---
Інтерв’ю / Спорт

Віктор Завальний: "Спорту в громадах має бути багато"

Віктор Завальний: "Спорту в громадах має бути багато"
Із січня цього року Кіровоградська територіальна організація Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» має нового керівника. Ним одностайно обрали Віктора Завального — активного учасника товариства, викладача фізичного виховання та тренера. Як амбасадор спорту він працюватиме над розширенням представництва громад на змаганнях, які організовує «Колос». Бо фізичної активності в житті українців має бути якомога більше. Для цього керівник розраховує на підтримку очільників громад, які до всього можуть самі стати активними учасниками спортивних змагань, а не лише організаторами.
Далі — пряма мова Віктора Завального.

Про «Колос»


«Колос» — це всеукраїнське фізкультурно-спортивне товариство, засноване у 1950 році, яке завжди займалося фізичним розвитком сільського населення. Проте у зв’язку з адміністративно-територіальною реформою, в результаті якої в Україні з’явилися громади, «Колос» взаємодіє не лише із сільськими громадами, а й з міськими. Можливо, формально це не міста обласного значення, але Кіровоградська територіальна організація «Колоса» відкрита для всіх, приєднуйтеся до нашого товариства і змагайтеся. Бо найголовніше в нашій роботі — популяризація і розвиток спорту. Для цього ми організовуємо і проводимо змагання на Кіровоградщині. Переможців обласних змагань готуємо і відправляємо на всеукраїнські, щоб на рівні України Кіровоградщина теж звучала. 

З найбільших недавніх досягнень кіровоградського «Колоса» — минулорічне четверте місце на всеукраїнських змаганнях Великосеверинівської громади серед 16 громад з усієї України в загальному командному заліку. Вони програли третьому місцю одне очко і два очка — першому. Сильно засмутилися і пообіцяли цього року так готуватися, щоб увійти в число призерів. Бо, на жаль, Кіровоградщина була в призових місцях дуже давно. 

Окрім «Колоса» в Україні зареєстровано не так багато спортивних товариств: «Україна», «Динамо» та «Спартак». Варто користуватися будь-якою нагодою, щоб порухатися, а не проводити час за ґаджетами. Хороша фізична форма в часи широкомас-
штабного вторгнення взагалі не має підлягати сумніву. Для цього в поточному році ми розширили наш календар ігор і запланували 25 заходів для дорослих і дітей.

Про роль керівника


На звітно-виборчій конференції Кіровоградської територіальної організації ВФСТ «Колос», що відбулася 31 січня цього року в селищі Соколівському, 24 голови громад одностайно обрали мене головою осередку. Сказали: «Ти можеш, в тебе вийде, будеш ти» (усміхається). Думаю, така довіра базується на тому, що попередні п’ять років я активно працював у «Колосі»: забезпечував участь команд, майже на всіх змаганнях був головним суддею, шість тренерів комунального закладу «Центр розвитку фізичної культури і спорту "Скіф"» Соколівської сільської ради, який я очолюю, теж обслуговували змагання як судді. 

Прийняв повноваження від голови Соколівської сільської ради Інни Завірюхи, яка очолювала «Колос» п'ять років. Тепер вона сконцентрується на управлінських задачах, але продовжить протягувати «Колосу» руку і підставляти плече, як і завжди, надаючи зал та майданчик для змагань.

Віктор Завальний: "Спорту в громадах має бути багато"
Віктор Завальний


Про матеріальну базу і фінансування


Не буду приховувати, що багато змагань відбуватиметься саме в Соколівському. На сьогодні у «Колоса» на Кіровоградщині немає ні матеріальної бази, ні фінансування, ні штату. Тільки голова, який працює на безоплатній основі, на громадських засадах. 

Раніше, за часів Радянського Союзу, організація добре фінансувалася, бо отримувала відрахування з валового доходу колгоспів. Це були мільйони, на які будували спортивні зали, стадіони, табори відпочинку. Усе було втрачено в 90-х роках, коли при руйнуванні загальної радянської системи економіки припинилося фінансування, а молодій українській державі не було за що утримувати велику інфраструктуру.

Зараз у нас навіть інвентаря немає. Наступний вид змагань за планом — шахи, а шахівниць та фігур нема. Працювати в таких умовах — значний виклик. Але це не привід зупинятися. Принесу свої особисті, проситиму тих, у кого є. 

Нагородження команд забезпечує обласне управління молоді та спорту обласної військової адміністрації, як і кошти на виїзди на всеукраїнські змагання. Якщо попередні п'ять років бюджет складали 50-80 тисяч гривень, то в цьому році вже 200. Для розуміння, один виїзд однієї команди — це якраз 50 тисяч. 

