Як зміниться наше життя у новому році
- 9 січня 2024, 10:25
Зазвичай із 1 січня — у новому році нове життя, — нас очікує чимало змін. Початок 2024 не став виключенням. Як повідомляє Суспільне, з перших днів нового року набувають чинності понад 100 законів та постанов.
Із 1 січня вже традиційно зростають мінімальна зарплата та пенсія. Третій рік повномасштабної війни, на щастя, не порушив цю традицію. (Привіт тим, хто із задоволенням читає будь-які страшилки і також радо їх розповсюджує. Наприклад, що ані зарплат бюджетникам, а ні пенсій найближчим часом вже не буде).
Отже, у 2024 році мають двічі підвищувати мінімальну зарплату. Із 1 січня її розмір зростає з встановлених у жовтні 2022 року 6 700 грн до 7 100 грн. Погодинна мінімальна зарплата підвищиться до 42,6 грн. Друге підвищення відбудеться 1 квітня — до 8 тис. грн та 48 грн відповідно, інформує Економічна правда.
Розмір прожиткового мінімуму тепер складає:
- 3 023 грн — для працездатних осіб;
- 2 563 грн — для дітей віком до 6 років;
- 3 196 грн — для дітей від 6 до 18 років;
- 2 361 грн — для осіб, які втратили працездатність.
Загальний показник прожиткового мінімуму зросте з 2 589 грн до 2 920 грн.
Допомога на дітей одиноким матерям надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Максимальний розмір допомоги у 2024 році становитиме:
У 2024 році в українців збережеться можливість отримання субсидій для оплати житлово-комунальних послуг, пише Економічна правда з посиланням на інформацію Міністерства соціальної політики. Право на неї мають громадяни, чиї витрати на комунальні послуги перевищують 15% від загального доходу сім’ї за місяць. Розмір фінансової підтримки розраховується індивідуально.
Мінімальна пенсія з 1 січня збільшується з 2 093 грн до 2 361 грн, максимальна — з 20 930 грн до 23 610 грн. Індексація всіх пенсій відбудеться з 1 березня.
Відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у 2024 році зміниться розмір стажу, достатнього для виходу на пенсію. Оформити вихід на пенсію за віком:
Якщо до 65 років людина не має мінімального страхового стажу, вона не має права на пенсію за віком. У такому випадку особа отримуватиме соціальну допомогу від держави. Її розмір дорівнює сумі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 2 361 грн.
До речі, стаж можна офіційно докупити. Але навряд чи ця практика найближчим часом буде поширена в Україні. Поміркуйте: за кожен місяць, якого не вистачає, треба зробити внесок, який щонайменше дорівнює сумі мінімального страхового внеску на дату укладання договору, помноженого на коефіцієнт 2.
Мінімальний страховий внесок становить 22% від мінімальної зарплати, з 1 січня це 1 562 грн. Отже:
Зростання прожиткового мінімуму неминуче відображається на обсязі податкових виплат для підприємців та бізнесу. Частина підприємців може змінити групу оподаткування, бо вони розраховуються від мінімальної заробітної плати, відмічає Суспільне.
Отже, із 1 січня 2024 року ФОПи першої групи сплачують єдиний податок у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для працездатних (з 1 січня — 302,3 грн), другої групи — 20% від мінімальної зарплати (1 562 грн). Фактичні ставки податку можуть бути меншими, їх розмір встановлює місцева влада. Для ФОПів третьої групи ставки не змінюватимуться: 5% — для неплатників ПДВ, 3% — для платників ПДВ.
Ліміти для ФОПів:
У разі перевищення цих лімітів ФОП автоматично переводиться на іншу групу або на загальну систему оподаткування.
ФОПи також сплачують ЄСВ в розмірі 22% від мінімальної зарплати. З 2024 року розмір ЄСВ для відрахувань підприємцями зросте до 1 562 грн із січня та 1 760 грн — з квітня.
Зросла й вартість сервісних послуг МВС, повідомляє Суспільне. Зокрема:
1 січня 2024 року почнеться новий етап запровадження закону «Про ринок землі». Зокрема, ринок відкриється для юридичних осіб. Також громадяни отримають право набувати у власність до 10 тис. га землі. Мінімальна ціна купівлі не може бути нижче нормативної грошової оцінки (НГО). Переважне право на купівлю ділянки залишається за орендарями, нагадує Міністерство аграрної політики та продовольства України.
Ринок землі стартував 1 липня 2021 року. До 2024 року купувати сільськогосподарську землю мали можливість тільки фізособи – громадяни України, з обмеженням 100 га. Закон також забороняє купувати землю іноземцям.