Музейна кімната історії села та пам’ятний знак на честь 250-річчя села
Зибкове – село з великою історією. На честь250-річчя з дня його заснування у центрі населеного пункту встановили пам’ятний знак, а спогади, фотоматеріали і старовинні речі зібрали у музейній кімнаті, яка знаходиться у школі.
У радянські часи у школі діяла кімната бойової слави. Зі зміною підходів у пошуковій і краєзнавчій роботі приміщення залишалося, але над матеріаламий експонатами слід було працювати.
У 2001 році розпочали роботу з оновлення музею.Систематизувала матеріали нині покійна вчителька історії Світлана Андріївна Огієнко.Над оновленням експозицій працювали і вчителі, й учні,фінансову допомогу надав випускник 1967 року Володимир Колесник.
У 2003 році музейна кімната знову запрацювала. Після того відбулося ще декілька реконструкцій, остання – чотири роки тому. Діють три експозиції: «Історія села»,«Друга світова війна» та «Народознавчий куточок».
«Історія села».У цій експозиції зібрано багато безцінних матеріалів з історії Зибкового, яке заснували переселенці-старообрядці з Брянщини (РФ). Школярі, які приходять сюди на уроках історії, завжди з цікавістю розглядають фото чоловіків в унікальному одязі – косоворотках, з довгими бородами. Багато фактів і фотознімків було віднайдено, коли до 250-річчя села працівники кожної установи підготували стенд про історію установи.
«Друга світова війна».Тут можна взяти в руки снаряд чи каску, прочитати про земляка – Героя Радянського Союзу Кузьму Антоновича Гаврилова чи замислитися над копією щоденника жителя села Степана Афанасійовича Набойщикова, який детально, по днях описував події окупації та визволення Зибкового.
«Народознавчий куточок». Збереглося багато фото, речей та інформації про побут жителів села в різні роки. Зибківчани передали до музею вишиті рушники, бандуру, прядки, праски, качалки та інші старовинні речі.
Поповнюються експозиції і зараз:односельці знають про діяльність музею і приносять сюди свої знахідки.
Пам’ятний знак – кам’яну брилу із зображенням старообрядницької православної церкви Покрови Пресвятої Богородиці та інформаційним написом – встановили до 250-річчя села (засноване у 1766 році). Варто знати, що на місці нової школи, яку відкрили у 1973 році, стояв пам’ятний знак з нагоди 200-річчя села.
СЬОГОДЕННЯ
Нині музеєм опікується вчителька історії Любов Різниченко.
Земляки, які живуть далеко і давно не були в Зибковому, намагаються потрапити у музейну кімнату: хочуть побачити свої фотографії чи фотографії своїх рідних, доторкнутися до знайомих речей, почути призабуті історії.
Щоб односельці знали своїх захисників, які боронили і боронять країну у наші дні, стенд із фотографіями учасників АТО розмістили у фоє школи.
ЦІКАВІ ФАКТИ
У братській могилі загиблих за визволення села покоїться Самуіл Цікало із Валок Харківської області. Протягом 10 років у Зибкове приїздив син Самуіла Матвійовича Віталій з родиною, а після смерті сина традицію продовжують онуки та правнуки. Віталій Самуілович був немов Святий Миколай: у переддень 19 грудня і просто так учні школи отримували посилки з Валківщини з літературою, новорічними іграшками, дидактичними матеріалами для уроків трудового навчання тощо. Подарунки надходять і зараз.
Педагоги та учні підтримують зв'язок із валківським музеєм, яким керує онука полеглого визволителя Наталія Віталіївна Губська.
ЯК ДІСТАТИСЯ
Адреса Зибківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, в якій розміщена музейна кімната: Кіровоградська область, Онуфріївський район, село Зибкове, вулиця Шкільна, 70.
Добратися до Зибкового можна рейсовим автобусом Олександрія–Онуфріївка та Кременчук–Мар’ївка.
Тетяна Юганова
Дякуємо за допомогу у підготовці публікації Івану і Зої Глінкіним, Любові Різниченко