Велика політика: чим стане епоха Трампа для України?
- 16 листопада 2024, 10:30
Після перемоги на президентських виборах в США республіканця Дональда Трампа перші шпальти журналів, газет і сайтів повняться конспірологічними теоріями. Як зміниться світовий порядок після його інавгурації? З ким та проти кого буде дружити новий-старий американський лідер, відомий своїм ексцентричним характером?
І, звісно, найголовніше для нас — як вплинуть зміни в стані союзників на війну в Україні? Тим більше, що під час передвиборчих перегонів Дональд Трамп заявляв, що «за добу» зупинить війну в Україні, але не розповідав, яким чином.
Інший план, знову ж таки за даними джерел, передбачає відмову від постачань зброї в Україну доти, доки Київ не погодиться на мирні переговори з Росією. Україна може спробувати повернути втрачені території, але робити це доведеться шляхом дипломатичних переговорів, нагадує дані видання Фокус.
Радник президента України Дмитро Литвин, коментуючи журналістам статтю WSJ, заявив:
А сам Володимир Зеленський 7 листопада на пресконференції за підсумками саміту Європейської політичної спільноти, коментуючи заяву новообраного президента США щодо завершення війни протягом 24 годин, зазначив, що вірить — Трамп хоче швидкого закінчення війни. Але це може означати втрати для України. А потрібен справедливий мир. І підкреслив, що росіяни — найскладнішій ворог цього століття, передає Кореспондент.
Росія готова до мирних переговорів щодо України, але не на базі «хотілок» Києва, а на базі «Стамбула» та реалій сьогоднішнього дня, вже заявив російський диктатор Володимир Путін, інформує 24 канал.
Дональд Трамп хотів би мати готову мирну угоду щодо України до моменту своєї інавгурації, пише The Economist. Проте невідомо, на що погодиться Володимир Путін. Джерела, близькі до лідера Росії, подають суперечливі сигнали щодо його готовності до переговорів. Також, як інформує NV, посилаючись на британське видання, одне з джерел попередило, що «складні питання» роблять швидку потенційну мирну угоду «нереальною». Крім того, Путін вважає, що його війська перемагають, пише видання.
Загалом наразі, як стверджують аналітики Інституту вивчення війни, російський диктатор хоче досягти перезавантаження відносин між Москвою та Вашингтоном на умовах Кремля.
Підходи Дональда Трампа до розв'язання питання війни в Ізраїлі та Україні можуть суттєво відрізнятися, вважає політолог, виконавчий директор центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександр Леонов. Якщо на Близькому Сході політика Трампа може бути наджорсткою, то для України він бачить вихід у підписанні великої угоди, на яку навряд чи пристане Росія, оскільки Путін жадає перемоги і капітуляції України. Разом з тим, республіканець погрожував, що може обвалити ціни на нафту до 50 доларів за барель, що стане найжорсткішими санкціями для Росії, вважає Олександр Леонов, передає Українське радіо.
Новообраний президент США Дональд Трамп може дати Україні далекобійні ракети та дозволити бити ними всюди по Росії, щоб посадити диктатора Володимира Путіна за стіл переговорів. Таку думку в коментарі LIGA.net висловив керівник програми Північна Aмерика в Українській призмі Олександр Краєв.
Достеменно передбачити сьогодні подальші кроки Дональда Трампа — це гадати на кавової гущі, визнають у світі. Чи стануть реальністю усі побоювання, які сьогодні висловлюють, зокрема і в ООН — щодо можливого скорочення обсягів фінансування організації та виходу США з частини багатонаціональних інститутів та угод, про що нагадує Слово і Діло, — буде відомо тільки з часом.
Зрозуміло, що повна поразка України за президентства Дональда Трампа малоймовірна, пишуть у The Economist, адже він не хоче бути винуватцем цього, нагадує Фокус.
Інавгурація 47-го президента США призначена на 20 січня 2025 року.
Тож важко не погодитися з нагадуваннями деяких українських політиків:
Не складати рук. Усіляко підтримувати нашу армію. Не забувати, що більше ніж нам наша країна не потрібна нікому — і діяти відповідно.