Чути Чуту. «Чута фест» на Знам’янщині
- 27 серпня 2018, 14:19
18 серпня у селі Цибулевому Знам’янського району утретє відбувся районний фестиваль народної творчості «Чута фест», на який цього року завітало близько трьох тисяч глядачів.
За традицією цього року районний фестиваль підтримала обласна державна адміністрація, вперше долучився до його організації народний депутат України Олесь Довгий, забезпечивши рекламно-інформаційну підтримку, аби про фестиваль почули якомога більше людей. Тож почесними гостями свята стали Олесь Довгий, перший заступник голови Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Коваленко, директорка департаменту культури, туризму і культурної спадщини облдержадміністрації Валентина Животовська. На правах господаря присутніх привітав голова Знам’янської райдержадміністрації Олександр Лукашов: «Напередодні Дня Незалежності нашої держави вітаю учасників та гостей фестивалю на Знам’янщини. Бажаю усім нам творити добро, адже ми — українці!»
Після офіційного відкриття кожен з глядачів обирав заняття на свій смак: залишився переглядати на головній сцені виступи аматорських та професійних співочих та танцювальних колективів, вирушив до «Міста майстрів» на виставку-продаж робіт майстрів декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва і народних ремесел, чи спустився на нижню терасу слухати «Поетичні гутірки», випробувати себе у «Козацьких розвагах», а потім підкріпитися «Козацькою смакотою». Увечері глядачі побачили козацьку розвагу — виступи з батогом, слухали рок-гурти та були заворожені вогняним шоу. Завершився фестиваль «Вільною ватрою» — символом єднання всіх людей.
Свої столи достатку та роботи сільських умільців і умілиць представили громади Знам’янщини. Уже втретє виконавчий комітет Цибулівської сільської ради на чолі з сільським головою Людмилою Таранець та депутати сільської ради представили роботи жителів своєї сільської ради, прикрасили свій стіл достатку та як дбайливі господарі зварили кашу для усіх учасників фестивалю — майстрів та артистів. Начальниця відділу культури Катеринівської ОТГ Яна Циба розповіла, що цього року вони на фестивалі як об’єднана громада — вперше, для них це перший масштабний виїзд. Представляють виступи тріо «Оберіг» та молодшої і старшої групи хореографічного колективу «Райдуга» із сіл Катеринівки та Олексіївки, тому, щоб дітям було цікаво, дорослі обладнали для них невелике наметове містечко і приготували пригощення. У складі делегації — сільський голова Тетяна Терещенко, працівники сільського Будинку культури та батьки дітей. Роботи своїх майстрів та майстринь, смачні наїдки представили також Трепівська, Богданівська, Петрівська, Дмитрівська, Суботцівська сільські ради.
Діти терпляче стояли в черзі, аби пройти спортивним лабіринтом випробувань, які приготувала для них громадська організація «Спортивно-патріотична асоціація «Славян» на чолі з її керівником Станіславом Флорінцевим.
Близько 60 майстрів та умільців, і бувалих, і нових, з Києва, Дніпра, Черкас, Смілої, Знам’янки, Знам’янського, Бобринецького, Кіровоградського, Олександрійського, Олександрівського районів завітали та представили свої роботи на «Чута фесті». Так, свої вироби з дерева привіз знам’янчанин Валентин Невкритий, який повідомив, що цього року його роботи побачив Кропивницький, на сьогодні триває виставка в Олександрії, а вже у вересні його роботи в Арт галереї «Наше місто» побачить Світловодськ. Таким видом творчості чоловік захоплюється усе життя, адже у десяти хвилинах ходу від його будинку — ліс, який не можна не любити.
У нещодавно придбаній холодильній вітрині Альона Прудкая, її донька Ксенія та чоловік Анатолій Мошан розмістили смачну продукцію власної міні-сироварні «Сирний рай», яка діє у селі Макарисі Знам’янського району. Загалом сировари виготовляють 20 видів сиру, того дня покупцям пропонували більшу частину свого асортименту, де серед інших покупців приваблювали бельпер та халумі.
