Село Захарівка, Світловодський район Кіровоградської області
Путівник Кіровоградщини / Туристичні об’єкти / Музеї

Захарівський музей історії

Захарівський музей історії
Захарівський музей історії – справжня скарбниця для любителів старовини. Його фонд налічує майже 25 тисяч різноманітних експонатів, з яких понад 13 тисяч – експонати основного та більше 11 тисяч науково-допоміжного фонду. Це найбільший районний музей історії на Кіровоградщині.
Село Захарівка, Світловодський район Кіровоградської області, вул. Гагаріна, 2
(05236) 54762; (098) 25 65 275
Такої кількості і розмаїття представлених експонатів ви не знайдете більше в жодному подібному закладі області. Чого тут тільки немає! І старовинні рушники, і фотографії більш ніж сторічної давнини, і цікаві археологічні знахідки, і предмети побуту наших пращурів, і унікальні за своїм складом і кількістю колекції годинників та музичних інструментів.

Історична довідка:

Офіційно датою заснування Захарівського музею історії вважається 8 травня 1980 року. Саме цього дня у приміщенні Захарівської школи була відкрита кімната бойової слави 116-ї Харківської стрілецької дивізії.
Але, як розповіла нам Любов Семенівна Шкирай – перший директор музею, ще до відкриття цієї кімнати, в кабінеті історії школи працював куточок бойової слави дивізії: «У 1978 році відбулася зустріч ветеранів 116-ї Харківської стрілецької дивізії, 8-го Олександрійського механізованого корпусу і ми кожному з цих ветеранів написали листи, як воїнам-визволителям нашого краю. Усі вони відгукнулися. Ми почали спілкуватися з ними, і отримали від них листи, фотографії, спогади та особисті речі часів Другої Світової війни».

Саме ці речі і документи ветеранів стали основою і першими експонатами майбутнього музею. Проводили його співробітники і пошуково-дослідницьку роботу, розкушуючи імена воїнів, які загинули під час визволення Захарівки у 1943 році і були поховані у братській могилі на території села. У результаті проведених заходів їм вдалося встановити імена близько сотні загиблих героїв.

Експозиція кімнати бойової слави постійно зростала, а коли кількість експонатів перестала вміщуватися у шкільній аудиторії, музей отримав власне приміщення – колишню будівлю Захарівського дитячого садочка. Нині саме тут, у п’ятнадцяти кімнатах та чисельних коридорах споруди, розмістилися унікальні експонати музею.

Експонати з затоплених сіл:

Більшість експонатів були передані музею мешканцями Захарівки, у тому числі учнями Захарівської школи, які на початку роботи закладу активно поповнювали його фонд. Згодом до цієї справи залучилися і мешканці Світловодського району, й інших районів Кіровоградської області. Містяться у фондах музею і унікальні експонати, які були збережені жителями сіл Новогеоргіївського району, які були затоплені у 1960-х роках водами Кременчуцького водосховища під час будівництва Кременчуцької ГЕС.

Більшість із них розповідають про історію краю і мають історичне спрямування. В їх числі – унікальні предмети домашнього вжитку, меблі, знаряддя праці, чисельні фотографії, марки, кераміка, вироби з лози, іграшки, листівки, велика кількість старовинних рушників та вишитих сорочок.

Що подивитись:

Серед особливо цікавих експонатів Захарівського музею історії – старовинна глиняна судина, яка на початку XVI сторіччя виконувала роль термосу і могла у літню спеку на кілька годин зберегти напій прохолодним.

Цінителів музики, без сумніву, зацікавить колекція музичних інструментів, серед яких можна побачити дійсно унікальні – як-то контрабас у вигляді кози, старовинні цимбали, бандури та кобзу, а ще – солідну колекцію гармошок як довоєнних, так і післявоєнних часів.

Вражає і колекція годинників – їх тут близько 1,5 тисяч (!) екземплярів. Фактично тут представлені вироби усіх годинникових заводів колишнього СРСР – кишенькові, наручні, настінні, будильники, ходики. А родзинкою годинникової колекції музею є кишеньковий сувенірний годинник швейцарської фірми Omega, яка в 1910 році отримали гран-прі на престижній виставці в Парижі.

Цікаві факти:

У серпні 2013 року саме етнографічні експонати Захарівського музею історії представляли Кіровоградщину на Всеукраїнській виставці «Скарби родоводу України» в Національному музеї народної архітектури та побуту України (с. Пирогів).
Серед представлених тоді експонатів можна було побачити весільний рушник, вишитий ще в 1813 році та фотопанораму міста Новогеоргіївськ, зроблену напередодні його затоплення.

Години роботи:

Музей працює по буднях, з понеділка по п’ятницю, з 8:00 до 17:00 години.

Вартість відвідування:

Вартість відвідування музею – суто символічна і складає 5 гривень з екскурсією і усього 3 гривні без екскурсії.

Як дістатися:

Захарівка знаходиться майже на межі з Олександрійським районом, тож їхати з районного центру доведеться близько години. Доїхати до села зі Світловодська можна як пасажирським автобусом, який ходить двічі на день, так і власним транспортом. Ця подорож пролягатиме трасами Р1, T1211 і T1215 через села Світловодського району: Подорожнє, Яремівку, Григорівку і Глинськ.

Олена Єрунова.
Захарівський музей історії
Захарівський музей історії