Ставтеся серйозно до можливого теракту на Запорізькій АЕС, але не панікуйте
- 3 липня 2023, 13:24
Складно дотриматися такої парадоксальної поради, але, напевне, вона на сьогодні є єдино можливою. Про ситуацію на Запорізькій атомній та заходи безпеки при аварії АЕС — у нашому матеріалі.
Ось як прокоментувала ситуацію для Нromadske старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Олена Паренюк.
— Запорізька АЕС — найбільша в Європі. Її шість реакторів за своїм принципом роботи суттєво відрізняються від реакторів на ЧАЕС і є набагато безпечнішими завдяки іншому принципу роботи води. Станція добре сконструйована, тому здатна витримати землетруси, смерчі та навіть падіння легкого літака. Але на обстріли з важкого озброєння не розрахована.
Важливим є і людський фактор. Відомо, що у березні минулого року, під час тяжких боїв, працівники станції були на зміні понад добу, тоді як мають працювати вісім годин. При втомі легше помилитися. І саме людський фактор був однією з причин аварії на Чорнобильській АЕС.
Відкритим є питання про достатню кількість ресурсів на ліквідацію можливої аварії, адже в умовах активних бойових дій в Україні їх може не вистачити.
Роз’яснення надав Центр громадського здоров’я.
- Отримувати інформацію тільки з офіційних повідомлень.
- Йодну профілактику проводити тільки після офіційного оповіщення!
- Залишатися у приміщенні або негайно зайти до нього. Закрити вентиляцію та ущільнити віка і двері. Термін перебування в укритті — доба.
- Вживати бутильовану воду і загорнути продукти у плівку.
- Виходити лише у разі нагальної потреби.
- Одягнути плащ та гумові чоботи й рукавички та користуватися респіратором.
- Після повернення додому зняти верхній шар одягу і скласти у пакет, не розтрушуючи пил.
- Помитися або обтертися вологими серветками чи вологою тканиною.
Про них розповів у своєму коментарі для Суспільного заступник начальника обласного управління з питань цивільного захисту Костянтин Дружинін.
Фахівець, зокрема, повідомив, що відстань від Запорізької атомної станції до кордонів Кіровоградської області майже 120 кілометрів. Зона активного забруднення після аварії на станції з такою потужністю, як Запорізька, становить 50 кілометрів. Усе залежатиме від того, куди рухатиметься хмара радіоактивного пилу. Наслідки радіаційного забруднення, безперечно, будуть.
Нагадаємо, Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі 15 червня втретє з 1 вересня 2022 року побував на Запорізькі АЕС. Він, зокрема, сказав, що ситуація "серйозна", але її намагаються "стабілізувати".