Коли пасок безпеки врятує вам життя
- 8 жовтня 2015, 08:15
Коли сталося нещастя на дорозі, мало хто замислюється над питанням: а чи можна було уникнути трагічних наслідків? Наприклад, подбати про життя та здоров’я своє і пасажирів елементарними засобами безпеки. Скажімо, пристебнутися пасками безпеки…
Аналіз дорожньо-транспортних пригод доводить, що найчастіше водії та пасажири отримують важкі тілесні ушкодження саме через ігнорування найпростішого засобу убезпечити себе. Як показує статистика, близько 60-70% смертей трапилось саме тому, що люди навмисне не скористалися пасками безпеки. Тобто виходить, що із 100 загиблих у автомобільних аваріях 60-70 могли б залишитися живими.
Паски безпеки обов’язково мають використовувати як водій так і пасажири. Ремінь міцно притискає людину до крісла і охороняє від переміщення вперед. Передусім, це дозволяє уникнути удару об кермо чи панель приладів, викиду через вітрове скло. Крім того, пасок безпеки в умовах екстремальної ситуації зафіксує положення водія, що дозволить керманичу не втратити контроль над авто, допоможе уникнути дорожньо-транспортної пригоди або, принаймні, пом’якшити її наслідки.
Коли водій і пасажир нехтують пасками безпеки і на значній швидкості автомобіль робить наїзд на нерухому перешкоду відбувається наступне:
- через 0,026-0,03 секунди після удару вдавлюється бампер;
- через 0,043-0,046 секунди водій грудною кліткою ламає кермо;
- через 0,067-0,069 секунди водій із силою близько 9 тонн ударяється об щиток приладів;
- через 0,092 секунди обоє ударяються об лобове скло, дістаючи важкі черепно-мозкові травми;
- через 0,1 секунди водія і пасажира відкидає назад, і в більшості випадків, врятувати їх життя уже неможливо.
- через 0,113 секунди пасажир, який сидить за водієм – якщо він також не пристебнутий – виявляється з ним на одній лінії, завдає йому новий удар і одночасно сам отримує смертельні ушкодження.
Пасок безпеки повинен стати для кожного водія і пасажира звичкою. Цей засіб пасивної безпеки створений саме для збереження життя та здоров’я, а не для додаткових незручностей. Обмеження руху тіла, брудний чи зім’ятий одяг – не причини аби відмовлятися від ременів. Крім того, на дорогах області побільшало як самих транспортних засобів так і самовпевнених водіїв, які переконані у своїй досвідченості. Такі керманичі не вірять, що можуть потрапити у ДТП. Проте статистика – річ уперта. Майже щодня стаються дорожньо-транспортні пригоди, в яких не тільки транспортні засоби отримують механічні ушкодження, але й калічаться і гинуть люди.
Законодавство України зобов’язує водіїв та пасажирів користуватися ременями безпеки. Без ременя безпеки можуть бути лише ті люди, які навчають водінню, водії та пасажири оперативних та спеціальних транспортних засобів і таксі в населених пунктах, водії-інваліди а також особи, які з причини захворювання не можуть використовувати ремінь.
Відповідальність за невикористання ременів безпеки визначається статтею 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Згідно з цією нормою, дане порушення карається штрафом від 51 до 85 гривень. Проте людське життя, яке може врятувати простий ремінь безпеки, набагато дорожче, ніж кілька десятків гривень.