Село Вільне відсвяткувало 100 років, а може й більше…
- 13 вересня 2019, 14:55
Село Вільне Павлівської сільської ради Світловодського району 7 вересня вдруге відзначає найважливіше свято —День села. Цього року зібралося більше людей ніж минулого: і дорослі, і діти, і безліч гостей прибули. І все тому, що селу виповнилася кругла дата — 100 років!
Голова Світловодської районної ради Роман Домбровський та заступник голови Світловодської райдержадміністрації Володимир
Похілов вручили два ноутбуки завідувачці філії Вільнянської загальноосвітньої школи І ступеня КЗ «Павлівське НВО» Олені Дьяковій з нагоди відзначення 60-річчя початкової школи (на фото).
На святкуванні привітали подарунками подружні пари, які разом прожили більше 60-ти років, — Григорія Никифоровича і Любов Василівну Петрових та Григорія Григоровича і Євгенію Яківну Шишкіних, найстаршу мешканку села — Марію Харитонівну Маяк (1928 року народження), багатодітну родину Тетяни і Володимира Погрібних, які виховують дев’ятеро дітей, Валентину Сідненко, яка в минулому очолювала школу і вела початкові класи впродовж 20 років, та директора КЗ «Павлівське НВО «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – ДНЗ» Світловодської районної ради Кіровоградської області Миколу Середенка, який саме цього дня відзначав свій ювілейний день народження.
Ведуча свята Ольга Тітова подякувала усім ветеранам Другої світової війни, які захищали Світловодський район, і відзначила тих ветеранів-вільнян, які продовжують жити, — це Олександр Антонович Слободяник, Матрона Іванівна Лавриненко та Олександр Прокопович Федоряк, згадали захисників- атовців: Руслана Баженова, Андрія Безуса, Євгенія Караваєва, Романа Рихлика, Дмитра Куреленка та Вадима Жовтецького. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблого на Сході України односельчанина Віталія Іскандарова.
Концертна програма з нагоди ювілейної дати заснування села відбулася завдяки художнім колективам Світловодського районного Будинку культури, також їхніми руками було зроблено прекрасну фотозону в українському стилі. До концерту також були залучені і місцеві артисти — Софія Костиря зачитала вірш «Моє село», а родина Русаків — Павло й Ольга з дітьми — виконали пісню під гітару «Україно». У приміщенні сільського клубу відбувалося частування: пловом власного приготування пригощав Микола Куліш та Ольга Куриленко, капусняком — Галина Секрета та Любов Смірнова. Людмила Кирилова між охочими розіграла лотерею, сміливці, які ризикнули, отримали кухонне приладдя і дитячі іграшки. Для дітей завідувачка сільського клубу-бібліотеки Вікторія Якобчук провела змагання «Кращий шахматист», «Кращий ерудит» та інші. Малеча раділа аквагриму, солодкій ваті та батуту. Святкування 100-річчя села Вільного закінчилося дискотекою.
Ми поспілкувалися з найстаршими мешканцями села, які ставили під сумнів оголошену дату заснування Вільного і ділилися своїми спогадами з дитинства. За словами старожилів, перші заселення почалися значно раніше. Своїми спогадами поділився Григорій
Никифорович Петров: «У минулому тут проходили козацькі дороги та були козацькі табори». Лідія Пилипівна Коробка розповіла, що першими тут заселилися Настя і Свиридон Дяченки, Уля Іванівна Черняк, брати Лозові, а згодом родини з прізвищами Коньки, Довгі, Бересторські, Черкашини, Ткаченки, Петрови, Богатирі і Маяки. Павлівський сільський голова Микола Панасенко поділився з нашим виданням спогадами свого дідуся Іллі Германовича Панасенка та прадіда Германа Зіновійовича Панасенка: «Розповідали мені, як возами підвозили каміння для насипу дороги від Павлівки до Вільного і аж до Ревівського мікрорайону. І це все відбувалося до Першої світової війни. Тоді село не мало назви, а між собою населений пункт називали хутором. Тому я впевнений, що селу набагато більше виповнюється, ніж ми сьогодні святкуємо». Згадала про минуле села й Олександра Іванівна Ткаченко (дівоче прізвище Богатирь): «З дитинства пам’ятаю, що лісу не було, були одні пагорби з піску, діяв колгосп «VІІІ з’їзду рад». У центрі села у великому будинку розміщувалася контора і початкова школа, недалеко ріс старий дуб. У колгоспі була кузня і велике господарство: кури, свині, вівці, корови, бички. Городня бригада вирощувала овочі: помідори, огірки та інше. У старому клубі мешканці проводили концерти: пам’ятаю, як на гармошці грала Катерина Конько. З Павлівки до нас приїздили і показували кіно три рази на тиждень: і доросле, і дитяче». Як стало відомо з інформації лісового господарства, ліси були насаджені у 1950-1955 роках.
На даний час у селі залишилися нащадки перших поселенців. За роки свого існування село тричі змінило назву: спершу було назване Нахалівка, тоді у 1919 році отримало офіційну назву — Свердлівка, а у 2016 році офіційно перейменовано на Вільне. Нині в селі проживає 453 мешканці, з них 30 — діти до 6 років, 52 — діти шкільного віку, 23 — молодь до 25 років.
І скільки б не виповнилося селу, ця цифра не повинна ставати яблуком розбрату, бо будь-які деталі і спогади про минуле — важливі
для наступних поколінь.
«Вісник Кіровоградщини» вітає усіх мешканців з Днем села, дякує за гостинність і бажає Вільному процвітання, щоб народжувалися і підростали діти, спокійно і захищено почували себе люди похилого віку.
Альона Зозуля
Фото: Богдан Дроздов