Святе місце на карті Знам’янщини
Столітній залізний паркан, кований ковалями ще на початку ХХ століття, і сучасний кам’яний підмурок навколо Української православної церкви Святого Преподобного Сергія Радонежського з’єдналися воєдино, щоб зберегти для майбутніх поколінь святе місце на карті Знам’янщини.
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
Відповідно до документів, що зберігаються у Кіровоградському державному обласному архіві, а саме: «Книги опису майна Свято-Тетянинської церкви с. Хощевате Олександрійського повіту Херсонської області та Метричних книг реєстрації актів про народження, шлюбів та смертей»: «Церква в с. Хощевате при станції Знам’янка збудована власниками селища — вдовою статського радника Тетяною Павлівною Осиповою та підполковником у відставці Олексієм Гавриловичем Осиповим у 1902 році і освячена у тому ж році, 22 липня Благочинним протоієреєм о. Стеофаном Козачинським».
Далі у Книзі читаємо: «Вид церкви хрестовидний, будівля кам’яна, одноповерхова, під залізним дахом і залізною дзвіницею з двома боковими хрестапрами та зі скляним тамбуром». На жаль, розміри храму прочитати неможливо. «Церква мала територію, обмежену вулицями: на півночі Миколаївською, на півдні Церковною, на заході — Лісною, на сході Базарною. Збудована вона з одним престолом в ім’я Св.Мучениці Татіани. У церкві 12 вікон та троє дверей, у куполі чотири вікна.
Вартість всієї церкви з іконостасом та церковним начинням складає двадцять тисяч рублів.
Алтар має у довжину і ширину по шість аршин. Виконано внутрішнє оздоблення храму, прикрашено карнизами та пілястрами. Підлога алтаря та й усього храму дубова. Алтар має два вікна і двоє дверей, які виходять у ризницю та пономарню. Престол дубовий, один аршин та вісім вершків довжиною та один аршин і дев’ять вершків шириною.
Святий Антиміннс освячено Архієпископом Херсонським та Одеським Їустіним та виданий у 1902 році, липня 12 дня.
Іконостас виготовлений з липи, одноярусний, перелік ікон додається. Наприклад: ікона Св.Великомученика Пантелеймона, пожертвувана Сидором Симиренком, вартість 28 рублів».
Також додається перелік ікон в інших місцях храму.
Відповідно до метричних книг, Свято-Тетянівською церквою зареєстровано у 1902 році 85 народжень: 42 чоловічої статі та 43 жіночої; смертей 22: 12 чоловіків та 10 жінок.
З дня заснування храму, його священиком став Володимир Тімковський. Усі записи у метричних книгах зроблені за його прізвищем. Псаломщиками працювали: Євгеній Корнійчук, Петро Лимар, Костянтин Колодчура.
Відповідно до протоколу №9 засідання житлової комісії від 27.03.1923 «О национализации домовладений со всеми принадлежащими постройками», батюшка Тимковський мав 47 га землі в урочищі Яківці, пару коней, 20 вуликів. Цю землю люди називали «Попова земля». Старожили розповідали, що після руйнації церкви о.Володимир переїхав у Дніпропетровську область і працював там бухгалтером у Синельниковому.
Місцевий краєзнавець В’ячеслав Євгенович Шкода часто розповідав про архітектурну будівлю церкви, про те, як на сонці блищали золотом її куполи, а звуки дзвонів розносилися у різні куточки міста. Територія навколо була впорядкована, тут зростало безліч різних квітів, кущів та дерев. А ще згадував, як руйнували церкву. Я завжди з захопленням та щемом у серці слухала ці його розповіді. «Це був 1937 рік — рік змін та руйнації, знищення і занепаду релігії . Пам’ятаю, як у спеціальному жолобі під ухилом на землю спускали ракушняк із розбитих стін. Храм зруйнували до фундаменту. Від падіння дзвонів луна покотилася містом, здавалося, що вони жалібно так плачуть, прощаючись. А де поділися дзвони — залишилося невідомим».
З Протолу №3 засідання президії Зінов’ївського Окружного виконавчого комітету від 3 лютого 1930 року: «Слухали: Клопотання працюючих пос. Знам’янка Знам’янського району про закриття Татьянівської церкви.
Ухвалили: Приймаючи до уваги, що «за» закриття Татьянівської церкви висловилося 75% виборців, переважно робітники залізничники, та враховуючи, що у 4-х км від даного місця у с. Знам’янка є другий молитовний будинок, який може цілком задовольнити потреби віруючих, клопотання працюючих віддати церкву під театр — задовольнити.
Дзвони на підставі Постанови секретаріату ВУЦВКУ зняти зараз».
Документ підписали: голова окрвиконкому (Голубятніков), секретар ОВК (Кліментовський), протоколіст (Флоренко).
Пройшли роки, і на місці зруйнованого храму з 1953 по 1991 рік знаходився дитячий садочок «Берізка», пізніше дитячо-юнацька спортивна школа, а з 2002 року база секції велосипедного спорту.
І лише наприкінці 2003 року дане приміщення передано у розпорядження Української Православної Церкви м. Знам’янка для подальшої діяльності духовного центру. У серпні 2004 року було зареєстровано релігійну громаду при церкві Сергія Радонежського.
СЬОГОДЕННЯ ХРАМУ
Оновлена вулиця Трудова у центрі міста Знам’янка, схожа на оазис спокою: нові тротуари, квітники та ліхтарі, впорядкована територія навколишніх будинків і сама церква, ніби закликають перехожих зупинитися та доторкнутися до духовних святинь.
І стоїть наш храм, як свідок людського безвір’я та початку духовного воскресіння нашого народу. Тут відбуваються усі церковні богослужіння, а ще це місце, де кожна людина може отримати пораду та допомогу у складних життєвих обставинах.
Настоятель храму благочинний Знам’янського округу митрофорний протоієрей Василь Мазурок та його дружина і помічниця матінка Катерина завжди радо зустрічають відвідувачів храму молитвою та добрим словом. У церковній тиші, під покровом і захистом ікон, ви завжди зможете знайти душевний спокій та тілесне зцілення.
Адреса: м. Знам’янка, вул. Трудова, 14.
Телефон: (099) 71 40 765 (настоятель).