донині, є лише одним з етапів російсько-українського протистояння, суттю якого є боротьба за виживання обох націй — української і російської. Попри поширену російською і радянською історіографією думку, що у цій боротьбі завше перемагали московити, історична пам’ять українців зберігає чимало спогадів про військові звитяги наших предків — українських козаків.
Першим серйозним козацько-московським конфліктом можна вважати війну між Великим князівством Литовським та Московією, що відбулася на зламі XV-XVI століть. Будучи підданими офіційного Вільно, представники української козацької еліти черкаський і канівський староста Остафій Дашкович та київський воєвода Андрій Немирич у 1515 році поставили за мету відвоювати у Москви Чернігово-Сіверщину, захоплену московитами у 1503 році. Втім, цим планам не судилося здійснитися, оскільки козацьке військо підвели татари, котрі також брали участь у поході і почали грабувати українське населення Чернігово-Сіверщини, щойно козаки вигнали звідти московитів. Проте уже в 1521 році козаки на чолі зДашковичем повторили спробу походу на Московію. Цього разу козацтво дійшло майже до Москви. Великий князь московський Василій ІІІ навіть мусив утікати на північ, покинувши свою столицю напризволяще.

У Лівонській війні 1558-1583 років військові акції козаків незмінно очолював руський воєвода Філон Кмита-Чорнобильський. Перша блискуча перемога козацької зброї під його командуванням датується 1562 роком, коли козаки розбили московське військо під Черніговом і оволоділи містом. Після цього козаки завдали нищівної поразки загонам князя Мещерського і просунулися на північ — до Стародуба.

У 1563 році на Московію ходив Михайло Вишневецький — двоюрідний брат славетного фундатора Запорозької Січі Дмитра Вишневецького (Байди). Під час його походу козаки вдерлися в Новгород-Сіверський та Почеп, захопивши багату здобич і бранців, а ще через чотири роки, у 1567 році, вже під орудою князів Костянтина Вишневецького, Януша Збаразького та Романа Сангушка, розгромили московське військо біля озера Суші, здобули ряд локальних перемог під Вітебськом, Улою, Кривином. Москва зазнала збитків приблизно на 40 тисяч рублів — величезну на той час суму.

Й таких славетних перемог над московитами українські козаки у XVІ-XVIІ століттях здобули чимало, чого лише вартує перемога у битві під Конотопом гетьмана Війська Запорозького Івана Виговського влітку 1659 року, коли козацьке військо у спілці з кримськими татарами завдало нищівної поразки 150-тисячному московського війську.

У ході новітньої російсько-української війни переможний досвід українського козацтва у чисельних війнах з московитами надихає ЗСУ на нові звитяги, адже наші військові добре усвідомлюють головне завдання українського війська — перемогти.
Слава Україні! Україна неодмінно переможе!

Микола Дорошко,
доктор історичних наук, професор,
уродженець с.Цвітне Олександрівської
селищної ради Кропивницького району

"ВК" у PDF