---
Інтерв’ю

Прокурор області: Корупцію вдасться побороти, коли саме суспільство цього дійсно захоче

Прокурор області: Корупцію вдасться побороти, коли саме суспільство цього дійсно захоче
Ще недавно під прокуратурою області палали бочки з дровами і шини – так активісти з Кіровограда і районів протестували проти бездіяльності її тодішніх очільників та вимагали їхнього звільнення.
Врешті-решт, на початку лютого обласну прокуратуру очолила узгоджена з громадськістю людина, наш земляк Анатолій Коваленко. Задля призначення нового керівника місцеві майданівці і самооборонівці кілька разів особисто зустрічалися з тодішнім Генеральним прокурором України Віталієм Яремою і таки довели, що громада може впливати на ключові кадрові призначення. Відтоді минуло півтора місяця. Що новому прокурору вдалося зробити за цей час та що планує, наш кореспондент запитав у нього особисто.

– Анатолію Івановичу, не зважаючи на те, що ви є нашим земляком, народилися і працювали на Кіровоградщині, поза вашим професійним колом про вас дуже мало інформації. Розкажіть, будь ласка, про себе.

– Із задоволенням. Моїм рідним містом є Олександрія. Я народився і виріс в сім’ї фронтовика. Мій батько був учасником Великої Вітчизняної війни, і завжди був для мене прикладом. Після армії вирішив їхати в Одесу, вступати до Одеського державного університету. По його закінченні, за направленням потрапив в прокуратуру Кіровоградської області. Пройшов всі щаблі: помічника, слідчого, прокурора району, начальника відділу прокуратури області, прокурора міста. У 2003 році мене перевели на службу до Генеральної прокуратури України. Потім працював прокурором Одеси. Загалом -звичайна біографія.

– Рік тому в Україні відбулася Революція гідності, але корупція, проти якої зокрема виступали учасники протестних акцій, як і раніше гальмує рух держави і суспільства вперед. Як на вашу думку, чи вдасться нам здолати це явище в осяжному майбутньому зважаючи на те, що в прокуратурі залишилися практично ті самі люди, які за всі роки так і не змогли її побороти?

– Боротьба з корупцією – один із пріоритетів у роботі органів прокуратури України в цілому та прокуратури Кіровоградщини зокрема. 19 лютого я провів координаційну нараду з усіма правоохоронними структурами області. Поставив конкретні завдання. Розроблено низку заходів, вони уже виконуються, в чому можна переконатися з інформації, яку ми доводимо до громадськості. Але мені хотілося б зауважити, що таке явище як корупція вдасться побороти не лише силами правоохоронних органів, а коли саме суспільство буде цього дійсно хотіти. І таку боротьбу кожен почне із себе: не давати хабарів, повідомляти правоохоронні структури про вимагання, перестане “віддячувати” чиновникам, лікарям та іншим за те, що є їхньою роботою, перестане через хабарі “вирішувати” земельні питання, а йтиме законним шляхом. У прокуратурі ж дійсно в більшості своїй залишилися ті самі люди. Незважаючи ні на що, основна частина кадрового складу – свідомі, чесні, принципові люди.

– Але існує таке поняття як система, що всіх підпорядковує під себе…

– З власного досвіду можу сказати, що все залежить від людини. Як приклад, причиною мого звільнення з посади прокурора Одеси була, назвімо це так, “неузгодженість моєї позиції з позицією правлячої на той час політичної сили”. А Революція гідності утвердила мої життєві принципи та довела, що не один я маю таку позицію, що це позиція більшої частини народу. Така ж упевненість з’явилася в моїх підлеглих.

– Як ви ставитеся до люстрації правоохоронних органів і до відповідного закону взагалі? Адже суспільна думка розділилася: одні вважають, що без очищення рядів міліції і прокуратури зміни на краще неможливі, а інші, що через недосконалість закону органи правопорядку втрачають професіоналів…

– Як би я не ставився до Закону, його треба виконувати “Dura lex, sed lex”- “Закон суворий, але це закон”.

