Хрестовоздвиженська церква
РОДИННА УСИПАЛЬНЯ РАЄВСЬКИХ
Хрестовоздвиженська церква – усипальня родини Раєвських, споруджена у ХІХ столітті. У її напівпідвальному приміщенні влаштована усипальня – склеп з чотирма похованнями. Центральним є поховання генерала від кавалерії Mиколи Mиколайовича Раєвського-старшого (1771-1829 рр.), прикрите чавунною плитою з написом: «Он был в Смоленске щит – в Париже меч России» (автор епітафії декабрист Михайло Орлов).
Поруч знаходиться поховання онука генерала, полковника Миколи Миколайовича Раєвського (1839-1876 рр.), який загинув в Сербії 20 серпня 1876 року від смертельного поранення турецькою кулею в голову, прототипа графа Вронского у романі Льва Толстого «Анна Кареніна». Після загибелі полковник Раєвський став національним героєм сербського народу і був похований у монастирі Святого Романа в Сербії, а через деякий час його прах був перевезений в Україну, у село Розумівку, у родовий склеп.
У склепі спочиває також молодша дочка генерала, фрейліна Софія Миколаївна Раєвська (1806-1881 рр.). Одне поховання невідоме, і це на сьогодні найбільша таємниця усипальниці Раєвських.
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА:
У селі Розумівці у ХVІІІ столітті спочатку була споруджена дерев’яна церква в ім’я Іоанна Богослова. Іоаннобогословський храм існував, принаймні, з 1739 року до другої половини ХІХ століття.
З травня 1833 року на місці поховання генерала Миколи Раєвського, в одному з найкрасивіших місць села Розумівки, що так нагадувало герою французько-російської війни 1812 року Миколі Миколайовичу Раєвському місця колишніх боїв, була закладена церква в ім'я Воздвиження Хреста Господнього. Будівництво усипальниці-пантеону продовжувалося досить довго і було повністю закінчене в 1855 році.
Споруджений храм мав подвійне призначення: по-перше – це повинен був бути пам'ятник у вигляді давньогрецького храму «без верхів», який найбільше підходить до образу пантеону, в якому і повинен спочивати герой, по-друге – це повинна була бути діюча культова споруда, покликана згодом замінити занепалу дерев'яну церкву. Останнє й трапилось в 1883-1886 роках.
У 1930 році місцевого священика Григорія Пихтіна заарештували і відправили до ГУЛАГу, а церкву закрили. Місцевий колгосп використовував приміщення храму під комору, а дзвони відправили на переплавлення. Відновили роботу церкви в 1942 році, щоб у 1966 році знову закрити. З церкви скинули купола, а в наступному році, у серпні, відкрили музей, що згодом став Народним музеєм історії села Розумівка. Музей пробув у храмі до 1992 року, поки його не перенесли у сільський Будинок культури.
У тому ж 1992 році приміщення Хрестовоздвиженської церкви – усипальні Раєвських – передали православній церковній громаді.
15 липня 2003 року до храму повернули дві чавунні колони, видалені при перебудові Хрестовоздвиженського храму в 1883-1886 роках, що простояли 118 років як опорні стовпи воріт Свято-Успенської церкви в селі Бандуровому.
ЦІКАВІ ФАКТИ:
У сквері біля Хрестовоздвиженської церкви-усипальні родини Раєвських збереглися чотири мармурові пам'ятники тонкої роботи італійських майстрів, виконані у виді класичних едикул. Біля храму поховано також членів родини купців Бондаревих і місцевих священників.
У 1999 році Укрпошта випустила маркований конверт із зображенням церкви, а в 2011 році – фотоальбом «Образы Раевских», де вміщено чимало фотографій пам’ятки.
Художники з Кропивницького двічі побували на пленерах у Розумівці і малювали Хрестовоздвиженську церкву-усипальню Раєвських. Частина їх картин подарована в Сербію та в Олександрівський районний краєзнавчий музей. У травні 2016 року храм малювали художники з Одеси і Харкова – учасники Бірчанського пленеру.
СЬОГОДЕННЯ ПАМ’ЯТКИ АРХІТЕКТУРИ:
Комплексна програма відновлення пам’ятки, затверджена в 2002 році Кіровоградською обласною радою, передбачала повернути Хрестовоздвиженській церкві – усипальниці родини Раєвських її початковий вигляд: відновити центральний світловий купол і дзвіницю, розкрити унікальну чавунну колонаду, зберігши прибудовані в ході реконструкції 1886 року бокові вівтарі, відновити втрачені настінні розписи й оздоблення церкви, додати спорудженню колишню урочистість і величавість. Більшість цих заходів виконано.
У 2006 році на базі храму створений історико-архітектурний заповідник родини Раєвських, як комунальне підприємство обласного підпорядкування. Зараз церквою опікується настоятель храму митрофорний протоієрей Михайло (Галич). Він же завідує і історико-архітектурним заповідником родини Раєвських – філією Кіровоградського обласного краєзнавчого музею.
ЯК ДІСТАТИСЯ:
Через село Розумівку (25 км від районного центру) кожного дня, крім середи, курсує автобус Олександрівка – Миколаївка. Власним автотранспортом до села можна доїхати з Олександрівки від автомагістралі Н 14 Олександрівка-Кіровоград-Миколаїв, повернувши біля села Івангород на автомобільний шлях територіального значення Т 1223.
Контактні телефони: (05242) 71-3-42 (сільська рада), (068) 068-06-30 (Народний музей історії села Розумівка), (097) 917-75-02, (098) 989-49-37 (історико-архітектурний заповідник родини Раєвських).
директор Олександрівського районного краєзнавчого музею.