Стоп-слова: що не слід говорити тим, хто постраждав від війни
- 29 квітня 2022, 10:37
Як краще говорити з людьми, які постраждали від війни? Що казати, щоб не зранити ще більше та не завдати нового болю? Повноцінну пораду в цій історії не може дати ніхто, проте психологи знають, яких слів та дій краще уникати та на що слід орієнтуватися.
Вам може здаватися, що слова зайві, але мовчання може поранити так само, як і необережні слова. Для людини, яка пережила жахливу подію, важливо, щоб її досвід визнали. Мовчання створює ефект вакууму, в якому людина залишається один на один зі своєю травмою.
Визнайте тяжкість ситуації та страждань. Кілька слів можуть бути достатніми:
2. Не узагальнюйте — «Усім нам погано». Не переводьте фокус на себе або інших людей. Тим більше не порівнюйте ситуацію людини з іншими, «гіршими» ситуаціями.
Якщо людина вирішила поділитися з вами, вислухайте до кінця і висловіть співчуття та підтримку. Навіть, якщо ви пережили щось подібне, зараз не час рівнятися втратами.
Сюди ж відносяться слова на кшталт «Принаймні твій будинок не згорів» та «Добре хоч, що твої рідні залишилися в живих». Такі слова знецінюють втрати людини, роблять її почуття малозначимими. Дивіться на кожну ситуацію страждання як на унікальну, якою вона і є.
3. Не давайте оцінок тому, що людина зробила чи не зробила, і тому, що вона відчуває.
Наприклад: «Вам краще було відразу виїхати», або «Ти повинен радіти, що вижив». Швидше за все людина і так себе звинувачує за те, що зробила недостатньо. І так само вмовляє себе, що має радіти життю. Тоді як кожному з нас важливо пройти етап горювання за тим, що втрачено назавжди, аби знову навчитися жити повним життям.
Ми можемо допомогти людині горювати такими словами:
4. Не слід говорити, що ви розумієте, що пережила людина.
Кожен з нас поніс різні втрати на цій війні. Хтось втратив роботу, звичайний уклад життя, відчуття безпеки, а хтось заплатив сім’єю, дитиною, чоловіком, домом. Хтось бачив вибухи і обстріли на відео, а хтось став безпосереднім свідком звірських вбивств і сам був на порозі смерті.
Заміст того, щоб сказати: «Я розумію, що ти пережив», скажіть:
Або:
5. Співчувайте, але не віктимізуйте людину, уникайте слів, які підкреслюють позицію жертви.
Натомість підкреслюйте сильні сторони, ті, що допомогли людині вижити, впоратися і подбати про себе та інших у гострій кризі. Виражайте захоплення, кажіть, чим саме у поведінці людини ви пишаєтесь.
Анна Панфілова, психологиня