– Від вас, як від нового прокурора, багато очікують передусім представники кіровоградського Майдану, проти яких рік тому фабрикувались кримінальні та адміністративні провадження. Ваші попередники фактично самоусунулися від пошуку та покарання винних у тому, що людей безпідставно кидали за грати, а декому з них “шили” справи на 5-7 років позбавлення волі. Чи вдасться провести всебічне неупереджене розслідування цих фактів, враховуючи “професійну солідарність” тих правоохоронців, які порушували закон?

– Стосовно одного з найрезонансніших випадків можу сказати, що кримінальне провадження, зареєстроване органами внутрішніх справ відносно викладача КДПУ імені Винниченка Олександра Ратушняка, як відомо, було закрито у зв’язку із прийняттям закону про звільнення від відповідальності всіх учасників мирних акцій протесту. Однак прокуратура взагалі скасувала постанову слідчого про порушення кримінального провадження як незаконну та закрила його у зв’язку із відсутністю у діях Ратушняка складу злочину. Також слідчі прокуратури області здійснюють досудове слідство у кримінальному провадженні за фактом зловживання владою та службовими повноваженнями (ч.1 ст. 364 КК України) службовими особами Кіровоградської ОДА та УМВС України в області під час проведення масової акції протесту на площі Героїв Майдану 26.01.2014. Хід цього розслідування я контролюю особисто. На сьогодні допитано високопосадовців обласної державної адміністрації, колишніх голів обласної ради та Кіровоградської міської ради, керуючий склад УМВС в області, народних депутатів України, інших учасників масових акцій, у тому числі активістів Євромайдану та колишніх членів “Партії регіонів”, які брали участь у мітингах 26.01.2014. Одночасно із цим призначено службову перевірку правомірності дій співробітників УМВС України в області, проведення якої доручено міністру МВС України. На даний час вживаються заходи щодо встановлення інших учасників подій 26.01.2014, а також високопосадовців, та з’ясування їхньої причетності до організації виїзду “тітушок” до міста Києва. Крім того, через ваше видання хочу в черговий раз звернутися до всіх очевидців тих подій з проханням надати до прокуратури інформацію про злочини, скоєні у ході Революції гідності.

– Один із ваших попередників у приватній розмові пояснив свою відставку тим, що не йшов на повідку у впливових людей області, намагався бути незалежним, а це багатьом не подобалося. Чи є у вас досвід, як протистояти спробам окремих осіб або кіл “приручити” прокурора?

– Не знаю про кого ви кажете, але в мене достатньо досвіду, життєвої мудрості і сил, щоб виконувати покладені на мене Конституцією та Законом функції, бути незалежним та неупередженим.

– Які конкретні проблемні питання по області ви вже встигли для себе виокремити за цей доволі короткий час перебування на посаді?

– Україна переживає один з найскладніших періодів своєї історії. Українська влада змушена відповідати на виклики та загрози безпрецедентного характеру – окупація Криму, війна на Сході та, як наслідок, складне соціально-економічне становище в державі. Органи прокуратури Кіровоградської області також не стоять осторонь. Завдяки чому в регіоні в цілому спостерігається стабільна спокійна ситуація. Однак, основними завданнями, що ставлю перед собою та правоохоронцями області, є протидія наркобізнесу та корупції, у тому числі їх організованим формам. Зосереджено увагу на викритті злочинів вчинених посадовцями вищих рангів. Вживаються додаткові заходи, як я вже зазначав, з метою завершення досудового розслідування кримінального провадження про правопорушення, пов’язані з перешкоджанням волевиявленню учасників мирних акцій протесту під час Революції Гідності. Також серед пріоритетів – протидія та профілактика злочинності у дитячому середовищі; принципове прокурорське реагування на порушення конституційних прав громадян у кримінальному провадженні; забезпечення конституційних прав громадян, які переселилися з тимчасово окупованої території Криму та зон проведення антитерористичної операції, а також сімей учасників АТО; повернення до державної та комунальної власності незаконно наданих земель сільськогосподарського призначення та водного фонду.

"ВК" у PDF