Зелене Купало в літо упало
- 17 липня 2019, 14:23
Свято Івана Купала припадає на день літнього сонцевороту, тому символізує народження літнього сонця — Купала, і тим самим завершує панування весняного сонця — Ярила. У цей час небесне світило перебуває у куполі — найвищій небесній точці, тому дні тоді найдовші, а ночі — найкоротші. Це свято сповнене різними віруваннями, традиціями та обрядами, які живуть і нині в народі. У купальську ніч Кіровоградщина дивувала розмаїттям оригінальних сценаріїв та авторською інтерпретацією обрядів.
та дівчата ходили алеями старого парку видивляючись, чи не запалає десь чарівний вогник квітки папороті… Довго лунала музика та сміх, тож свято вдалося на славу.
У селі Голиковому Олександрівського району ніч на Івана Купала зустріли в центрі села поблизу ставу. Зі святом жителів населеного
пункту та численних гостей привітали сільський голова Наталя Гарбар та помічник-консультант народного депутата України
Олеся Довгого Катерина Бондаренко. Концертну програму до свята показали вокальний ансамбль «Родина» (його в цей день привітали з другою річницею існування), танцювальний гурт «Індиго», солісти Оксана Різаненко і Геннадій Яровий з Голикового, народний аматорський фольклорний колектив «Явір» з Кримок Голиківської сільської ради, а також вокальний ансамбль із села Шпакового Новомиргородського району. Пізно ввечері запало величезне купальське вогнище і розпочалися спортивні змагання з віджимання від землі та підтягування на турніку.
Спритні хлопці і чоловіки піднялись на стовп, щоб заволодіти святковими подарунками. Усіх безкоштовно пригостили смачним кулешем, а потім ще довго тривали танці на дискотеці під зоряним небом. Село Бірки Олександрівського району відзначило свято Івана Купала на березі річки в урочищі Грушки 7 липня. На нього прибули народний депутат України Олесь Довгий та голова Олександрівської районної ради Григорій Гончаренко. Олесь Довгий, а також сільський голова Михайло Сергієнко звернулись до бірчан та гостей села зі святковими поздоровленнями. Організатори свята підготували різноманітну концертну програму за участю аматорів сцени з Бірок, Олександрівки, Голикового, Любомирки та Вищих Верещак, конкурси купальських віночків, перенесення води у відрах на коромислі, конкурс серед тих, хто найшвидше вип’є келих квасу. Переможці конкурсів отримали призи. Гостей свята також чекали різноманітні атракціони. Можна було пограти у пляжний волейбол, відвідати виставку-продаж предметів декоративно-ужиткового мистецтва, благодійний ярмарок на підтримку хворого шестимісячного хлопчика Івана Опаленка, пригоститися солодкою ватою, шашликом та різними наїдками й напоями у торгових ятках. Наприкінці свята вкинули у воду Марену, дівчата опустили в тихі води свої віночки. Тут хлопці почали їх ловити, одягати та шукати дівчат, яким вони належали. Дівчата трохи знітились і не дуже охоче признавалися, де чий вінок. Видно, їм ще хотілося довше подівувати, а не виходити заміж. Звісно, запалили купальський вогонь, стали навколо нього колом. Гуртом заспівали улюблену пісню кількох поколінь «Червону руту» й закрили офіційну частину свята, щоб продовжилися неофіційні танці і розваги на мальовничому березі водойми.
В Олександрівському районі свято Івана Купала змістовно відзначили також у Підлісному та Старій Осоті. Місцем проведення купальської забави у селищі Новгородці стала прекрасна галявина урочища «Квітуча балка» (ставок ФГ «Прокопчук»). Усіх учасників дійства привітали зі святом та побажали здоров’я, щастя, миру та гарного відпочинку селищний голова Олександр Сириця і помічник народного депутата України Олеся Довгого Ніна Грязнова. Як і колись, за часів сивої давнини, святкування почалося звечора і крутилося навколо
купальського вогнища, навколо якого дівчата водили хороводи, співали народні пісні. До них долучилося чимало охочих, особливо дітей. Адже саме малечу завжди вабить усе казкове і неймовірне. Згодом дівчата сплели вінки, покидали їх у ставок та вдивлялися у далечінь водойми, намагаючись визначити, у якому напрямку попрямував їхній вінок, зазирали у воду, щоб побачити відображення
своєї долі. Свято продовжилося у піснях, танцях та забавах, і, звичайно ж, у яскравих відблисках купальського вогнища, через яке охочі перестрибували. Вікторини та конкурси продовжували розважати всіх присутніх. Зачаровувало і виконання обрядових українських
пісень та хореографічних композицій учасниками вокальних ансамблів «Мрійниці» та «Соловейки», солістів Ірини Студінської,
Ірини Карпович, Оксани Гопак, Андрія Пітеля і хореографічного класу дитячої школи мистецтв (керівниця Аліна Вєтрова). Завдяки клопіткій праці усіх, хто долучився до організації свята, жителі району відчули позитивну атмосферу свята. А на останок всі охочі змогли почастуватися смачною юшкою, приготованою для них працівниками селищної ради, а для молоді свято продовжилося святковою дискотекою.
