Світловодський міський краєзнавчий музей: місце, де зупинилась плинність часу…
Світловодський міський краєзнавчий музей — місце по-справжньому унікальне, адже тут ніби зупинився час. Це справжня машина часу, на якій можна вирушити у захоплюючу і дивовижну подорож у минуле світловодської землі та навіть побувати в місті, якого вже не існує. Йдеться про Новогеоргіївськ — місто, затоплене у 1950-х роках водами Кременчуцького водосховища, спадкоємцем якого став сучасний красень Світловодськ.
Новогеоргіївську присвячено чимало експонатів у Світловодському краєзнавчому музеї. І, перед усе, це унікальні фотографії, зроблені до його затоплення. «Подорож вулицями втраченого міста» — таку назву має фотовиставка, розгорнута у першій кімнаті музею. На її світлинах — попередник Світловодська, місто Новогеоргіївськ, у всій його красі. Представлені у музеї і предмети побуту старого міста, приміром, величезний годинник з Новогеогріївської автостанції.
ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ:
Світловодський міський краєзнавчий музей був започаткований у квітні 1970 року, як музейна кімната в приміщенні міського Палацу культури. У стінах міського центру культури музей пропрацював упродовж двох десятиріч. Лише в 1990 році виконавчим комітетом було прийнято рішення про виділення під його облаштування житлового котеджу по вулиці Гагаріна, 21 — будинку, який сам є пам’яткою історії місцевого значення, адже в ньому раніше мешкав першобудівник Світловодська, Герой Соціалістичної Праці Михайло Дмитрович Карпов.
СЬОГОДЕННЯ МУЗЕЮ:
Сьогодні міський краєзнавчий музей є одним з важливих культурних осередків Світловодська. У його п’яти оглядових залах діє п’ять постійно діючих виставок, присвячених різним історичним періодам краю: «Археологія та палеонтологія», «Втрачене місто», «Наш край — край козацький», «Світловодськ — місто гідробудівників», «Українська світлиця».
І, звісно, відповідно до свят та важливих подій, розгортаються у музейному закладі цікаві тематичні виставки. Приміром, зараз у його залах експонуються роботи місцевого художника-аматора Анатолія Сіромахи.
Усього ж в його фондах налічується 5 тисяч 350 експонатів основного фонду та ще 830 додаткового, причому, 60% експонатів музею — це фотоматеріали. Багато з них унікальні, адже зроблені на затопленій нині території, а також під час її затоплення та будівництва Кременчуцької гідроелектростанції.
НАЙСТАРОДАВНІШІ ЕКСПОНАТИ:
Найстародавніші експонати музею можна побачити у його палеонтологічній колекції, яку представляють кістки та залишки старовинних тварин, нині неіснуючих в природі — мамонта, тура, носорога та благородного оленя, знайдених у Власівському кар’єрі.
Також до найстародавніших експонатів музею відносяться і знахідки скіфського періоду, передані до музею археологом-аматором, нині директором музею, Андрієм Бутком. Це і залишки глиняного посуду, і кам’яні та крем’яні знаряддя праці, і вироби з бронзи, і оригінальні прикраси скіфських жінок. Андрій Олександрович говорить, що знаходив їх на території всього району, а не лише сучасного Світловодська.
Але у музейній колекції є речі, знайдені безпосередньо у верхній частині Світловодська студентами Кіровоградського педінституту під час розкопок скіфського безкурганного могильника у 70-80-х роках минулого століття. Упродовж кількох років розкопок тоді було виявлено близько сотні поховань.
НАШ КРАЙ — КРАЙ КОЗАЦЬКИЙ
Чимало знахідок на території сучасної Світловодщини свідчать і про його козацьку славу. «На місці розташування Кременчуцької ГЕС знаходилося козацьке укріплення, — стверджує директор музею Андрій Бутко. — А на території сучасного Світловодська, за припущеннями деяких дослідників, відбувалися події Куруківської битви 1625 року між козаками та польською шляхтою. Тут базувався козацький табір, свідченням чому є знайдені на розі вулиць Героїв України (в минулому Леніна) і Чорноморівської (в минулому Суворова) козацькі гарматні ядра». Свідчать про козацьке минуле Світловодщини і знайдені на її території козацькі натільні хрести та персні.
ЛЕГЕНДИ І ЦІКАВИНКИ МУЗЕЮ
Є у Cвітловодському музеї і своя родзинка — «Чарівна рука», яка виконує бажання! Достатньо лише торкнутися її та подумати про свою найзаповітнішу мрію, і вона обов’язково здійсниться, запевнила нас зберігач фондів Тетяна Ткачук. І приклади виконання таких бажань вже дійсно є. Як розповіла нам Тетяна Леонідівна, одного разу до музею завітали молодята, які зізналися, що загадали «Чарівній руці» бути разом. І ось пара вирішила одружитися, а по дорозі до РАЦСу завітала до музею.
Історія ж появи у музеї «Чарівної руки» пов’язана з легендою Табурища — селища, яке нині є нижньою частиною сучасного Світловодська.
Говорять, багата була скарбами ця земля, і деяким щасливчикам випадала вдача їх знайти. Стверджують, що якось вівчарі знайшли срібла стільки, що переносили його шапками! Один з таких улюбленців долі, якому пощастило знайти багатий старовинний скарб, вирішив помітити місце його знахідки відбитком своєї долоні на камені, змочивши її у фарбі. Малюнок цього відбитку, відтворений місцевою художницею, і став тією самою «Чарівною рукою», що має сакральну силу.
Хочете її перевірити — завітайте до Світловодського музею!
Електронна адреса: muzey-svet@i.ua
Телефон: (05236) 2-95-19.
Графік роботи: понеділок – п’ятниця з 8:00 до 17:00, субота з 8:00 до 16:00, обід з 12:00 до 13:00, неділя — вихідний.
Вартість відвідування: для дорослих — 5 гривень, для школярів 2,5 грн.