---
Інтерв’ю

Артур Майданник з Олександрівки збирає FPV-дрони

Артур Майданник з Олександрівки збирає FPV-дрони
Ремесло збирати FPV-дрони для допомоги українському війську опанував менше року тому житель селища Олександрівки Кропивницького району Артур Майданник і вже зібрав та передав землякам-військовим п’ять безпілотників, зараз веде збір на компоненти для шостого. 
Про готовність власноруч збирати по 15 дронів на місяць за фінансової підтримки небайдужих та навчати інших вдома збирати «пташок» говоримо з Артуром Майданником. Далі — його пряма мова.

У перші дні широкомасштабного вторгнення Росії в Україну я брав активну участь у самообороні селища. Зараз на своїй посаді інженера з експлуатації магістральних газопроводів в організації, яка займається транспортуванням газу, я заброньований, тож вирішив поцікавитися, чим можу допомогти Збройним силам України. 

Оскільки з цікавістю переглядав в інтернеті відео, як наші військові знищують ворожу техніку FPV-дронами, вирішив заглибитися в це питання, хоча до цього ніколи справи з цією технікою не мав.

Артур Майданник з Олександрівки збирає FPV-дрони
Артур Майданник



Взимку цього року протягом місяця, переглядаючи відео після роботи, опанував теоретичний безоплатний інженерний онлайн-курс «Народний FPV» від Victory Drones. 

Для того, щоб навчитися літати, спочатку дрон не потрібен. Зате потрібна радіоапаратура, яка ним керує, передаючи радіосигнал, і симулятор, завдяки яким тренування схожі на комп'ютерну гру. Навчитися можна годин за 10 практики, адже з першого разу точно не вийде. Разом з двома колегами придбали необхідне, а пізніше купили легкий мінідрон на один акумулятор, щоб на ньому навчатися літати в приміщенні, бо якщо одразу літати на семидюймовому або десятидюймовому дроні, можна на-
шкодити собі або розбити недешевий апарат. 

Зупинитися вже не міг і вирішив свої знання, отримані від Victory Drones, втілити в реальність. За власні кошти зібрав семидюймовий FPV-дрон, що самознищується при атаці. Тепер він слугує демонстраційним зразком, і кожен, кого зацікавила справа, може детально роздивитися, як апарат виглядає і з чого складається.

На початку літа відкрив збір у соцмережах, і люди задонейтили на перший бойовий семидюймовий дрон. Це були і мої колеги, й інші жителі громади. Серед них був і Олександр Личак, який одномоментно переказав 28 тисяч гривень, що одразу закрило запит ще на два такі ж дрони. Четвертий і п’ятий дрони вже був десятидюймовими із скидами снарядів, тому вони не одноразові, як попередні, а повертатимуться назад. Зараз триває збір на шостий дрон. Усі для захисників з нашого селища.

Артур Майданник з Олександрівки збирає FPV-дрони
Спортивно-технічний захід «ТехноДрайв», який 25 серпня 2024 року у селищі Олександрівці Кропивницького району



Ці дрони — робота двох людей. Я проводжу збори коштів, закуповую компоненти, збираю раму та налаштовую програмне забезпечення. Пайку виконує радіотехнолог Борис Щелкунов, теж з Олександрівки.

Компоненти, серед яких карбонова рама, польотний контролер, камера, відеопередавач, радіопередавач, купую в Україні, бо з Китаю довго чекати на доставку, а якщо брати в невеликій кількості, то вийде не дешевше, ніж в Україні. На сьогодні один дрон без акумулятора, якщо прискіпливо підходити до пошуку якісних і водночас недорогих компонентів, обійдеться у 12 800 гривень. 

Якщо на день на збирання FPV виділяю годину-дві, то за два дні один апарат готовий. Відповідно, за місяць можу зробити 15. Були б тільки кошти.

Артур Майданник з Олександрівки збирає FPV-дрони
Спортивно-технічний захід «ТехноДрайв», який 25 серпня 2024 року у селищі Олександрівці Кропивницького району



Я популяризую цю справу. Вважаю, що вміти керувати безпілотниками мають якщо не всі, то велика частина громадян, які можуть бути мобілізовані. Навики FPV-пілота допоможуть на бойових завданнях, тому що не кожен може фізично чи морально виконувати, наприклад, штурмові дії. А стати FPV-пілотом — гарна ідея і можливість проявити свої навички. Хоч на сьогодні я заброньований, та потенційно можу бути мобілізованим, тож маю підготуватися, щоб у будь-який час захищати нашу батьківщину. 

Задача цивільних — збирати FPV-дрони, про їхній допуск до виконання бойових завдань подбають військові, тим більше, літати на дронах під час воєнного стану заборонено, тільки на відповідних полігонах. 

Готовий приділити час і увагу, поділитися знаннями й досвідом з тими, хто зацікавиться, щоб допомога війську розширювалася. На початку я ставив собі ціль зібрати три дрони. Але коли надійшли ті 28 тисяч, про які я казав раніше, — у мене виросли крила. Захотілося робити більше. Я вкладаю в роботу свою душу. Хочу, щоб мої «пташки» допомагали землякам.

На комплектуючі для 6-го дрона:

Ціль15 000 грн

Номер картки: 5375 4112 2398 7616

"ВК" у PDF