Козацька Аджамка волонтерить для ЗСУ
- 19 липня 2023, 09:58
Допомагали армії з 2014 року, максимально згуртувалися у перші дні повномасштабного вторгнення, закумулювали зусилля, об’єднали довкола себе людей і підтримують фронт і вимушених переселенців жителі Аджамської сільської громади Кропивницького району. Детальніше про їхнє волонтерство — у матеріалі «Вісника Кіровоградщини».
Координатором усіх дій в Аджамській громаді стала сільська рада. Окремими рішеннями вона затвердила Програми про шефство над військовими частинами та уклала Угоди щодо фінансової підтримки військових. За 2022 рік із сільського бюджету надали понад 10 мільйонів гривень на Збройні сили України, за які придбали автобус й обладнання для виконання бойових завдань ЗСУ, адресно надавали матеріальну допомогу родинам військових зниклих безвісти, в полоні, при пораненні, на поховання. У 2023 році дія Програм продовжується.
На базі денного стаціонару, який багато років не діяв і пустував, офіційно відкрили прихисток для вимушених переселенців. Волонтери, депутати, інші жителі громади звезли туди ліжка, постілі, привели приміщення в порядок, підготувавши до тимчасового перебування людей, які змушені були покинути власні домівки через збройний напад російського агресора. Таких у перші дні прибувало по п’ятдесят на добу.
Також надали прихисток внутрішньо переміщеним особам місцеві жителі. Сільська рада оперативно зібрала інформацію, хто готовий прийняти людей, організували безкоштовне харчування, принесли одяг. У перші місяці у громаді зупинялися транзитно, а потім стали залишатися на тривалий час або купувати будинки, бо повертатися вже немає куди. Загалом на території громади зараз живе понад 300 вимушених переселенців.
Підтримка фронту — поза усілякими обговореннями. Збираємо і передаємо туди усе необхідне: від питної води і шкарпеток до бронежилетів і автомобілів. Наші майстрині шиють наколінники, ноші. По селах переробляємо м'ясо й рибу на консерви, у необмеженій кількості сушимо овочі для сухих супів. Не зупиняємося і після 500 днів великої війни — все так же збираємо і відправляємо посилки.
Пам’ятаю, як 24 лютого 2022 року я ридала пів дня від новин. Потім відправилася готувати погріб для сховку. Потім не знала де себе діти. А тоді зібралася і знову пішла допомагати українській армії та вимушеним переселенцям. Місця для збору допомоги треба було багато, тож з початком повномасштабного вторгнення таборуємося у Будинку культури.
В Аджамському сільському Будинку культури із 25 лютого 2022 року спочатку без вихідних, а тепер п’ять днів на тиждень працює близько десяти жінок-волонтерок, а допомогу приносить уся громада. Картоплі на початку березня минулого року знесли тонни три, приносили цілі туші свиней та корів. Люди казали:
І просто мовчки приносили і складали. На території громади діє громадська організація «За щирість української душі та велич українського народу», яка проводить збір коштів на придбання необхідних речей для ЗСУ. Постійно діє Волонтерський пункт — ініціатор культурно-масових заходів, під час яких збираємо внески для армії та внутрішньо переміщених осіб.
Уранці 24 лютого 2022 року я згадала слова своєї бабусі, яка була у Другу світову війну медикинею. Коли ми її розпитували про війну, вона відповідала:
Тепер, на жаль, ми знаємо.
Зараз точиться кривава боротьба, але український народ об’єднаний. Як би важко не було, усі розуміють, що ми можемо втратити найцінніше — нашу державу. Тому маємо допомагати нашим захисникам і захисницям хто чим може. Аджамка — це козацьке село, якому понад 350 років, тож ми, нащадки козаків, боротимемося і допомагатимемо фронту до перемоги України.