Як пішли, так і повернулися: росіяни зрозуміли, що зернова угода може існувати і без них
- 6 листопада 2022, 13:02
На тижні, що минає, керівництво Росії намагалося зірвати зернову угоду. Приводом стало звинувачення України в "авіаційних та морських ударах" по кораблях Росії, які знаходяться на анексованої української території. Проте, росіяни як заявили про припинення розблокування південних портів України на "невизначений термін", так і повернулися 3 листопада до виконання угоди.
Але Україна не використовувала і не планувала використовувати гуманітарний коридор у таких цілях та жодних нових зобов'язань на себе не брала. Про це заявив спікер Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко.
Українська сторона подякувала ООН та Туреччині "за лідерство задля відновлення функціонування зернового коридору, який відіграє важливу роль в забезпеченні глобальної продовольчої безпеки" і продовжила виконувати взяті на себе зобов’язання щодо забезпечення продовольством.
Як повідомило Міністерство інфраструктури України, 3 листопада з портів "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний" вийшло 7 суден з 290 тис. тонн української агропродукції до країн Азії та Європи.
Серед них ESENTEPE з 29 тис. тонн насіння соняшника до Оману та KEY KNIGHT з 67 тис. тонн кукурудзи для Китаю. А загалом вже 10 млн тонн української агропродукції відправлено до 43 країн світу.
Нагадаємо, 29 жовтня Росія заявила, що зупиняє участь у реалізації "зернової угоди" через так званий "теракт" у Севастопольській бухті в суботу вранці. У Міноборони РФ заявили, що один із морських безпілотників, які атакували кораблі в Севастополі, нібито був запущений із судна, що перевозило сільгосппродукцію "зерновим коридором", пише Forbes.
Росія навіть запросила засідання Ради безпеки ООН у зв’язку з атакою українських безпілотників на російські кораблі.
Президент України Володимир Зеленський назвав таки заяви заявами "хворих людей".
Литва заявила, що необхідно організувати військовий супровід судам з українським зерном. Польща наголосила, що готова разом з іншими країнами ЄС продовжити роботу, щоб допомогти перевозити товари першої необхідності Україні та тим, хто їх потребує. У НАТО закликали Росію терміново продовжити свою участь у зерновій угоді і підкреслили її підтримують всі країни Альянсу.
Судна під турецьким прапором продовжать експортувати українське зерно після виходу Росії з угоди, заявив міністр оборони Туреччини Хулусі Акар. Про це повідомило 1 лістопада УНІАН.
"Ми вважаємо, що підписана угода вигідна для всіх сторін і її порушення буде проблемою для кожної зі сторін. Ми хочемо продовжити транспортування зерна, і ми вкладатимемо у це свою лепту", — зазначив турецький міністр.