Освічена молодь сьогодні — запорука успішної країни завтра
- 24 лютого 2017, 14:02
17 лютого на Кіровоградщині, завдяки особистій підтримці народного депутата Олеся Довгого, стартував унікальний проект — «Всеукраїнська мобільна студія популярної науки і техніки», організований Національним центром «Мала академія наук України» з метою популяризації науки та залучення до наукової діяльності обдарованих українських школярів.
Одним із дієвих проектів МАНу, які допомагають привідкрити завісу тайн сучасної науки і заохотити учнів до наукової діяльності, є виїзні лекторії, що проводяться в рамках «Всеукраїнської мобільної студії популярної науки і техніки». Наразі, завдяки додатковому фінансуванню з Держбюджету, виділеному за сприяння Олеся Довгого, цей надзвичайно цікавий проект вдалося реалізувати і на Кіровоградщині.
Як заплановано, у рамках проекту в навчальних закладах області відбудеться ціла низка відкритих лекторіїв, які для старшокласників проведуть київські науковці. Перший такий лекторій відбувся 17 лютого у Знам’янці, в актовій залі Знам’янської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 — гімназії. Його слухачами стали кращі учні випускних класів навчальних закладів Знам’янщини — як міста, так і сіл району, а лекторами — фахівці Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського: член-кореспондент НАН України, декан інженерно-фізичного факультету Національного технічного університету України «КПІ ім. І.Сікорського», доктор технічних наук, професор Петро Іванович Лобода та завідувач кафедри металознавства та термічної обробки інженерно-фізичного факультету НТУУ «КПІ ім. І.Сікорського», доктор технічних наук, професор Ярослав Васильович Зауличний.
Доступно, цікаво і цілком зрозуміло, з реальними прикладами та захоплюючими практичними дослідами, столичні професори розповіли знам’янським старшокласникам та довели на практиці, як змінюють світ сучасні матеріали та технології, а також провели для них інтерактивну лекцію і практичне заняття з вирішенням унікальних авторських задач з фізики на тему: «Фізика унікальних властивостей наносвіту».
Школярі змогли дізнатися, що таке матеріалознавство, побачити приклади використання нових сучасних матеріалів у медицині, в машинобудуванні, в оборонній промисловості, в усіх сферах життя та переконатися, що матеріалознавство — наука майбутнього.
«Хто володіє новими технологіями — той володіє світом!» — підкреслив професор Петро Лобода та під захоплені погляди присутніх провів низку експериментів, нагріваючи та охолоджуючи сучасні матеріали, які використовуються для проведення операцій на серці та демонструючи міцність предметів захисту для військових, виготовлених з надзвичайно міцної тканини, яка за своїми якостями перевищує навіть сталь. Особливий же захват у школярів викликав експеримент, під час якого лектор продемонстрував матеріали майбутнього, які за певних умов можуть просто летіти над землею, і з яких невдовзі, ймовірно, виготовлятимуть поїзди, що з високою швидкістю летітимуть над рейками.
Тож не дивно, що і старшокласники Знам’янщини, і їх вчителі були просто у захваті від заходу, на якому їм довелося побувати. «Це було дійсно дуже цікаво, і я багато дізналася нового для себе — зізнається Ольга Іванова, учениця 10 класу ЗОШ №6 (смт Знам’янка Друга). — Особливо мене вразили продемонстровані лектором експерименти». Згодна з Ольгою і її класний керівник, Вікторія Шабанова: «Це просто чудово, що перед дітьми виступають представники технічних вишів, які зацікавлюють дітей у вивченні науки і демонструють перспективу наукової діяльності, адже зараз популярними є лише спеціальності юристів і економістів, які наші діти вважають найбільш перспективними. Але ми повинні розуміти, що майбутнє — за природничими науками, і, можливо, завдяки сьогоднішньому заходу, випускники змінять свою думку і зрозуміють, що наукова діяльність — це те, що потрібно Україні».
Велике значення відкритого лекторію для учнівської молоді Знам’янщини відзначили і присутні на заході представники влади. «Творчі діти живуть не лише в столиці, але й в дальніх селах, але не всі вони мають змогу виїхати в Київ чи навіть у Кропивницький, — говорить Віта Сидоренко, начальник районного відділу освіти. — Тож, цей захід дійсно важливий для обдарованих дітей Знам’янщини, адже ми привезли сюди школярів з усього району, з усіх 17 шкіл». «Подібний захід проводиться у Знам’янці вперше, — зазначає Наталія Черкас, заступник начальника міського відділу освіти. — І ми вдячні організаторам за цю можливість, яку отримали наші діти — на власні очі побачити наукові досліди, проведені столичними професорами, адже за відсутності оснащення провести їх в наших кабінетах фізики просто неможливо».
«Талановита молодь є рушійною силою на шляху інтеграції України до глобального економічного процесу. Та, на жаль, тенденція фінансування освіти та науки державою викликає лише розчарування, що негативно відображається на збереженні та відтворенні наукового потенціалу країни, — зазначив у коментарі «Віснику Кіровоградщини» помічник Олеся Довгого Андрій Іщенко. — Тому для вирішення цієї проблеми і були залучено народним депутатом додаткові кошти Держбюджету до Малої академії наук».
До речі, наступний лекторій в рамках проекту «Всеукраїнська мобільна студія популярної науки і техніки» відбувся 24 лютого на базі Світловодської спеціалізованої школи №7.