Веселі ляльки Ольги Чумаченко
- 23 квітня 2018, 13:50
Важко навіть уявити, що своїми руками протягом року можна створити цілу колекцію зі 100 в’язаних ляльок, кожній з них дати власне ім’я, багатьом знайти нового власника і до того ж мати все нові і нові творчі задуми. Знам’янчанка Ольга Михайлівна Чумаченко все життя вміла в’язати, але випадково принесена сусідкою іграшка визначила її нове захоплення просто за кілька днів…
Щоразу, коли майстриня береться до нової ляльки, вона не знає, якою вона буде в кінці: руки самі шукають творчі рішення. Кожна робота стає живою з перших днів, бо розмова починається зі звернення до майбутнього витвору. Потім жінка визначається, як лялька оживатиме — які елементи фігури виникатимуть. Доволі часто навіть сама умілиця не може пояснити, чому Настя з рожевим волоссям, а у Мишка зелені штани, а ще майже традиційно у ляльок виникають пари — клоуни Сеня і Сашко, Гриша і Аня, Іванко й Галя.
— Перша моя лялька була Настя, ніколи її не забуду. Не думайте, що ляльок полюбляють тільки діти, ні, такі замовлення я роблю і для дорослих. Наприклад, на день народження нещодавно робила ляльку дорослій жінці, а ще напередодні — на ювілей весілля. Мої роботи живуть вже і в Москві, й у Вінниці, й у Харкові. Я завжди цікавлюся долею моїх шедеврів, адже я аналізую, що треба змінити чи поправити у зовнішності надалі, чи викликають вони зацікавленість інших дітей та дорослих? — пояснює Ольга Чумаченко.
Розглядаючи ляльки від умілиці, помічаємо велику деталізацію елементів одягу та обличчя. Малесенькі ґудзики на платтячках та штанцях, пряжечки і волосся завитками, а ще оченята, повні емоцій та виразності. Як зізнається Ольга Михайлівна, якраз виготовляти отакі дрібні деталі у ляльках найважче, адже фігурка робиться за два вечори, а прикрашати її, вив’язувати волосся, робити вії доводиться протягом трьох-чотирьох днів. Кожна робота ніколи не схожа на попередню, майстриня постійно знаходить нові ідеї у інтернеті, там же можна знайти найрізноманітніші нитки, синтепон.
— Як я тільки починала своє захоплення створення ляльок, у мене не було ні зразків, ні прикладів — все розходилось по людях. Потім зрозуміла, що так буде безкінечно, і почала лишати іграшки вдома, виникла ціла колекція. Але відчути кожну ляльку навіть по фото неможливо, треба брати до рук, —розповідає Ольга Чумаченко.
Така добра і світла душа у Ольги Михайлівни: кожну ляльку і правда робить характерною, веселою, емоційною. Її задоволення від роботи відчувається щоразу, коли чуєш, як вона розповідає про процес створення іграшки.
— Була цікава історія, коли одна дівчина замовила ляльку Пеппі Довгапанчоху на рік своїй племінниці. Коли вона її забирала — це був вулкан емоцій, вона мене і цілувала, і стрибала на місці, як кажуть, «до стелі». А мені більше і не треба — я радію теж, — ділиться майстриня.
Пригадуючи своє дитинство, Ольга Чумаченко з гумором, але правдиво говорить про власні уроки праці і безкінечні конспекти трактора у зошитах. Але бажання дівчинки в’язати було наскільки сильним, що навіть такі «цікаві» уроки не заважали їй крадькома вчитися вправлятись з гачком та нитками — і так все життя… З подякою зараз жінка пригадує поради від майстрині Валентини Олександрівни Павленко, яка навчила її плести гачком костюми, серветки.
— Кожна моя лялька стає кращою щоразу, адже, наприклад, ротики у мене були і вишиті, і приклеєні, і вив’язані — я не зупиняюся у пошуці варіантів. А ще я постійно розмовляю з ляльками, — продовжує ділитись майстерністю Ольга Михайлівна, — ніжку зробила і говорю ляльці: тепер вона у тебе є, далі тобі подарую туфельку.
На сьогодні захоплення Ольги Чумаченко набуло нового вектора, тепер вона в’яже героїв мультфільмів: смішариків, міньйонів, губку Боба та інших. Тому окрім картинок з героями майстриня дивиться і мультики за їх участю, з яких дізнається про особливості їхнього характеру, міміки.
Ольга Михайлівна Чумаченко — чарівниця, яка і дітям, і дорослим нагадує, що у світі живе лялька-клоун, лялька-принцеса, лялька-домовий — обирайте для душі самі!
(099) 516 30 04 (Ольга Чумаченко).
Оксана Войчишина