"Люди Свободи" в Олександрівці
- 28 грудня 2016, 13:50
До 25-річчя незалежності України Український інститут національної пам’яті підготував інформаційно-просвітницький проект «Люди Свободи».
27 грудня в районному краєзнавчому музеї відбулась церемонія офіційного представлення виставки. На ній були присутні голова райдержадміністрації Ольга Борота, голова районної ради Григорій Гончаренко, т. в. о. начальника відділу культури райдержадміністрації Сергій Кодола.
Виступаючи перед гостями директор районного краєзнавчого музею Василь Білошапка зазначив, що минуле ХХ століття стало часом нашої найактивнішої боротьби за свободу. На зорі віку, в 1900 році, українці вперше висунули політичні вимоги своєї незалежності. Його завершення, в 1991 році, увінчалося остаточним її утвердженням. Разом з тим, це століття – час існування на нашій землі двох тоталітарних режимів (комуністичного та нацистського), які стали символом придушення свободи в світовій історії. Незважаючи на їх вдавану нездоланність, вони зазнали краху. Тому, що зіткнулись із опором тих, кого ми сьогодні називаємо Людьми Свободи. Ці люди дуже різні – поети і політики, військові і музиканти, науковці і художники. Їх опір теж був різноманітним – хтось боровся за свободу народу, хтось за свободу творчості, думки, хтось зі зброєю в руках, а хтось – із пензлем. Кожного з них жорстоко ламали – когось у тюрмі, когось у «шарошці», фізичними чи моральними тортурами. Жоден з них не мав можливості реалізувати свій потенціал на повну потужність. Вони не стали тими, хто очолив незалежну країну, не дописали чудової пісні чи вірша, не подарували світові ще одного важливого винаходу чи прекрасної картини. Але вони зуміли зберегти свободу в собі, пронести її через часи неволі. Завдяки таким Людям, свобода стала реальністю для нас, і кожен з нас отримав можливість вільно реалізувати свій потенціал. Серед імен Людей Свободи – політичний діяч, публіцист, перший ідеолог українського націоналізму Микола Міхновський, поет і дисидент Василь Стус, співак Володимир Івасюк, художниця Катерина Білокур, конструктор космічних кораблів Сергій Корольов, актор, режисер-новатор Лесь Курбас, отаман Холодноярської республіки Василь Чучупак, композитор, автор музики «Щедрика» Микола Леонтович, художник, автор перших українських державних знаків Георгій Нарбут, академік, сходознавець, етнограф, поліглот (знав понад 60 мов) Агатангел Кримський, меценат Євген Чикаленко та інші. Завершує експозицію виставки наймолодший герой Небесної Сотні Назар Войтович, який загинув у 18 років і уособлює зв’язок між тим шляхом, який довелося пройти Україні до незалежності, змінами, які відбувалися під час Революції гідності, та майбутнім, яке ще чекає на Україну.
Найважливіше в цій виставці – це фотографії, і найбільш промовистим елементом цієї виставки є очі цих людей. Очі тих людей, яких ми називаємо Людьми Свободи. Тих, які не зламалися, які боролися. Завдяки яким наша незалежність стала можливою.
До учасників церемонії відкриття виставки звернулась голова райдержадміністрації Ольга Борота, яка говорила про актуальність виставки, бо боротьба України за свободу й незалежність триває й досі і майже щодня наші громадяни віддають своє життя в ім’я кращого майбутнього нашої держави на східних рубежах Вітчизни.
З Олександрівки виставка «Люди Свободи» вирушить у Новомиргород.