---
Суспільство

Опалювальний сезон у Світловодську під загрозою зриву?

Опалювальний сезон у Світловодську під загрозою зриву?
Проходження опалювального сезону, що розпочинається в Україні, під загрозою зриву у Світловодську, Олександрії та Рогані Харківської області через низку проблем, не вирішених центральною владою. Радниця голови Асоціації міст України Оксана Продан у коментарі "Суспільному" звернула увагу на кілька ключових проблем, пов’язаних із запуском опалювального сезону.
Затримка запуску тепла в окремих містах

За словами Оксани Продан, усі міста та населені пункти, окрім трьох, отримали необхідні дозволи та погодження для початку опалювального сезону.

— Ми сьогодні маємо три міста, в яких ще не готові запускати тепло для мешканців, — зауважила Оксана Продан. — Всі решта населених пунктів, де Нафтогаз вирішив усі проблеми, які були, знайшли рішення. Але три міста залежать виключно від позиції профільного міністерства і обласних військових адміністрацій. Це Світловодськ, Олександрія Кіровоградської області та місто Рогань Харківської області. У цих містах потрібна допомога у вирішенні проблеми від профільного міністерства та Мінрегіону, тому що там приватні компанії не можуть знайти спільну мову, — сказала Оксана Продан.


Повний запис сюжету тут:
https://www.youtube.com/watch?v=3s9FwZJl2-E


Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко в ефірі Ранок.LIVE 16 жовтня заявив, що ситуація в місті критична через борги населення перед приватним постачальником тепла.

— У Світловодську початок опалювального сезону дійсно під загрозою, — сказав Олег Попенко. — Місцева теплопостачальна компанія заборгувала за газ. Грошей у неї розрахуватися зараз немає, тому що населення винне йому величезну купу коштів. Ситуація патова. На жаль, ситуація ніяк не вирішується. Борги й надалі зростатимуть.





Борги держави та ризики підвищення тарифів

Ще однією проблемою є борг держави перед підприємствами теплопостачання, який зараз складає 64 млрд грн. Продан підкреслює, що в проєкті бюджету на 2025 рік ці кошти не передбачені, а в прикінцевих положеннях міститься норма про зняття зобов’язання компенсувати різницю в тарифах.

— Якщо ця норма залишиться, це може призвести до підвищення тарифів, оскільки підприємства будуть змушені компенсувати втрати іншим шляхом, — зазначає Продан та наголошує на необхідності вилучити цю норму з проєкту бюджету.


Скорочення місцевих бюджетів

У проєкті бюджету на 2025 рік також передбачено скорочення на 64% податкових надходжень до місцевих бюджетів. Зокрема, йдеться про вилучення військового ПДФО, який був важливим джерелом доходу для громад. Це створює додаткові труднощі для забезпечення стабільного опалення та підключення резервних джерел, таких як генератори.

Вплив боргів населення на опалювальний сезон

Заборгованість населення за комунальні послуги також впливає на фінансовий стан підприємств теплопостачання.

— Ситуація відрізняється: більшість українців, які залишаються в країні, розраховуються за послуги, як-от у Києві, де боргів за минулий сезон немає. Однак проблеми виникають із тими, хто виїхав за кордон і не сплачує комунальні платежі, — пояснює Продан.


За її словами, громади зможуть вирішувати ці питання лише за умови збереження доходів місцевих бюджетів.

— Саме завдяки підтримці місцевих бюджетів тарифи не підвищувалися з 2021 року, і громади повинні мати ресурси для продовження такої політики, — підсумувала Оксана Продан.


Опалювальний сезон у Світловодську під загрозою зриву?
Підготовка до опалювального сезону у Світловодську.
Фото: facebook.com/sp.sv.info



Рішення Світловодського міськвиконкому

11 жовтня 2024 року на засіданні виконавчого комітету Світловодської міської ради було ухвалено рішення про початок опалювального сезону 2024-2025 років та затверджено тариф на послуги теплопостачання.

Для населення тариф залишився без змін:

  • для абонентів ТОВ "Світловодськпобут" — 1763,86 грн за 1 Гкал;

  • для абонентів КП "Власівські мережі" — 1865,94 грн за 1 Гкал.


    Для інших категорій споживачів тарифи змінилися:

  • для ТОВ "Світловодськпобут" тариф збільшився на 948 грн за 1 Гкал;

  • для КП "Власівські мережі" — на 256 грн за 1 Гкал.


    Опалювальний сезон у Світловодську під загрозою зриву?

    Опалювальний сезон у Світловодську під загрозою зриву?

    Опалювальний сезон у Світловодську під загрозою зриву?

    Опалювальний сезон у Світловодську під загрозою зриву?

    Опалювальний сезон у Світловодську під загрозою зриву?

    Опалювальний сезон у Світловодську під загрозою зриву?
    Ухвалені рішення виконавчого комітету


    — Відповідно до чинного законодавства, опалювальний сезон розпочинається, якщо середньодобова температура протягом трьох днів тримається нижче +8°C. Виконком доручив теплопостачальним компаніям першочергово забезпечити теплом заклади освіти, культури та соціального захисту, що є важливим для комфорту і безпеки наших дітей, студентів та соціально незахищених верств населення, — йдеться в офіційному повідомленні.


    Опалювальний сезон у Світловодську під загрозою зриву?
    Засідання виконавчого комітету Світловодської міської ради 11 жовтня 2024 року.
    Фото: svgr.gov.ua



    Поточний стан підготовки до опалювального сезону

    24 жовтня 2024 року адміністрація ТОВ "Світловодськпобут" на своєму офіційному сайті повідомила про те, що підготовка до опалювального сезону 2024-2025 років фактично завершена, але певний перелік будинків не готовий приймати теплоносій. Це:

  • будинки №5, 7, 34 по вулиці Героїв України,

  • будинок №18 по вулиці Приморській,

  • будинок №4 по вулиці Шевченка.

    Ці будинки не надали відомості про готовність до опалювального сезону.

    — Офіційна позиція ТОВ "Світловодськпобут" залишається незмінною: зазначені будинки до нового опалювального сезону не готові, і існує загроза, що вони залишаться без опалення, — попереджає адміністрація підприємства.



    9 жовтня 2024 року.
    Відео: svpobut.kr.ua


    Отже, опалювальний сезон 2024-2025 років у Світловодську стане серйозним викликом як для влади, так і для підприємств теплопостачання. Успіх проходження зими залежатиме від злагодженості дій усіх сторін та вміння швидко реагувати на виклики. Підтримка центральної влади та якісна робота місцевих теплопостачальників дадуть змогу мінімізувати ризики для мешканців і забезпечити стабільне тепло в оселях та соціальних закладах.

  • "ВК" у PDF