Незадовільні умови праці - чинник стресу на робочому місці
- 19 квітня 2016, 17:30
Проведені держсанепідслужбою області дослідження фізичних факторів навколишнього середовища на робочих місцях засвідчили: найбільші відхилення від нормативів - на державних підприємствах.
Державною установою "Кіровоградський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України" проводяться лабораторні вимірювання фізичних факторів середовища на робочих місцях на виробництвах в області. Протягом 2015 року такі вимірювання були проведені на 1420 підприємствах різних галузей, в закладах та установах - на 725 державних та на 695 підприємствах недержавної власності. На робочих місцях проводились вимірювання: освітлення – на 6451 робочому місці, шуму – на 414, вібрації – на 244, мікроклімату – на 11441. Результати вимірювань виявили, що недостатнє освітлення було на 149 (2,3%) робочих місцях; перевищення шуму зафіксовані в 16,2% випадків; вібрація перевищувала норматив на 45,5% перевірених робочих місць; показники мікроклімату не відповідали санітарно-гігієнічним нормам майже в 4,4% випадків. При цьому найбільша кількість відхилень від нормативів виявлена на державних підприємствах.
У Європі за останніх 15 років стрімко зросла кількість людей, які через стрес опиняються на лікарняному. У середньому 3,6 відсотка працівників отримують довідки про тимчасову непрацездатність. Проведені в європейських країнах дослідження свідчать: стрес під час трудової діяльності є особливо небезпечним.
Такий стрес виникає внаслідок тривалого впливу на працюючого комбінованої дії психоемоційних перевантажень та небезпечних виробничих чинників: інтенсивність праці; зростання потоку інформації, яку необхідно опрацювати і використовувати у повсякденній практиці; дефіцит часу; відповідальність за прийняття рішень; гіподинамія; різні зовнішні впливи (шум, забруднення, випромінювання тощо).
Умови праці на персональному робочому місці працівника, що не відповідають гігієнічним нормативам, призводять до напруженості, підвищеної концентрації уваги під час виконання виробничого завдання. І як наслідок - стрес на роботі, розлад фізичного та психічного здоров’я людини. Чинниками стресу є також збільшення обсягу роботи для одного працівника за рахунок скорочень робочих місць та економії коштів.
Ця тема особливо актуальна сьогодні і тому стала девізом Всесвітнього дня охорони праці у 2016 році "Стрес на робочому місці: колективний виклик".