Прийняти окремі види змагань уже запросили до себе міста Гайворон, Знам’янка, за що їм вдячний. На наступний рік планую розширити карту проведення змагань по інших громадах.

Окремо хочу виділити: за участь у змаганнях «Колоса» учасники не платять жодних внесків.

Про завдання, які ставлю перед собою


На звітно-виборчій конференції я представляв свою програму розвитку обласного «Колоса». Її основне завдання — збільшити представництво громад на обласних змаганнях. Всього в нашій області зареєстровано 49 громад. За моїми підрахунками, за минулий рік взяли участь в різних обласних змаганнях 22 громади. На моє переконання, це не та включеність, яка має втішати. Тож і хочемо трохи йти на збільшення.

Дитячий спорт — другий з пріоритетів. Сільські діти сильні, спортивні, але вони мало куди виїздять, маємо про це подбати.

По-третє, з осені цього року почнемо активно залучати до спорту ветеранів. У Соколівському вже провели серед ветеранів настільній теніс і дартс. Бачив, як їм сподобалося. Турніри — це не лише спорт, це привід людям зустрітися і поспілкуватися.

Про співпрацю з громадами


Основні практичні кроки для втілення завдань, які я озвучив вище, — моє спілкування з представниками місцевої влади. Я готовий говорити і переконувати кожного і кожну з них в необхідності приділяти увагу спорту в своїй громаді. Ситуацію з фінансуванням «Колоса» я вже пояснив, тому і прошу голів громад: «Будь ласка, ваша команда виграла, допоможіть з фінансуванням поїздки». Знаю з досвіду: якщо голова громади зацікавлений/а, то знайде і гроші, і людей, і транспорт. 

На конференції голови Гайворонської і Голованівської громад сказали, що вперше чують про «Колос» і що він проводить такі різноманітні змагання. Зрозумів, де є прогалини у комунікації, працюю над цим. Тому Положення про обласні спортивні ігри серед команд сільських, селищних та міських територіальних громад вже в середині грудня відправили на кожну міську, сільську, селищну раду. На перші ігри з паркового волейболу серед чоловіків, які відбулися 8 лютого, прибуло
12 команд-представників громад. На наступні змагання прибули ще чотири громади, попередньо свою участь підтвердили ще дві. Динаміка є.

Мабуть, зупинюся на цих змаганнях детальніше. Обласні спортивні ігри триватимуть протягом року і включають в себе 11 видів спорту: парковий волейбол (чоловіки), парковий волейбол (жінки), мініфутбол (чоловіки), мініфутбол (жінки), волейбол класичний (чоловіки), волейбол класичний (жінки), дитячий футбол, теніс, шахи, шашки й ігри «Краща спортивна громада». Змагання проходять за групами: сільські, селищні і міські громади. Хоч кілька змагань вже відбулося, долучатися до спартакіади не тільки можна, а й треба. Немає обов’язкової вимоги брати участь в кожному з видів, штрафних балів не робимо. Залік іде по всіх 11 видах, кожен вид приносить команді очки, звісно, є сенс брати участь в кожному виді змагань, щоб позмагатися за загальну перемогу. Але стати переможцем в одному з видів — теж хороша перспектива. Проте не забувайте, що такі ігри — це корисна для здоров’я фізична активність і спілкування в колі однодумців, що корисно для здоров’я психічного. 

Віктор Завальний: "Спорту в громадах має бути багато"

У кожній громаді, я впевнений, є фанати спорту, є спортсмени, які будуть відстоювати спортивну честь свого населеного пункту і прославляти його на обласному і всеукраїнському рівнях. Звертаюся до голів громад, представників галузі спорту: допоможіть їм зробити це. 

Минулого року маленька громада з населенням 5 тисяч із Запорізької області, від якої дуже близько до фронту, виграла літні ігри у міських і селищних громад, в яких населення по 20-30 тисяч. Кіровоградщина завжди була і буде спортивна. Якщо голови громад включаться, то й у нас будуть перемоги.

Ще є хороші всеукраїнські змагання серед голів та старост громад. Коли посадовці самі грають, тоді розуміють, що це важливо й для інших.

— Вікторе, ви маєте оплачувану роботу. Робота в «Колосі» неоплачувана. Навіщо вона вам? 

— Так, я викладаю фізичне виховання в Кропивницькому аграрному фаховому коледжі і є директором комунального закладу «Центр розвитку фізичної культури і спорту "Скіф"» Соколівської сільської ради. Але спорт для мене не лише професійна діяльність, я живу ним. Я з дитинства в спорті і бачу в такій активності стимул до життя. Тому і погодився безоплатно займатися організацією змагань в «Колосі», аби якомога більше людей отримали позитивні емоції. Ну і будемо замахуватися на перемоги на рівні України.

Стрічка новин

"ВК" у PDF