Того ж дня у Трепівці Знам’янського району на майданчику біля Будинку культури трепівські дівчата просили у Водяника дозволу пускати святкові віночки. Окрім дозволу Водяник повелів усім серед іншого бути щедрими, як трепівська земля, після чого разом зі своїми помічниками окропив усіх купальською водою. Молодь влаштувала ритуальні танці та запалила символічне вогнище, через яке окрім парубків стрибав і Олесь Довгий, який прибув до Трепівки привітати її жителів зі святом Івана Купала. У свою чергу і громада привітала його: сільський голова Юрій Долинка та жителі села вручили Олесю Станіславовичу смачний коровай та подяку за розвиток Трепівки у статусі народного депутата України. Театральне дійство, концертні номери та усі розваги, зокрема і традиційні піднімання гирі та перетягування канату, того дня підготували місцеві артисти та молодь села під керівництвом директора сільського Будинку культури Миколи Лужанського. На усіх охочих чекали каша і юшка. Святкувала Трепівка цього разу, як і завжди, — до ранку.
У Суботцях Знам’янського району на літній сцені біля Будинку культури місцеві чародійки вирішили змінити традиції святкування
Івана Купала, влаштувавши суботцівській молоді випробовування, щоб з’ясувати, чи вміє вона долати труднощі на шляху до кохання.
А коли парубки та дівчата врешті-решт знайшли цвіт папороті, та від них… зажадала грошей — за екскурсії по лісу, за емоції при пошуках та отриманий в процесі цього драйв. Але завершилося ексцентричне шоу класично — купальським хороводом та велетенським багаттям. Працювали над оригінальною програмою свята директор сільського Будинку культури Василь Куцов та керівниця театрального колективу при Будинкові культури Тетяна Лакатош, а наповнили програму своєю творчістю та енергією аматори сцени. Зі святом односельців привітала секретар сільської ради Тетяна Стрельцова, а також на свято завітав Олесь Довгий, який серед іншого побажав кожному, хто прагне цього, знайти своє кохання. Свято Івана Купала у Павлівці Світловодського району традиційно проводять біля сільського ставка, куди стікаються води з цілющих джерел, що б’ють поблизу. Молодь, поважні жінки та чоловіки, діти, від маленьких до великих, завжди із задоволенням беруть участь у цьому веселому дійстві, з гарними стародавніми традиціями. Ось і цього року з усіх куточків села поспішали його жителі та гості на звуки музики і запашний димок від шашликів. На імпровізованій сцені аматори сільського Будинку культури співали та танцювали, розігрували сценки. Припала всім до душі яскрава Жабка-царівна зі срібною стрілою та колоритним суржиком з казкової та сучасної лексики та Іван Царевич (Марина Шумило, Володимир Горлов), яких ведучим таки вдалося «одружити», на то воно й свято Івана Купала, щоб здійснювалися мрії. Ще один всім добре відомий казковий персонаж — Водяник — так і не з’явився, хоча його декілька раз кликали ведучі з глядачами, натомість прийшла дружина цього повелителя всіх річок та озер — Водяниця (Діана Самелюк) у супроводі своїх сестер кікімор болотяних (з цими ролями чудово впоралися Ольга Музика і Тетяна Чередник). Водяниця усіх привітала зі святом від імені свого «чоловіка», який подався на семінар, бо ж незабаром «болотяні вибори», та заспівала пісню. Співали також улюбленці павлівських глядачів: жіночий ансамбль «Дніпряночка» (керівниця Наталія Лупан), солістка сільського Будинку культури Галина Обертас, дует Віктор Лупан і Костянтин Тихонов. Потім дівчата пускали вінки за водою, хлопці палили купальське вогнище, а непосидючі дітлахи ще й встигали скрізь побігати, пострибати на батутах та поласувати смаколиками.
О 19-й годині 6 липня в селі Таловій Балці Світловодського району відбулося народне гуляння до свята Івана Купала — «На Купала вогонь горить...», окрасою якого стало театралізоване дійство з мавками, лісовиками, русалками, відьмами, що розгорталося на березі ставка. У виконанні учасників художньої самодіяльності лунали обрядові пісні та звучали легенди про це свято. Дівчата пускали на воду вінки, уквітчали Марену, а хлопці наряджали та палили опудало Купала. Окрім насолоди від видовища глядачі мали змогу посмакувати гарячою кашею, пострибати через магічне вогнище, поводити хороводи. Сподіваємося, що усі цьогорічні злощастя жителів Кіровоградщини згоріли у багаттях Купальської ночі.
Владислав Овчаренко,
Василь Білошапка, Ольга Лісова,
Лариса Степанова, Вікторія Архипова,
за інформацією Озерської сільської ради