IX позачергова виправляла те, що не підписав президент
- 3 березня 2016, 09:00
Оця позачергова, 9-та, сесія міськради, з анонсованим одним-єдиним питанням порядку денного, включно із 15-хвилинною перервою, розтяглася майже на три години.
Але для початку нагадаємо передумови її скликання… Як відомо, Верховна Рада, затверджуючи держбюджет на цей рік, з огляду на децентралізаційні процеси в Україні, накинула місцевим бюджетам додатковий тягар у вигляді фінансування закладів професійно-технічної освіти, перевезення пільгових категорій пасажирів та харчування школярів.
Для бюджету Світловодська, який і без того ледь животіє, се позначилось у тому, наші міськдепи приймаючи його (бюджет) на 2016 рік, на третій сесії (14 січня) були вимушені виділити ПТУ №5 (зарплати, стипендії та харчування учнів, енергоносії) два мільйона гривень до кінця цього навчального року і мільйон – на компенсацію на перевезення пільговиків (оцей мільйон ми більше чіпати не будемо – на цій сесії про нього не йшлося). А вже 18 лютого на черговій, 8-й, сесії з Печерських пагорбів на наших парламентарів звалилася приємна новина: їхні старші товариші з Верховної Ради, зжалівшись над містами, типа нашого, прийняли рішення: повернути 50% фінансування закладів професійно-технічної освіти у них (містах) до обласних бюджетів. Щоправда, без президентського підпису, без якого таке рішення не є правочинним. Але на цій (8-й) сесії міськради обранці на таку "дрібничку" не звернули уваги і на радощах перерозподілили 1,7 млн. грн. для ПТУ №5 на інші потреби (з тих двох млн. грн. – за місяць 300 тис. встигли освоїти).
І ось 1 березня. Сесійна зала. Головує секретар міськради Юрій Сапянов. Головує на самоті – міський голова Валентин Козярчук – у відпустці. Спікер зачитує порядок денний: 1. Про скасування рішення міськради від 18 лютого; 2. Про внесення змін до міського бюджету на 2016 рік…
Стривайте-стривайте, схопився з місця голова депутатської бюджетної комісії "партпенсіонер" Юрій Лукинський – не далі, як учора, ми, узгоджуючи питання порядку денного, і близько не торкалися якихось скасувань. На що спікер продемонстрував присутнім отриманого в день сесії листа-доручення від голови ОДА Сергія Кузьменка у якому той наполягає забезпечити фінансування професійно-технічних училищ, що знаходяться у містах обласного підпорядкування, виключно з місцевих бюджетів – мов "губернатор" позбавив усіх нас останніх ілюзій щодо фінансування (хоча б, часткового) ПТУ №5 із обласного бюджету. І ослухатись цього доручення ми не маємо права.
А промова начальника тутешнього держказначейства Людмили Підгурської мала би укріпити цю думку в умах міськдепів. Вона наголосила: оскільки обранці 18 лютого поспіхом прийняли рішення по п’ятому ПТУ, яке (рішення) є за визначенням незаконним, воно має бути скасовано. І лиш опісля можна й зміни вносити. А якщо обранці ослухаються – Підгурська має бути вимушена доповісти "губернаторові" про депутатське самоуправство.
Від цих слів гордовиті обранці почали помітно нервувати, інші ж – закликати не марнувати час і… розійтися. Це викликало занепокоєння начальника управління освіти Геннадія Френкеля. Добившись слова, він закликав парламентарів, більшість яких складається із представників сильної статі, до зваженості і зжалітись над жінками-педагогинями ПТУ №5, які ризикують залишитись без зарплатних грошей у переддень 8 Березня. А щоби надати міськдепам сміливості, нагадав про нещодавню нараду у Кабміні за головування першого віце-прем’єра, яка, зокрема, постановила: "… У разі відсутності необхідної кількості коштів на фінансування ПТУ у містах обласного значення, опрацювати питання з формування бюджету для таких міст коштів з обласних бюджетів у вигляді міжбюджетних трансфертів".
А щодо того, що законно, а що ні – такі оцінки належить давати суду, а не присутнім у сесійній залі, резюмував головний освітянин.
Потім була 15-хвилинна перерва. Ще стільки ж обранці, розбившись на групки, члени яких "курсували" від однієї до іншої, обмірковували, як зробити краще. І ось, заступивши за трибуну, начальник фінансового управління Наталя Яременко довела до відома присутніх вистражданий новий варіант порядку денного: рішення міськради від 18 лютого про внесення змін до міського бюджету не скасовувати принизливо перед головою ОДА, а вважати таким, що втратило свою чинність; залишити за ПТУ №5 видатки у сумі 238,4 тис. грн. і "закрити" таким чином лютий; різницю у 1,4 млн. грн. (від згадуваних вище 1,7 млн. грн.) зарахувати до такого собі резерву міського бюджету – про всяк випадок, бо ж невідомо, що там утнеться на рівні столиці протягом березня…
І все то би нічого, як тут обранцям фінансистка нагадала ще парочку пунктиків з порядку денного: зняти 257 тисяч гривень, запланованих на реконструкцію адмінбудинку, що на Героїв України і спрямувати їх на реконструкцію Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП – таку собі універсально-дозвільну установу за принципом "Єдиного вікна") у тому ж таки "білому домі", і 18,3 тисячі – на вивезення й утилізацію хімічних речовин з гаражу на Чаплищанській (нова назва вул. Енгельса). І це знову збурило обранців, зокрема, "опоблоківця" Марка Сіромаху.
Даруйте, закинув він Сапянову, я приготувався голосувати за ПТУ, а ви нам – свій гараж… Нагадаємо, тему того гаражу, куди нині покійний його власник назносив отруйних хімікалій, наполегливо підіймав Сапянов ще коли був рядовим депутатом попередньої каденції. Аж ось за цієї каденції знайшлася фірма, готова вивезти оту "хімзброю" для утилізації за названу суму…
Спікер набундючився таким нехтуванням інтересів мешканців свого округу і пред’явив ультиматум: "Викинете" гараж – не голосуватиму за ПТУ! " Та після того, як "нарконтролер" Олег Долгий запропонував мудре рішення голосувати не "гамузом", а по кожній зміні окремо, спікер заспокоївся. І проголосував "за" за все. Разом з усіма.