Кого і чому вербує для терактів російська розвідка
- 3 квітня 2025, 16:23

Від початку року в Україні лунають вибухи внаслідок терактів. Ще більше спроб різних диверсій було вчасно попереджено Службою безпеки. Наприклад, 1 квітня СБУ повідомила про затримання агентів, які на замовлення Росії готували два теракти на Дніпропетровщині. 2 квітня на Львівщині при спробі влаштувати теракт в адмінбудівлі районного відділу поліції затримали двох жителів Києва, яких завербувало російське Головне управління розвідки (ГРУ). 3 квітня на київському ринку «Юність» вибухнула граната, загинули двоє чоловіків.
На початку широкомасштабної війни криваві теракти в умовному тилу готували «сплячі» агенти, якими росіяни наводнили Україну заздалегідь. Звісно, і раніше серед місцевого населення також траплялися колаборанти й запроданці, які допомагали у скоєнні злочинів проти своєї країни. Проте серйозну ставку на зовсім юних агресор не робив. Їх, якщо й використовували, то, скоріше, як помічників-підручних.
Але, вочевидь, у якийсь момент і «сплячі» агенти, і учасники різних проросійських організацій почали закінчуватися. І росіяни дедалі частіше стали вдаватися до іншої тактики рекрутингу, відмічають аналітики Texty.org.
Якщо раніше для «співпробітництва» росіяни шукали поціновувачів «русского мира» та заманювали обіцянками кращої кар’єри в разі окупації регіону, то зараз роблять ставку виключно на гроші. І, відповідно, на людей зі зниженим критичним мисленням — алкоголіків, наркозалежних, ігроманів, людей, які потребують грошей та нездатні прорахувати наслідки своїх дій. Та на неповнолітніх.
Майже п’ята частина (22%) тих, кого російські спецслужби завербували для своїх завдань в Україні, є неповнолітніми, їх використовували для підготовки диверсій чи терактів, в ефірі Радіо Свобода заявив речник СБУ Артем Дехтяренко. Інші 55% складають дорослі з різними залежностями та безробітні. 7% виконавців мали раніше судимості за різні злочини.

За словами речниці СБУ в Івано-Франківської області Марії Римар, вербуванням українців займається Федеральна служба безпеки Російської Федерації та Головне управління Генерального штабу Міністерства оборони РФ, більш відоме як ГРУ ГШ.
На каналах і в групах у Telegram російські спецслужби розміщують тисячі оголошень про роботу. Люди, які шукають підробіток у Telegram, — це їхні потенційні кандидати на вербування. Людина читає оголошення: «Нескладна робота. Три-чотири дні — тисяча доларів».
Є посилання на профіль: якщо людина клацає, то переходить в особисте спілкування з вербувальником, розповіла речниця в інтерв’ю Суспільному.
Марія Римар нагадала: в кол-центрах ворога працюють гарні психологи. До речі, багато бесід ведеться з колишніх профілів українців. Якщо вони бачать, що людина проросійськи налаштована, можуть представлятися спецслужбами Росії чи просто кимось, хто «за Росію». Можуть видавати себе за «підпілля», за «громадські організації» нібито з України, які протидіють «свавіллю ТЦК». Або не представлятися взагалі, якщо бачать, що людину цікавлять тільки гроші.
Буває навіть, що людину використовують наосліп: наприклад, видають себе за підрядну організацію, яка проводила ремонт у відділі поліції або в ТЦК, або у військовій частині. І нібито частину ремонту виконували субпідрядники, й потрібно просто поїхати й сфотографувати, який вигляд має зовнішній ремонт приміщення.
Далі вербувальник озвучує умови. Іноді можуть відразу сказати, що потрібні підпали військових автомобілів, ТЦК, диверсії на «Укрзалізниці». Залежить від того, як вони психологічно оцінюють жертву вербування.
Якщо завербований впорався з нескладним завданням, він отримає деякі кошти. Аби зацікавити продовжувати «співробітництво». Далі тому, хто погоджується забрати або навіть зібрати вибуховий пристрій та віднести туди, куди скаже російський куратор, можуть пообіцяти доволі великі гроші. Проте людина їх не отримає. В кращому для потенційного підривника випадку — тому що його затримують представники українських спецслужб. В гіршому — тому що ніхто й не збирався платити, оскільки виконавця просто підірвуть разом з вибуховим пристроєм.
Росіяни взагалі вважають виконавців «одноразовими», вони й називають їх «одноразками». Тому що людина не знає, що буде підірвана разом з вибухівкою, каже співробітниця Івано-Франківського СБУ.
Як нагадує ВВС, в березні так загинули два підлітки — в Івано-Франківську та на Харківщині. А від початку 2025 до середини березня (свіжіших даних ще немає, — Ред.) відомо про 7 випадків вербування росіянами дітей для проведення терористичних актів.
Щоб не стати терористом-смертником, повідомляй про спроби вербування у чатбот СБУ «"Спали" ФСБешника», закликає СБУ.
А Освіта.ua нагадує, що батькам треба бути пильними та звертати увагу на зміну в поведінці дітей. Якщо підліток раптово стає більш замкненим, у нього виникли нові інтереси, пов’язані з війною, він більше часу проводить в інтернеті, але уникає розмов про своїх онлайн-знайомих і у нього з’явилися кошти та речі невідомого походження, це привід бити на сполох.

Зранку у Дніпрі підірвали автомобіль голови Лівобережної адміністрації Дніпровської міськради Юрія Федька, де знаходився він з дружиною. За кілька годин посадовець помер в реанімації, дружина в лікарні. Правоохоронці кваліфікували подію як теракт.
Майже в той же час в місті Кам’янському Дніпропетровської області співробітники СБУ затримали 22-річну наркозалежну українку — агентку російських спецслужб (на фото). За завданням свого куратора вона підготувала саморобний вибуховий пристрій. Зловмисниця думала, що після виготовлення пристрою вона має передати замасковану вибухівку іншій особі або заховати її у схрон. Але насправді задум агресора полягав у тому, щоб вивести свою агентку в годину пік у людне місце райцентру та підірвати її разом з вибухівкою, повідомляє пресслужба СБУ.