Актуально

Здешевлення ліків: чого чекати з 1 березня

Здешевлення ліків: чого чекати з 1 березня
Уже з 1 березня українські виробники мають знизити відпускні ціни на 100 найбільш популярних ліків на 30%. Таке рішення ухвалили на засіданні РНБО за ініціативи президента Володимира Зеленського, повідомив у телеграм-каналі прем’єр-міністр Денис Шмигаль. 
За його словами, уряд схвалює «низку регуляції для забезпечення прозорого ціноутворення та належної конкуренції». Йдеться про обмеження максимальної торговельної націнки для аптек — не більше 35% для безрецептурних препаратів і регресивну шкалу для рецептурних. Постачальники зможуть додавати не більше 8% до гуртової ціни залежно від вартості препарату.

Також буде посилено контроль за наявністю лікарських засобів у лікарнях. Пацієнти повинні отримувати там ліки безоплатно. Крім цього, Кабмін розширює програму «Доступні ліки», для чого в бюджет закладено 6 млрд грн.  З липня цього року всі аптеки будуть зобов’язані укласти договір з Національною службою здоров’я та відпускати медикаменти за цією програмою.  

Як повідомляє Forbes-Україна, Аптечна професійна асоціація України направила до МОЗ декларацію про взаємодію щодо зниження вартості лікарських засобів. Учасники ринку підтримали пропозицію щодо зниження цін на всіх етапах постачання: виробники мають зменшити відпускні ціни, дистриб’ютори — оптові, а аптеки — роздрібні. Декларацію підписали п’ять найбільших аптечних мереж країни: «Аптека АНЦ», «Подорожник», «Аптека доброго дня», «Аптека 9-1-1» та «Бажаємо здоров’я».

Проте державне регулювання ринку викликало занепокоєння деяких експертів, які наголошують, що таким чином з українського ринку може піти частина закордонних виробників, а сам документ як такий йде в розріз з започаткованим курсом на впровадження європейських практик. Про це заявила Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА), передає Економічна правда.

Інші, як директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик, вважають, що передумови для введення певних обмежень на час війни дійсно є. З посиланням на статистику міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка експерт нагадує, що  ціни на ліки українського виробництва зросли на 26-131%, націнки за «власні торгові марки» аптечних мереж складають 50-300%.

«Чи можливий дефіцит ліків після посилення регулювання? Експерти ринку, з якими мав розмову, стверджують, що ринок ритейлу у нас розвинутий, аптечні мережі конкурують, у нас багато виробників та імпортерів. Вірогідно конкуренція посилиться, дефіциту на полицях в аптеках ніби все ж не буде. Чи ви думаєте, що вимога мати один дешевий препарат в аптеці може призвести до дефіциту ліків?» — пише у колонці на Цензорі Віталій Кулик .

Стрічка новин

"ВК" у PDF