На поетичній сцені свою душу відкривали майже 20 поетів та виконавців музики й пісень. Серед них Олена Ковальова, Галина Склярова, Микола Марцин зі Знам’янки серед інших читав вірші про Цибулеве. Романс на вірші Олени Надутенко, яка теж була на святі, виконала Надія Романюк.
На музичній сцені «Чута фесту» виступило понад 400 учасників з 24-х творчих колективів Кіровоградщини. Свою творчість показало національно-культурне болгарське товариство «Нашите хора». Тон фестивалю задав академічний театр музики, пісні і танцю «Зоряни». З нетерпінням глядачі чекали на виступ самобутнього народного аматорського фольклорного колективу «Ексампейя» (на фото). Свій чистий спів привезло з собою з Олександрівки вокально-інструментальне тріо «Імпреза» (керівник Юрій Скорець) та солістка районного Будинку культури Марина Чересленко. Яскравими костюмами та насиченими програмами серед інших радували глядачів колективи Знам’янщини, Новгородківщини та Онуфріївщини.
Кожен з учасників фестивалю отримував пам’ятні медалі, на яких поєдналися магічні символи «Чута фесту» — бандура, підкова та променисте сонячне коло. Медалі виготовив гончар з Диківки Знам’янського району Олексій Дерев’янко, а розписала їх методистка районного Будинку культури Дарина Крижанівська, як і сувенірні тарелі.
Підготовка до фестивалю була серйозна, розповіла одна з волонтерок «Чута фесту», яка працювала у складі оргкомітету фестивалю, — Валентина Богун, яка хоч і проживає в Кропивницькому, та це не завадило їй займатися організацією заходу, адже бажання розвивати село, в якому народилася, дуже сильне. «Ще під час проведення першого фестивалю наша ініціативна група знайшла найактивнішу підтримку у голови Знам’янської райдержадміністрації Олександра Лукашова та директорки департаменту культури, туризму і культурної спадщини облдержадміністрації Валентини Животовської, які стали хрещеними батьками «Чути». Надзвичайно вдячні народному депутату України по нашому округу Олесю Довгому, який цього року долучився до команди і підтримав фестиваль, забезпечивши інформаційно-рекламну кампанію, завдяки якій про нас дізналася більша кількість людей. До нас завітали не лише регіональні, а й обласні та центральні ЗМІ. Важко переоцінити той труд, який вклали в організацію заходу працівники галузі культури району. Ви бачите, яка велика територія до послуг наших гостей. Про її упорядкування дбали волонтери: будували курені, косили, згрібали, прибирали, потурбувалися про харчування, а під час фестивалю приймали гостей. Велику допомогу у вигляді фінансових та людських ресурсів фестиваль отримав від місцевого фермера Володимира Єльника, який щороку допомагає упорядковувати садибу, зокрема від початку року, ще взимку, розпочали розчищати територію від сухостою. Якщо на цей фестиваль моїм девізом було: «Якомога більше реклами», то девіз наступного року: «Фестиваль шукає меценатів». Я уже розпочала пошук меценатів для «Чута фесту 2019». На думку Миколи Ярчихина, одного з ідейних засновників «Чута фесту», цьогорічне свято від попередніх відрізняється значно більшою кількістю відвідувачів та майстрів. Важливо, що організатори потурбувалися, щоб фестиваль був цікавим як старшому, так і молодшому поколінню. У першій половині дня програма була складена для старших, у другій — для молоді. Втім, кожен обирав за своїм смаком. Останні три дні організатори садибою не ходили, а літали — поспішали зробити останні приготування. Про те, що фестиваль став масштабнішим, говорить і господар садиби «Гайдамацька січ», на території якої традиційно відбувається фестиваль, Володимир Вознюк: «Рівень більший, і працюємо, відповідно, більше. Велике спасибі лісництву та Наталії Ревенко за нові сходи з верхнього на нижній ярус та кладку через річку».
Майже тиждень минув від фестивалю, а в голові і досі лунають слова з пісні у виконанні «Ексампейї»:
Гості, мої гості,
гості мої пишни,
дай вам Боже здоров’єчка,
що до мене прийшли.
І як прокоментував враження від події в одному з дописів у Facebook Микола Ярчихін: «Усе (відбулося) ЧУТово!».