Гармоніст Анатолій Делістьянов, який любить пригощати слухачів музикою
- 16 жовтня 2020, 14:22
Років 30 тому Анатолій Делістьянов із селища Знам’янки Другої міста Знам’янки, за його ж словами, «скрипів на гармошці» і «вдавав» із себе гармоніста. Нині він дипломант Міжнародного фестивалю гармоністів (м.Жашків, 2008 рік), член асоціації гармоністів України, заслужений гармоніст України, а в планах у нього — отримати звання народного.
У Росії я прожив 40 років, працював у місті Мирному. Професій у мене було багато, та основна — монтажник-висотник технологічних трубопроводів і металоконструкцій. А музика — хобі. Грав в естрадно-джазовому оркестрі на гітарі. Коли гітара себе вичерпала, я звернув свою увагу на гармонь і щось став на ній періодично скрипіти, вдаючи із себе гармоніста. А потім стався парадоксальний випадок. Я зайшов до приятелів-будівельників, побачив у них музичний інструмент, узяв і з виглядом знавця став грати. А один будівельник, який, як мені здалося, дрімав і йому не було діла до моєї гри, раптом каже: «А чому ти у мелодії другу частину не граєш, а там мажори ще ж є», а потім взяв гармонь і показав, що таке справжня гра.
Коли у 2004 році я повернувся у Знам’янку Другу, мені сказали, що у Кропивницькому відбувається конкурс гармоністів. У Якутську я брав участь у таких конкурсах, які проводили тамтешні прихильники інструменту — брати Заволокіни, мене там знали, і я знав багатьох. Зрозуміло, це був український конкурс, і в Кропивницькому ніхто не знав мене, а я не знав їх. Тож я поїхав на музичні змагання і трохи себе показав. Але коли побачив свій виступ по телебаченню, у мене почервоніли кінчики волосся. Тож з того року я став займатися грою на гармоні фундаментально. Невдовзі розробив власну систему гри на цьому музичному інструменті.
Створюю обробки і виконую джазові, естрадні, класичні композиції. Виступаю сольно і в дуеті «Два А» два Анатолії: я, Анатолій Делістьянов (мені 74 роки), й акордеоніст Анатолій Максаков (йому 84 роки). Анатолій Єгорович живе у місті Знам’янці і приїздить у селище на репетиції. У мене більш естрадно-джазове спрямування, а у нього — народне, тому ми вдало доповнюємо один одного: у нашому виконанні ви можете почути і «Ой зелене жито, зелене», і різноманітні польки, і твори Хачатуряна, Штрауса. Ми часто гаряче полемізуємо, але врешті видаємо якісний, на нашу думку, продукт. Намагаємося робити не тринь-бринь, а фундаментальні речі. Для цього я замовив спеціальну музичну систему, завдяки якій наша дуетна гра звучить як оркестр. Нас запросили у Кропивницький виступити на вечорі відпочинку у дендропарку. Ми довго вагалися, а потім таки наважилися і поїхали. Сіли у сквері і навіть не очікували, що у відповідь на нашу гру на нас поллється такий потік позитивної енергії. Нас запрошували приїздити ще, бо у нас і репертуар вдалий, і виконання на рівні, а головне — інструмент — гармонь зараз дуже рідко можна почути.
Я їжджу по всій Україні, де відбуваються фестивалі чи конкурси. А Кіровоградщина зараз просідає у цьому плані. Поки діяла відома авторська програма ентузіаста Артура Будулатьєва «Киньте все — гармошка грає», поки й був живий цей музичний рух. Я завжди дякував Артуру Борисовичу за те, що завдяки його конкурсу я піднявся над собою і про мене дізналася Україна. Позаминулого року я отримав звання «Заслужений гармоніст України». Тепер буду боротися за звання народного! (сміється)
Чотири роки тому у місті Знам’янці я й брати Іван та Микола Орли (Іван — з Новгородки, Микола — зі Знам’янки Другої) влаштували свій конкурс гармоністів. Провели за власні кошти, може, й були недоліки в організації, але усім сподобалося і нас запитували: «А ще? А ще?» А ще — у нас немає золотого запасу, адже такі заходи потребують фінансування. Але не дуже великого, тож при невеликій підтримці вийде велике свято. А які гармоністи товариські і компанійські! Ми товаришуємо між собою, та що там — ми як брати! Коли зустрічаємося, ведемо себе, як малі діти: кожен хапає гармонь і давай грати — так хочеться пригостити одне одного музикою! Побажайте нам успіху.
Тетяна Юганова