Актуально

Початок "мирних" переговорів: Україна б’ється

Початок "мирних" переговорів: Україна б’ється
Уже щонайменше 11 років лютий — емоційно складний місяць для українців. А події, які трапляються саме в ці часи, мають глибокий вплив протягом багатьох років. Згадаємо лише реперні точки. Розстріли беззбройних людей на Майдані. Початок широкомасштабної війни.
І от тепер — переговори про закінчення війни, які веде Америка з Росією без участі України. 
Як це сталося? Що відбувається?
І до чого готуватися звичайним українцям? Спробуємо відновити хронологію подій — так, як вона потрапляла у медіа, — без зайвих емоцій.

Як починалася підготовка мирних угод

Як вже повідомляв «ВК» (див. №2 (354) від 28 січня), практично одразу після обрання президентом Дональд Трамп закликав Володимира Путіна зупинити війну проти України. І заявив про те, що президент України Володимир Зеленський прагне миру, але «для танго потрібні двоє», натякаючи на неготовність до конкретних дій російського диктатора. 

На форумі в Давосі американський президент говорив про необхідність завершення війни з позицій потреб економіки. І мав намір просити ОПЕК зменшити ціни на нафту, аби війни скоріше припинилася. Незабаром Дональд Трамп заявив, що «отримує сигнали» про готовність президента Росії до зустрічі з ним, передає Реальна війна.

У Москві відреагували: якщо США говоритиме мовою погроз і санкцій, то війна в Україні триватиме довго. А умови миру Росія міняти не має наміру, наполягаючи на анексії захоплених територій та роззброєнні України, причому останнє загрожує її остаточним знищенням у найближчому майбутньому, пишуть Економічні новини. Проте з’являється інформація, що російський президент готовий до переговорів.

Як зауважив Reuters, основні цілі у війні з Україною Путіна вже досягнуті і тепер його більше турбує стан економіки власної країни. 23 січня прессекретар російського диктатора Дмитро Пєсков заявив, нібито
Дональд Трамп приїде до Москви на
9 травня. В той час ця заява виглядала не більш ніж пропагандистською мрією росіян. В Європі обговорювали, які гарантії безпеки могли б запропонувати Україні країни НАТО для мирної угоди з Росією.

Пізніше в ЗМІ з’явився «100 денний мирний план Трампа» для України, котрий назвали фейком. Начебто в цьому «документі» було прописано, що Україна має декларувати нейтралітет, відмову від вступу в НАТО та повернення власних територій військовим шляхом. 

До кінця січня з Америки лунає, що Трампу є про що поговорити з Путіним. Але й Європа, й Україна — принаймні в публічній площині, — демонструють оптимізм і надію на справедливе завершення війни.

Від договору про корисні копалини до відвертих образ

У лютому події навколо переговорів спочатку пришвидшуються, а потім взагалі нагадують сніжний ком.

Знову ж таки Reuters, посилаючись на представника Дональда Трампа, на початку лютого інформує, що США очікують від України проведення виборів до кінця року після припинення вогню.

Вперше у медіа з’являється тема «рідкісноземельних металів». Україна не проти такої співпраці і навіть пропонувала щось подібне у своєму плані перемоги восени 2024 року, повідомляє ВВС.

За словами Трампа, рідкісноземельні метали могли б стати своєрідною платою за фінансову підтримку США, яку отримує Україна для відбиття російського вторгнення.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав бажання Трампа егоїстичним, адже Україні ці ресурси потрібні будуть для повоєнної, мирної відбудови, пише видання.

«Ми хочемо укласти угоду з Україною, в якій вони будуть забезпечувати те, що ми їм даємо, своїми рідкісноземельними металами й іншими речами. Ми хочемо гарантій. Ми даємо їм гроші, дуже швидко», — заявив Дональд Трамп журналістам у Білому домі.


Пізніше він додав, що Київ «у принципі погодився» укласти «угоду» вартістю $500 млрд, пише Європейська правда.

«За образним виразом, рідкісноземельні метали — це «вітаміни» стратегічної промисловості та глобального переходу на чисті види енергії», — говорить про важливість цих елементів директорка Інституту геологічних наук НАН України Стелла Шехунова в коментарі для ВВС Україна.


Багато хто у зв'язку із заявою Трампа згадав про літій, графіт, титан та уран, поклади яких також є в Україні. Однак вони не належать до рідкісноземельних металів, хоч і є рідкісною, «критичною» сировиною.

Та поки в Україні гадали, що мав на увазі американський президент, оскільки  нічого, крім мінімальної загальної інформації щодо документа, якій готується, не було відомо, в Україну для розмови з Володимиром Зеленським прибув перший високопосадовець нової команди — міністр фінансів США Скотт Бессент. Ця угода може залишити Україні «щит безпеки» після закінчення війни з Росією, сказав він після зустрічі із президентом України. Планувалося, що угоду наш президент підпише під час Мюнхенської безпекової конференції. А 20 лютого в Київ прибуде спецпредставник США з питань Росії та України Кіт Келлог.

