Життя й гаманець, або Що міняється для нас вже з лютого
- 10 лютого 2025, 14:09

Серед проблем, які наразі найбільше хвилюють українців, — зростання цін та інфляція, свідчить нещодавнє опитування групи «Рейтинг». Отже, яких змін чекати нам в найближчі місяці?
За оцінками експертів, у першій половині 2025 року харчі продовжуватимуть дорожчати. Переважно — на 10-15%. Це стосується популярних в Україні овочів, олії, хліба, гречки, молочної продукції, передає УНІАН. Але, як кажуть останніми роками, щоправда, з іншого приводу, «не все так однозначно».
Крім сезонних факторів, на цінах, зокрема, на олію позначається зменшення врожаю та ціна за сировину. Проте, як нагадує експерт інформаційно-аналітичного центру «АГРО ПЕРСПЕКТИВА» Лариса Гук, ціну на рослинну олію формує глобальний ринок.
Дзеркала тижня.
За словами фахівчині, «повільно, але вперто» дорожчає свіжа випічка. І ця ситуація обумовлена не тільки збільшенням цін на борошно, яка зросла через менший врожай пшениці, але й через попит. Чим і користуються виробники. Отже, наразі у виграші ті споживачі, хто перейшов на домашнє виготовлення хлібопекарської продукції.
До слова, зменшення ціни яєць сталося насамперед через відсутність активних покупок. Тому супермаркети були змушені переглянути цінову політику.
Щодо овочів, ціни на які в багатьох маркетах схильні до серйозних коливань, то цією зимою базар виявився стабільнішим за магазин. Урожай картоплі зібрали менший, проте він достатній, щоб його вистачило для потреб усіх верств споживачів, вважає фахівець.
Гречка теж потроху дорожчає, але до відмітки 75 грн/кг, як у грудні 2022-го, ще дуже й дуже далеко.
Щодо молочної продукції, то ціни на неї залишаються високими — і це знає кожен, хто хоч інколи заходить до магазину. Але їх зростання значно уповільнилося. За словами виконавчого директора «Спілки молочних підприємств» Арсена Дідура в інтерв’ю Економічній правді, в першому кварталі вони не будуть зростати.
Не бачать передумов для підвищення цін на продовольство до збору нового врожаю в Мінагрополітики. Про це повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький, передає Укрінформ.
Проте все це — лише прогнози, хоча й, без сумніву, компетентних фахівців.
За словами Лариси Гук, в цілому наразі впевнено можна прогнозувати три речі.
У сфері ЖКГ — поки все без змін. До кінця опалювального сезону змінюватися вони не будуть. Ще оптимістичнішим — щоправда, тільки на цей рік, — виглядає прогноз Нацбанку. Його аналітики вважають, що протягом 2025 року чинні тарифи на газ, опалення та постачання гарячої води не переглядатимуться. Підвищення можливе з 2026 року, передає NV.
Однак є важливий нюанс. У деяких громадах рішення щодо зростання тарифів на воду можуть ухвалювати місцеві органи влади, повідомляє 24 канал.
Із січня 2025 року в Україні змінилися правила надання пільг на оплату комуналки. Якщо раніше деякі категорії громадян отримували пільги незалежно від доходу сім’ї, то тепер його враховуватимуть.
Відповідно до змін у законодавстві, якщо середньомісячний дохід на одну особу за останні шість місяців перевищує 4240 грн, пільги не надаватимуться, пише видання На пенсії.
Виняток становлять учасники бойових дій та особи, які отримали інвалідність внаслідок війни, — їхні пільги залишаються без змін.
Для тих, хто звернувся по субсидію з 1 січня, право на її отримання визначатиметься вже згідно з новим підходом. Для тих, хто вже отримував субсидію до 1 січня 2025 року зміни запрацюють після закінчення цього опалювального сезону, зазначає УНІАН.
У 2025 році кількість вакансій зросла на 7%. Найпомітніше побільшало роботи для спеціалістів бʼюті-сфери: масажистів, фахівців з лазерної епіляції, перукарів, майстрів манікюру, свідчить дослідження Work.ua.
Попри дефіцит кадрів, роботодавці залишаються вимогливими до кандидатів: у січні на 10% зросла кількість вакансій, де компанія вимагає досвід роботи.
Ще одна важлива тенденція: на 17% побільшало пропозицій роботи, де компанія надає перевагу ветеранам.
На початку року фіксувалася надзвичайна активність кандидатів. У січні на Work.ua кількість шукачів і відгуків від них була найвищою з моменту, коли на ринку почався дефіцит кадрів.
Чи не єдиний важливий показник, який не змінився у січні 2025 року — зарплата. Медіана залишилася на рівні 24 000 грн. Але в деяких регіонах і галузях все ж є певні зрушення. Зокрема, середні зарплати зросли в Київській (26 000 грн, +750 грн до грудня) і Харківській (21 000 грн, +1 000 грн) областях, повідомляє ресурс.