Перевищень електромагнітних випромінювань на території області не виявлено
- 4 березня 2016, 18:00
У 2014 році проведено 284 вимірювання, у 2015 – 153. Крім того проводилися вимірювання від радіотехнічних об’єктів (РТО) на сельбищній території, яка прилягає до цих об’єктів: у 2014 році – 550, у 2015 – 146.
Встановлена в Україні норма - 2,5 мкВт/см2. У країнах Євросоюзу цей норматив становить 100 мкВт/см2, тобто в 40 разів більше.
Щодо розміщення та роботи базових станцій мобільного зв’язку надходять звернення громадян. Всі вони розглянуті Головним управлінням Держсанепідслужби у Кіровоградській області, проведена роз’яснювальна робота з мешканцями прилеглих до РТО територій. Протягом 2013-2015 років з цього приводу проведено 78 вимірювань і перевищень гранично допустимих рівнів не зафіксовано в жодному випадку.
Система стільникового зв’язку з кожним роком розширюється та реконструюється. На території області розміщено 689 базових станцій мобільного зв’язку. Всі ці об’єкти мають санітарні паспорти. Лабораторією електромагнітних полів та інших фізичних факторів протягом 2013-2015 років складено 314 санітарних паспортів на радіотехнічні об’єкти.
Ведеться робота фахівців лабораторії із забезпечення міськміжрайонних та міжрайонних управлінь держсанепідслужби області даними щодо містобудівних обмежень, які виникають в місцях розташування радіотехнічних об’єктів, з метою інформування органів місцевого самоврядування, забудовників та врахування цих обмежень під час вибору земельної ділянки.
Довідково: робота мобільного стільникового зв'язку заснована на принципі поділу території на зони, так звані "соти", кожна з яких має радіус до одного кілометра (в умовах міської забудови) і обслуговується однією базовою станцією (далі БС).
У місті антени базових станцій встановлюються на висоті 15-100 метрів від поверхні землі на вже існуючих будівлях (громадських, виробничих, житлових будинках, димових трубах). А за містом базову станцію легко побачити навіть здалеку - це високі червоні щогли за гратчастими парканами.
Для забезпечення якісного мобільного зв'язку антени завжди направляються таким чином, щоб основна енергія від них була сфокусована в тонкому промені (як світло від ліхтаря) і не направлена на прилеглі будинки. Більше того, промінь завжди спрямований убік від будівель, на яких безпосередньо розташовані БС (за принципом парасольки). Таким чином, випромінювання "вниз", на мешканців будинку, виключене, і тому квартири житлових будинків, на яких встановлюються антени, є абсолютно безпечними з точки зору впливу на населення електромагнітних випромінювань.
Антени базових станцій мобільного зв'язку не працюють з постійною потужністю 24 години на добу. Потужність їх випромінювання залежить від навантаження, тобто від кількості абонентів, які розмовляють одночасно в зоні дії цієї БС. Для станцій, розташованих у різних районах міста, графік завантаження різний. У нічні години завантаження БС практично дорівнює нулю, тобто станції в основному "мовчать".
Після отримання дозвільних документів власник радіотехнічного об’єкта (далі РТО) зобов’язаний подати технічний паспорт РТО в органи держсанепідслужби для розробки і погодження санітарного паспорта, який вважається основним документом. Паспорт містить технічні показники, норми і вимоги до функціонування БС. Термін дії санітарного паспорта складає п’ять років. У разі удосконалення обладнання, зміни показників його роботи санітарний паспорт переоформлюється достроково.