Актуально

5 порад, щоб підтримати дитину, рідні якої на війні

5 порад, щоб підтримати дитину, рідні якої на війні
Для родини є випробуванням, коли хтось з рідних на війні. Ми тривожимося за безпеку найдорожчих нам людей, а для дітей прийняти цей факт може бути особливо непросто. 
1


Пояснюйте дитині, заради чого рідні на війні. Дитині легше долати випробування, якщо вона розуміє їхній сенс. Ви можете сказати так: 

«Наш тато/мама захищає нашу Україну. Він пішов/пішла на війну, бо він нас дуже сильно любить і він бореться разом з усією нашою армією за те, щоби був мир, щоби ми мали щасливе майбутнє». 


Допомагайте дитині відчувати гордість за рідних, за те, що вони причетні до великої справи: 

«Нам не вистачає батька/матері, але ми знаємо, що він зараз там, де потрібно для нашої країни і ми усім серцем з ним!»
Підтримуйте стосунки. За можливості давайте дитині можливість поговорити з рідним татом/мамою, який/яка у війську. Водночас пояснюйте, що це не завжди реально. Навіть якщо немає можливості спілкуватися, попросіть рідних надсилати аудіозапис зі словами підтримки. 

Запрошуйте дітей малювати малюнки, записувати на диктофон послання, робити фото особливих митей, щоби потім надіслати людині, яка зараз у Силах оборони.

3 


Обговорюйте з дитиною те, що вона бачить і чує про війну. Дитина має право знати, що відбувається на війні, але їй важливо це пояснювати, бо вона може надавати цьому помилкових значень.

Наприклад, повідомлення про те, що хтось загинув, дитина може сприйняти як те, що це сталося з рідною людиною, хоча насправді це може стосуватися зовсім іншої ситуації.

4 


Допомагайте дитині справлятися з тривогою, смутком. Ці почуття природні, тож важливо їх нормалізувати та розділити: 

«Ми теж сумуємо, що тато/мама зараз не з нами. Ми теж усі тривожимося». Але водночас давайте надію: «Та ми віримо у нашу перемогу і чекаємо батька/матір з війни». 

Ми не можемо запевнити дитину, що з близькою людиною не сталося нічого поганого, але ми можемо допомагати дитині жити з цією невідомістю. Будьте чутливі до своїх потреб і потреб дитини. Дітям важливо відчувати безпеку, тож пильнуйте, щоби усі її найважливіші потреби були задоволені. Інколи, коли рідну людину нещодавно мобілізували, дитині може бути складно у певних сферах — наприклад, батько/мати допомагав/допомогала робити уроки, а зараз його нема. Тоді важливо давати дитині знати, що ви свідомі, що їй потрібна підтримка в цьому. 

Але пам’ятайте теж, що і ваші потреби важливі. Не вагайтеся попросити підтримки і допомоги у інших членів родини. Турбуйтеся про себе — дорога до перемоги потребує мудрого розподілу енергії та регулярного відновлення сил!

facebook.com/MH4Ukraine

"ВК" у PDF