Водночас з Вашингтона до Москви прибув літак, на борту якого міг перебувати спецпредставник Дональда Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф. Відповідні дані оприлюднили проєкт OSINTdefender та сервіс Flightradar24, пише Судово-юридична газета. 

У ці ж дні конгресмен-республіканець Джо Вілсон зареєстрував законопроєкт про лендліз для України. Про це він повідомив у соцмережі X. Механізм лендлізу запроваджувався для України у 2022-2023 роках, однак ніколи не був використаний адміністрацією попереднього президента США Джо Байдена.

Далі події розгорталися з великою швидкістю, а заяви з різних сторін лунали одна за одною.

Угоду про рідкісноземельні метали з США не підписали. На запитання Суспільного під час пресконференції 19 лютого Володимир Зеленський відповів, що «документ був чіткий в одному — 50% ми повинні віддати від того всього, що там є перераховано… Там багато всього, але там немає слова про гарантії безпеки».

Умови угоди про корисні копалини в обмін на військову допомогу, яку запропонували США Україні, нагадують репарації, що були накладені на Німеччину та Японію після Другої світової війни, пише The Telegraph.

Вимога Дональда Трампа щодо «відшкодування» $500 млрд допомоги Україні виходить далеко за межі контролю США над корисними копалинами країни. Угода охоплює все: від портів та інфраструктури до нафти та газу та інших ресурсів України, повідомляє ВВС з посиланням на дані The Telegraph.

Разом з тим, як оприлюднив президент Володимир Зеленський, загалом допомога США від початку широкомасштабної війни склала на сьогодні близько $100 млрд. 

«67 млрд зброї та 31,5 млрд — це пряма фінансова допомога в бюджет», — сказав президент на зустрічі з журналістами в Києві, інформує Інтерфакс-Україна.


Він відзначив, що в України з США «абсолютно різні цифри, на жаль» щодо об'ємів наданої допомоги, і підкреслив, що треба з відповідними цифрами розібратися. 

За кілька днів до публічних підрахунків українського президента, на Мюнхенській безпековій конференції, багатьох шокувала промова віцепрезидента США Джей Ді Венса. Він сказав, що він не вважає Росію і Китай аж такими загрозами, натомість в Європі є внутрішні загрози. Розкритикував європейську міграційну політику, звинуватив Євросоюз в цензурі, засумнівався в силі європейської демократії. І дав зрозуміти, що війна в Україні — це проблеми Європи, нагадує NV.

А 18 лютого, в Саудівській Аравії в місті Ер-Ріяд відбулися прямі переговори між США та Росією щодо України, але без участі самого Києва та представників країн Європи. Напередодні радник Володимира Путіна Ушаков заявляв, що основна мета зустрічі — «реальна нормалізація відносин» між Росією та США. У США заявляли, що планують з'ясувати наміри Кремля, пише Кореспондент.

Після зустрічі сторони заявили, що американська та російська делегації обговорили підготовку до перемовин щодо завершення російсько-української війни. За інформацією деяких медіа, найближчими тижнями може відбутися зустріч президента США Дональда Трампа та очільника Кремля Володимира Путіна.

Адміністрація США запропонувала Росії умови для перемир’я в Україні. Про це повідомив експосол США в Росії Майкл Макфол у соціальній мережі Х. За його словами, вірогідно йдеться про збереження окупованих територій, відсутність членства України в НАТО, послаблення санкцій Заходу проти Росії та відсутність американських військ не тільки в Україні, а й у «прифронтових державах». 

На які компроміси змусять піти Росію і чи взагалі змусять — невідомо.Водночас росіяни говорять, що запропонували Вашингтону угоду по надрах, передає RFI.

«На додачу» за останні дні емоційний американський президент через медіа зробив кілька негативних заяв стосовно Володимира Зеленського, водночас натякаючи, що Україні треба провести вибори, щоб сісти за стіл перемовин.

А віцепрезидент США Джей Ді Венс застеріг українського президента від «нападок» на президента Дональда Трампа, заявивши, що це може мати лише зворотні наслідки. Про це він заявив 19 лютого американському виданню DailyMail, передає Радіо Свобода.

Єдине, що, здається, пішло більш-менш по плану, так це візит Кіта Келога, якій на момент підготовки випуску газети до друку, знаходився в Україні. Як зазначив сам спецпредставник, «частина його місії — це слухати». Як відмічає ВВС, Кіт Келлог — наближена до президента Дональда Трампа людина, яка може роз'яснити йому, що насправді відбувається в Україні. 

Так, а що тим часом робити нам, простим українцям, частина яких після інавгурації Дональда Трампа очікувала, що з тижня на тиждень настане мир? Те, що й робили. І, перш за все, допомагати ЗСУ. Згадайте: Майдан переміг тому, що не здався. Як завдяки силі та єдності українців не справдилися надії росіян на «Київ за три дні» та багато що ще. Тому — все в наших руках.

Стрічка новин

"ВК" у PDF