Правова освіта нації – запорука її майбутнього
- 19 листопада 2015, 10:15
Для підвищення рівня правової освіти та культури користувачів бібліотеки Новгородківської ЦБС здійснюють свою діяльність у рамках Національної та районної програм правової освіти населення.
Центральна районна бібліотека є методичним центром для своїх структурних підрозділів : районної бібліотеки для дітей, міської бібліотеки та сільських бібліотек – філій і здійснює методичне керування цими закладами. Тому нещодавно на базі ЦРБ був проведений районний семінар – практикум «Бібліотека і правова освіта: час нових підходів». Програма семінару була цікавою та насиченою. З відкриттям семінару – практикуму привітала присутніх, гостей та запрошених начальник відділу культури, туризму та культурної спадщини Лілія Бойко. Вона вказала на внесок бібліотек системи у правоосвітню роботу по вихованню громадян. З аналізом діяльності роботи бібліотек по реалізації Національної програми правової освіти виступила директор Новгородківської ЦБС.
До програми семінару – практикуму було внесено питання про надання безоплатної правової допомоги працівниками районного управління юстиції.
У консультації головного спеціаліста управління юстиції Кацалап Лариси містилася інформація про надання безоплатної первинної правової допомоги для малозабезпечених верств сільського населення. Лариса Василівна пояснила, що безоплатна первинна правова допомога охоплює такі види правових послуг, як надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім процесуальних), надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги .
Методичні поради про інноваційні підходи до правової освіти користувачів бібліотек надала провідний методист ЦРБ Наталія Третяк. Також вона запропонувала бібліотекарям перегляд слайд – шоу «Марафон бібліотечних цікавинок», та познайомила з навчальним курсом від програми «Бібліоміст» «Бібліотеки – мости до електронного урядування». Цікавою та дієвою була підготовлена методистом консультація – візуалізація «Соціальні ролики, як засіб боротьби із шкідливими звичками».
В ЦРБ створено та діє інформаційно – консультативний центр «Право». Про правову допомогу в рамках цього центру розповіла бібліограф Катерина Крижановська. Один з інноваційних підходів у роботі бібліотек з правової культури є запровадження інтерактивного бібліомайданчика «Правова скринька». Практичні заняття з цього направлення проведені пр. бібліотекарем Світланою Заставою.
Робота з правового виховання читачів займає чільне місце в діяльності районної дитячої бібліотеки. Тому заступник директора з питань обслуговування дітей Галина Чернова познайомила бібліотекарів з напрямком освітньо – правової роботи бібліотеки для дітей. Вона розповіла, що складовою такої роботи є популяризація літератури з питань права, етики та пропаганди здорового способу життя. Бібліотека пов’язує правове виховання із сімейним. Правові знання допомагають у вихованні юного покоління. Цікавими є заходи з ігровими елементами, які відповідають віковим категоріям користувачів. На прикладі навчання правовим знанням найменших читачів було проведено практичне заняття. Правова подорож «Я люблю країну, де є право на ім’я й родину» проведена бібліотекарем Галиною Білоножко дозволила учасникам семінару відчути себе маленькими користувачами та на прикладі героїв казок визначити, які права казкових героїв порушувалися.
Після перерви на каву семінар - практикум продовжив професійне спілкування. Бібліотечні працівники району розповідали про роботу своїх бібліотек по забезпеченню правових потреб місцевих громад, про роботу із проблемними категоріями населення. Бібліотекарі ділилися досвідом із колегамипро проведені заходи, обладнаними книжковими виставками літератури, тематичними поличками та ін.
Невимушена, доброзичлива атмосфера семінару сприяла активній роботі та засвоєнню матеріалу. Присутні на занятті отримали чимало роздаткової продукції у вигляді брошур, буклетів та пам’яток.
Незважаючи на всі негаразди сьогодення, бібліотечні працівники району запроваджують нові форми роботи з правової освіти та культури сприяючи всебічному розвитку особистості, а бібліотечні заклади продовжують бути інформаційними центрамиз правових, культурних та духовних питань.