Знам’янський районний краєзнавчий музей
Плануючи подорож Знам’янщиною, обов’язково завітайте до Знам’янського районного краєзнавчого музею, у якому на вас чекає цікава інформація про історію, природу, етнографію Знам’янського району та його визначних мешканців, а ще – надзвичайно гостинна, дружелюбна й тепла атмосфера, яку створюють працівники цього музейного закладу і, перш за все, його директор – Оксана Олександрівна Лутай.
Історія Знам’янського районного краєзнавчого музею нараховує трохи більше десятиріччя – у 2005 році Знам’янською райдержадміністрацією та Знам’янською районною радою було прийнято рішення про створення цього музейного закладу. Цього ж року відбулося його урочисте відкриття. А у 2008 році Знам’янський районний краєзнавчий музей набув статус юридичної особи.
З перших днів музей очолює Оксана Олександрівна Лутай – світла, щира, усміхнена, дуже приємна і дуже активна жінка. В інтерв’ю нашому виданню вона розповіла, що з самого початку планувалося відкриття кількох музейних кімнат, як-то: кімната історії, етнографії, природничий комплекс і «Відомі земляки». Але на справі музею було виділено лише одну кімнату з чотирьох запланованих, в якій він і знаходиться.
Сьогодення закладу:
Сьогодні Знам’янський районний краєзнавчий музей займає кімнату в приміщенні районного територіального центру. І хоча за площею він не може зрівнятися з іншими подібними музейними закладами, його фонди налічують близько 2 тисяч експонатів. Тут діють близько десяти постійних виставок.
«Музей – це жива істота, яка весь час має наповнюватися і діяти, – впевнена директор закладу Оксана Лутай. – Тож, ми ніколи не зупиняємося, не стоїмо на місці».
Як свідчення цих слів – організація музейними працівниками впродовж року 40 різноманітних виставок, у тому числі виїзних, які побачили більше 5 тисяч відвідувачів.
Що подивитися:
Завітавши до музею, можна побачити і архівні документи, і унікальні фотографії, і археологічні знахідки, і предмети побуту, і роботи майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, які розповідають про історію краю та його мешканців.
Так, у центрі музейного закладу знаходиться виставка, присвячена археології краю та його природознавчому комплексу. Тут зберігаються найстародавніші експонати, які належать до періоду VI-V століття до нашої ери. З поміж них – уламки кераміки скіфської і сарматської доби, наконечники стріл, рала та уламки шлаку знаменитого Мельгуновського кургану.
Крім археологів, цю експозицію поповнює експонатами давній друг музею, краєзнавець Володимир Вознюк – власник зеленої садиби «Гайдамацька січ» (дивіться «ВК» №17 від 18 серпня 2016 року) та «Лісова школа», що діє на території Чорноліського лісгоспу.
Кілька постійних експозицій районного музею присвячені видатним землякам – героям Знам’янщини, які в різні части боронили рідну землю від ворогів. Це виставки: «Партизани – наша слава, наша гордість», присвячена знам’янчанам, які брали активну участь у визвольній боротьбі від німецьких загарбників, «Героїчні земляки», що розповідає про Героїв Радянського Союзу, уродженців Знам’янського району, «Слова шани, подяки, гордості», в якій зібрані експонати, що розповідають про Героїв Соціалістичної праці, яких на Знам’янщині дев’ять. Вони займалися відбудовою району після Другої світової війни.
Окремі постійні музейні експозиції розповідають про ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС – уродженців Знам’янського краю та сучасних героїв Знам’янщини – воїнів, загиблих у зоні АТО.
Є в краєзнавчому музеї і експозиція, присвячена чорній сторінці історії нашого народу – голодомору – «Свічка поминальна і свічка надії». «До нас постійно приходять діти, учні шкіл, – розповідає Оксана Лутай. – Ми проводимо для них уроки історії, історичні години. Якщо відвідувачів на такі заходи приходить дуже багато – ми проводимо їх у приміщенні актової зали районної бібліотеки, яка знаходиться у цьому ж приміщенні і розрахована на 50 осіб. На тематичні заходи ми запрошуємо і художників, і учасників певних подій, про які йдеться на заході, приміром, ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».
Різнобарв’я творчості Знам’янщини
Музей підтримує дружні стосунки з талановитими майстрами ужиткового мистецтва, тож тут завжди можна побачити унікальні роботи місцевих митців.
Приміром, наразі тут демонструються роботи Миколи Явтушенка – художника по кераміці з Казарні, картини художника Володимира Полякова, виставка художніх робіт Миколи Ярчихина – одного з організаторів фестивалю «Чута-фест» (ми розповідали про нього в ВК»№18 від 25 серпня 2016 року),та знаменитої вишивальниці Раїси Айвазовської («ВК» №25 від 13 жовтня 2016 року).
«У нашій експозиції – все різнобарв’я творчості нашого краю – гордо розповідає директор музею. – Тут представлені як роботи маленьких знам’янчан, у тому числі вихованців Дмитрівського районного ЦДЮТ та міського ЦДЮТ, так і досвідчених митців нашого району».
Можна побачити у районному музеї і зразки унікальної кераміки з села Цвітне, в минулому – центру гончарства на Кіровоградщині. Щоправда, нині лишилися тільки спогади від колишньої слави гончарного села.
Музей іде до вас!
Окрім екскурсій експозиціями закладу та проведення тематичних заходів у його приміщенні, музей пропонує різного роду виїзні заходи, зокрема в навчальних закладах Знам’янки та району.
Так, музейними працівниками організовуються виїзні уроки історії, розповіді про окремі цікаві музейні експонати з їх демонстрацією, зустрічі з цікавими людьми, організація різноманітних майстер-класів. Отже, музей може прийти і до вас, якщо ви його покличете!
Години роботи: музей працює по буднях, з понеділка по п’ятницю, з 8:00 до 17:15, обідня перерва з 12:00 до 13:00.
Контактні телефони: (066) 52 95 409 (директор музею Оксана Олександрівна Лутай).