Як житимуть громади без "військового" ПДФО?
- 28 жовтня 2023, 10:38
Законопроєкт №10037, відомий як документ про військове ПДФО, був відправлений Верховною Радою на повторне друге читання. У сесійній залі для його ухвалення не вистачило всього трьох голосів. Але вже на початку листопада закон, який зазнав за цей час певних змін, знову розглядатимуть у парламенті. Чому саме цей законопроєкт викликає настільки жваве обговорення й навіть колективні звернення місцевих рад до керівництва країни із проханням його не приймати?
Від згортання децентралізації до закриття закладів освіти
Проте, рішення тимчасово забрати гроші у громад на потреби військових і начебто убезпечити кошти від незрозумілого використання під час війни на кшталт перекладання гарної бруківки… на гарну бруківку або закупівлі овочерізок, здебільше не знайшло підтримки у суспільстві.
Звернення до керівництва країни, щоб військовий ПДФО залишили у громадах, ухвалили Закарпатська, Полтавська та Хмельницька облради, Київська, Луцька, Полтавська, Одеська, Хмельницька, Львівська, Черкаська, Чернівецька міські ради, десятки місцевих рад Вінницької, Волинської, Житомирської, Івано-Франківської та інших областей.
Чому? Аргументів багато. Від згортання децентралізації до проблем, які виникнуть у громад на півдні на сході країни, де цей податок є чи не головним джерелом наповнення бюджету. Наприклад, для прифронтового Миколаєва втрата складе 46% доходів бюджету міста. І хоча уряд запевняє, що запровадить для таких громад компенсаційні важелі, мери міст висловлюють свої побоювання. Посадовці вважають, що вилучання ПДФО не вирішить існуючих проблем, а додасть нових.
Усі згодні, що потреби війська — понад усе
Але один з головних аргументів місцевих рад проти вилучання ПДФО — як раз допомога армії, адже місцеві бюджети більш гнучкі та мобільні, ніж центральні.
Він також зауважив, що станом на 1 вересня бюджет Луцька отримав 176 млн військового ПДФО, натомість на потреби військових 192 млн, пишуть Волинські новини.
Тож чекаємо на остаточне рішення можновладців.
Яких змін вже зазнав законопроєкт
Що пропонували законодавці перед другим читанням? Звичайний (не військовий) ПДФО залишається в громадах в обсязі 64%. Не менше 4% податку мають бути спрямовані на проведення розрахунків при виробництві теплової енергії, а також на підтримку підприємств із виробництва, постачання теплової енергії, а також централізованого постачання холодної води та водовідведення. У 2024 році реверс не вилучається з усіх громад. У 2024-му всі громади дотягуються до рівня доходів 2021 року дотаціями. Про це написала у фейсбуці голова комітету Роксолана Підласа.
Цього року «військове ПДФО» має бути спрямоване до держбюджету в пропорції 50% на 50%: ДСЗІ на дрони (13 млрд грн) і Міноборони на закупівлю артилерійських систем (13 млрд грн). А із 1 січня пропорцію планують змінити так: 45% — на дрони (приблизно 43 млрд грн у 2024 році); 45% — на розгортання виробництва боєприпасів і зброї (43 млрд грн); 10% — військовим частинам пропорційно до сплаченого ПДФО (10 млрд грн), але через державний бюджет, а не через місцеві.