Я не можу без вишивки жити!
- 5 листопада 2016, 11:05
Наприкінці минулого тижня творча група «Вісника Кіровоградщини» побувала у селищі Розумівка Олександрівського району, де ми відвідали народний музей історії села, про який обов’язково розкажемо в одному з наших наступних випусків, побували на могилі легендарного Чорного Ворона та зустрілися з місцевою майстринею Ганною Голинською.
Як з’ясувалося під час нашого спілкування, ця спокійна, весела, щира, усміхнена жінка прожила дуже непросте життя. З самої юності, з чотирнадцяти років, їй довелося важко працювати. Усе своє життя вона була дояркою на фермі. А ще — завжди тримала вдома велике господарство, чималий город та допомагала синам. Вона й нині, у свої майже 77 років, багато працює, не зважаючи на стан здоров’я. А ще — вишиває. Саме вишивка завжди була для Ганни Аврамівни віддушиною у непростому повсякденному житті.
«Я пропрацювала дояркою 37 років, —говорить наша співрозмовниця. — Сьогодні у це неможливо навіть повірити, скільки ми тоді працювали. Дуже важке було життя, але все одно вишивала. Люблю я цю справу!».
— А чи давно Ви захоплюєтеся вишивкою?
— Та усе життя! Вишиваю майже щодня, крім великих релігійних свят. Оце працюю-працюю на дворі, бо ж, звісно, багато роботи і на городі, і на подвір’ї, але ж відпочити мені треба, то тільки-но заходжу до хати — одразу ж сідаю на стільчик вишивати. Геть не можу без цього жити!
Усе своє життя Ганна Аврамівна прожила в Розумівці — тут народилася у багатодітній родині, закінчила 7-річну школу, працювала у колгоспі, у місцевому ж клубі познайомилася зі своїм чоловіком, Володимиром Степановичем, з яким прожила у шлюбі 51 рік. Разом вони побудували хату, народили двох синів — Анатолія і Юрія, разом переживали всі випробування долі… та вже майже рік минув, як пані Ганна поховала чоловіка і залишилася одна.
— А Ваш чоловік підтримував Ваше захоплення?
— Так, підтримував. Завжди мені казав, щоб я вже йшла до хати та сідала за вишивку, адже знав, що я дуже це люблю. Але ж я казала йому: ти хоч не розказуй людям, що я вишиваю, бо ж деякі говорять з осудженням: о, вишивальниця! Сидить та вишиває… А як я люблю це робити? Я люблю вишивати так, що аж не можу!
Власне захоплення вишивкою, вважає жінка, допомогло їй відновити діяльність після перенесеного чотири роки тому інсульту:
«У мене одібрало всю праву сторону, — розповідає жінка. — А я прочитала, що вишивати або плести — то перше лікування після інсульту. Тож, я сідала і вишивала! А ще — співала, бо співати я любила також усе життя — і сама, і в місцевому хорі «Барвінок». Отож, і після хвороби вишивала та співала, і мені ставало легше. І, врешті, попустило мені праву сторону. І знову працюю не покладаючи рук! Звісно, й діти мені допомагали. Як захворіла — крізь возили, лікували, піклувалися… Хороші вони в мене. Дружно ми живемо».
— А хто Вас навчав вишивці?
— Моя мама. Раніше у селі всі вишивали. І мої подруги також, тож, збиралися і разом вишивали.
Ах і багато ж я навишивала! І дітям, і онукам… Онуків у мене троє: Віка, Оксана й Роман. А зараз ми з моїм сватом змагаємося у майстерності. Він живе у Красносільці і також вишиває. Тож, ми з ним влаштовуємо змагання! Ось зараз він ікони вишив — а я під них рушники вишиваю.
Нині в арсеналі Ганни Голинської —безліч рушників різного призначення — і весільні, і під ікони, і під хліб-сіль, і Пасхальні, а також вишиті картини, наволочки та простирадла, якими щедро прикрашена її домівка. Її роботи можна побачити в навчальних закладах Розумівки та Олександрівки, сільському Будинку культури. Демонструвалися вони і на виставці у Києві.
Майстриня сама обирає малюнки для майбутніх вишитих картин з тих, що їй припали до душі, сама переносить їх на полотно та підбирає необхідні кольори. І розквітають під її майстерними руками троянди й маки, калина та фіалки, і радують око яскраві вишиванки.