Жити без мук
- 26 вересня 2015, 15:18
Затверджено документ, який спрощує важкохворим доступ до знеболювальних препаратів
Забезпечення доступу до знеболення важкохворих (не лише онкологічних) пацієнтів в Україні відкрила постанова Кабінету Міністрів №333, яка значно спрощує систему обігу контрольованих речовин у закладах охорони здоров’я. Її ухвалили ще у травні 2013 року. А ось наказ МОЗ №494 «Про деякі питання придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я», який забезпечує реалізацію постанови №333, з’явився лише на початку серпня цього року.
«Завдяки наказу № 494 система обігу підконтрольних препаратів в Україні стала однією з найдемократичніших на пострадянському просторі. Норми, затверджені в ньому, визнають право лікаря на самостійне прийняття рішень щодо надання допомоги пацієнтам та забезпечують їхні права на доступ до якісного знеболення», — заявила менеджер програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» Ксенія Шаповал.
Найчастіше йдеться про таблетований морфін. Саме цей препарат завдяки своїй ефективності та доступності вважають «золотим стандартом» ВООЗ. В середньому хворому потрібна одна 50-таблеткова упаковка вартістю 100 гривень на десять днів.
Низько вклонившись громадським активістам, які два роки лобіювали затвердження наказу, зазначимо, що сам по собі документ ще не гарантує покращення справ у знеболенні. Ще треба роз’яснити нові можливості лікарям, у першу чергу — сімейним. А також знайти аптеки, які згодяться продавати відповідні знеболювальні препарати. У Кіровоградській області, наприклад, лише одна така аптека. Отож добре, що тепер рецепти будуть чинні й в інших областях, а не лише за місцем виписування. Як і те, що важкохворим уже не доведеться щотридні їхати (часто — за багато кілометрів) «на комісію» для отримання рецептів на знеболювальне. Тепер досить звернутися до лікаря, який постійно патронує хворого. І робити це можна раз на півмісяця, бо пацієнтам дозволено мати 15-денний запас препаратів.
Наказ №494 пройшов довгий шлях погодження з Міністерством внутрішніх справ, Державною службою з контролю за наркотиками та Міністерством охорони здоров’я. Процес міг бути й довшим, але завдяки тому, що ішов під прапором реалізації державних пріоритетів України в напрямі європейської інтеграції, вдалося обмежитися лише цими 26 місяцями. Ось вам і користь від інтеграції в Європу.
Виступаючи на прес-конфренції з нагоди підписання наказу, голова Служби з контролю за наркотиками Олег Дзісяк зазначив, що Україна посідає 41-ше місце серед 42 країн Європи за кількістю споживання морфіну на душу населення і 172-те — із 178 країн світу. Це вкрай низький показник, який свідчить про тотальну проблему доступу до знеболення наших громадян — реальну потребу в таких препаратах нині задоволено лише на 10—15%, вважає посадовець.
На запитання журналістів щодо небезпеки поширення наркотиків після спрощення доступу до сильнодіючих препаратів, спікери одностайно заявили, що серед кримінальних справ про поширення наркотиків випадки за участі лікарів і використання легальних схем обігу знеболювальних препаратів становлять менше одного відсотка.
Говорили на прес-конференції й про інші болючі питання. Так, Ксенія Шаповал зазначила, що за потреби 3500 стаціонарних ліжок паліативної допомоги, за рекомендаціями ВООЗ, в Україні їх лише 1500, включно з місцями у восьми госпісах. Щодо виїзних служб, які надають паліативну допомогу на дому, в Україні діють лише шість для дорослих і три служби для дітей, тоді як 80% паліативних пацієнтів хотіли б отримувати допомогу саме вдома.
Роботи у галузі налагодження якісної паліативної допомоги ще чимало, і держава має приділяти цьому більше уваги.