На Онуфріївському кінному заводі — поповнення
- 28 травня 2020, 12:35
Коли проходиш за ворота філії №175 ДП «Конярство України» у селі Камбурліївці Онуфріївського району, — відкривається пасторальний пейзаж, а на ньому — головні герої: дорослі і маленькі вороні, гніді, руді і сірі скакові коні англійської та американської чистокровних верхових порід. З початку року тут, у маточному відділенні підприємства, народилося 25 лошат. Ця подія важлива тим, що минулого року приплоду не було через інфекцію.
Бригадир маточного відділення Євгенія Чорна розповіла, що в січні у Камбурліївці ожеребилася перша матка Розалі, а тиждень тому остання — Дайкона. Цього разу народилося приблизно порівну коней жіночої і чоловічої статей. Щойно народившись, малята спинаються на ніжки і намагаються смоктати молоко, ходять вже в той же день. Кобили — хороші мами, вони захищають своїх лошат, у разі крайньої небезпеки можуть навіть вкусити потенційного кривдника, а деякі, наприклад, коли час заходити в конюшню, відводять своє лоша вбік, щоб усі пройшли і не збили його, а лише потім проходять самі.
— Ріст і розвиток тварин багато в чому залежить від харчування, — ділиться знаннями головний зоотехнік Ігор Кирилюк. — Окрім материнського молока з одного місяця вони починають їсти траву, сіно, вівсяну солому та кашу з кукурудзи, вівса і висівок, а підсисним кобилам у кашу додаємо ще й макуху, щоб прибувало більше молока. У догляді чистокровні породи дуже вимогливі: їжа і підстил мають бути надзвичайно якісні. Більшу частину дня, пройшовши обробку від кліщів, коні проводять на вигульній території, яка у нас рельєфна, що дуже добре, адже головне для коней — рух, завдяки ньому укріплюються м’язи й кістки. Гуляють тварини і взимку, люблять качатися у снігу, тільки на ожеледицю не випускаємо — вона загрожує переломами.
Наш завод — повного циклу. Поясню, що це означає. Лошата народжуються у маточному відділенні (Камбурліївка), коли їм виповнюється пів року, відлучаємо їх від матері і відправляємо у спеціальне відділення в Онуфріївку, де їх привчають до недоуздка, руху за поводом, чищення й догляду за копитами. Оскільки породи чистокровні, за зразком гриви підтверджуємо ДНК кожної тварини, потім коней чипують та виписують паспорт, — без цих даних на скакові змагання коней не допускають. У півтора року коні переходять до тренерського відділення знову ж таки в Онуфріївці, де їх починають потроху заїжджати, вводити в роботу. На іподром вони потрапляють з двох років і починають брати участь у скачках, що триває до того часу, доки їм дозволяє здоров’я.
Чистокровний кінь не придатний для роботи у господарстві, він призначений виключно для верхової їзди. Англійська та американська верхові — досить дружелюбні породи, під час екскурсій на наш завод вони катають дітей. А коли діти вперше бачать нашого жеребця на ім’я Маджестік Альфабет — відбувається справжня магія. Річ у тім, що він світло-сірого, майже білого кольору, і діти запитують: «А у вас що, єдиноріг живе?»
Зараз на коней дуже малий попит, особливо на чистокровних. Тож коли до нас звертаються, продаємо, зробивши все, щоб виключити продаж на м’ясо, в окремих випадках я їду з потенційним покупцем, щоб побачити, в яких умовах житиме тварина.
Що стосується нас, то ми продовжуємо тренувати своїх коней, для цього працює тренерське відділення в Онуфріївці, де з ними працюють конюхи і жокеї. З двох років возимо усіх вихованців в Одесу на іподром для участі у скачках. Перемога — це мрія кожного з працівників нашого кінного заводу. Пишаємося, що у 2015 році на Одеському іподромі наш жеребець Денш виграв Дербі з відривом у 50 метрів. З іподрому на осінній і зимовий час коні знову повертаються до нас. Повертаються певною мірою знервовані, бо під час скакових змагань переживають стрес, так що у нас вони проходять певну психологічну реабілітацію.
У маточному відділенні зараз перебувають 100 голів: матки, лошата, жеребці-плідники, робочі коні. За ними доглядають зоотехнік, сім основних, два днювальні, один нічний та два підмінні конюхи на чолі з бригадиром, також працює тракторист, який забезпечує сінокосіння. Хоч народження 25 малят і було для нас великим навантаженням, але воно для нас тільки в радість. Скажу, що вже чекаємо результати тестів. Сподіваємося, що через 11 місяців Кіровоградщина разом з нами так само радітиме новому приплоду.