Поховання княгині Олександри Плюцинської (Село Морозівка Млинківської сільської ради Онуфріївського району)
- 9 лютого 2020, 08:58

Чим далі від історії рухаємося у сучасність, тим цікавіше вивчати, досліджувати і переказувати легенди з таємничими постатями. В Онуфріївському районі у селі Морозівці загадковою особистістю лишається життя княгині Олександри Борисівни Плюцинської. Про її поховання в цих краях шириться легенда.
Олександра Борисівна Плюцинська — донька пана, який був землевласником території навколо села Морозівки у ХVІІІ столітті. Батько дівчини ворогував з паном сусіднього села Млинка. Достеменно не відомо чому, але існує припущення, що пани посварилися через витоптаний кіньми посів пшениці на полі. У церкві дівчина познайомилася з сином млинківського пана і закохалася, але батьки не підтримали почуття молодих, і парі довелося зустрічатися таємно на обумовленому місці: невеликому пагорбі на лівому березі річки Омельник під старою липою. Сигналом для зустрічі була свічка, яку запалював хлопець, очікуючи кохану. Після закінчення парубком Санкт-Петербурзького кадетського корпусу (військовий навчальний заклад) за клопотанням батька поїхав служити на Кавказ, де саме розпочалася війна. На останній зустрічі закохані пообіцяли одне одному зберегти почуття на все життя. Сумуючи в розлуці, панночка часто приходила на пагорб під липу і запалювала свічку. Через рік прийшла звістка до млинківського пана про смерть сина в бою. Важко переживала дівчина втрату коханого і ще довгий час поверталася на улюблене місце зустрічі, заливаючись слізьми. Згодом панянка вийшла заміж за князя Плюцинського. Але так і не змогла стати щасливою. У село княгиня повернулася через багато років і була похована на тому самому пагорбі під липою.
СЬОГОДЕННЯ
Там, де покоїться прах княгині, сьогодні лежить гранітна плита з написом: «Александра Борисовна Плюцинская. 18 авг. 1848 г – 23 нояб. 1893 г. От мужа и двухъ сыновей». І донині екскурсоводи переповідають туристам цю легенду про панночку та її кохання усього життя.
ЦІКАВІ ФАКТИ
У довоєнні роки сільські підлітки проникли у склеп похованої княгині і розповіли, що там знаходиться труна зі скляним віконечком, ікона та підсвічник. Зараз доступу до склепу немає, його засипали, щоб ніхто більше не потрапив туди і не турбував душу покійної княгині.
Поряд з автентичними написами на плиті свій слід в історії вирішили залишити і такі собі Вітя і Вова, нанісши свої імена на пам’ятку.
ЯК ДІСТАТИСЯ
Доїхати до місця поховання княгині можна автобусом Кременчук-Млинок. За селом Морозівка перед Млинком піднятися на гору, місце поховання знаходиться на середині схилу, поряд з ним велика липа.
Альона Зозуля
Дякуємо за допомогу у підготовці публікації
Миколі Явтушенку та Владиславу Овчаренку



