Кіровоградщина готується протистояти африканській чумі свиней
- 4 листопада 2015, 11:32
Сьогодні відбулось позачергове засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при облдержадміністрації, привід більш ніж серйозний – випадки захворювання свиней на африканську чуму підібралися впритул до кордонів Кіровоградщини, а саме вони зареєстровані у с. Кам'яне Одеської області та смт Врадіївка Миколаївської області.
Комісія розглянула план заходів, сформований головним управлінням ветеринарної медицини в області, серед яких: чіткий облік свинопоголів’я та заборона на період карантину переміщення свиней, оперативне реагування та своєчасна діагностика кожного випадку загибелі свиней, переведення свиногосподарств на роботу у закритому режимі.
З огляду на дану ситуацію в особливу зону нагляду потрапляють Гайворонський, Голованівський, Ульяновський райони, які межують із Одещиною та Миколаївщиною, а також сусідні з ними райони Вільшанський, Добровеличківський та Новоукраїнський– це своєрідна 150 кілометрова зона, де забороняється торгувати живими тваринами, і обмежується продаж свинини. Нагляд за цією територією вимагає і контролю за рухом заготівельників, підкреслює начальник ГУ ветеринарної медицини в області Федір Першегуба, а тому до цієї роботи він пропонує залучати і правоохоронців.
Серед першочергових заходів – закриття стихійних ринків.
Певні профілактичні заходи вживаються і для попередження виникнення та поширення захворювання в дикій фауні. Так, відтерміновано початок мисливського сезону для діагностичного відстрілу дичини, зібраний біологічний матеріал має бути обстежений в лабораторії.
Посиленої відповідальності ситуація вимагає і від керівників тваринницьких комплексів - свиногосподарства, як вказав Федір Першегуба, окрім переходу на закритий режим роботи, вони мають бути оснащені санітарними пропускниками. Не менш відповідальним має бути і населення, яке повинно усвідомлювати усю загрозливість ситуації і адекватно сприймати впроваджувані профілактичні заходи.
Федір Першегуба повідомив, що на рівні Кабінету Міністрів України дозволено проводити позапланові перевірки тваринницьких господарств щодо дотримання ними елементарних санітарних норм. Дану роботу ГУ ветеринарної медицини в області вже розпочало – перевірено 324 господарства, за виявлені порушення на 128 посадових осіб накладено адміністративні стягнення.
На території кожного району, як повідомив далі начальник ГУ ветеринарної медицини в області, сформовано мобільні групи, які слідкують за ситуацією. Але дана проблема настільки небезпечна, що покладатися виключно на сили управління ветеринарної медицини занадто нерозсудливо. Керівникам територій також варто включатися в роботу – наголошує заступник голови ОДА Віта Атаманчук. Приклад реагування уже продемонстрував Новоархангельский район, де виділено додаткові кошти на потреби місцевої ветеринарної служби, відповідно спрацювати мають й інші території, - переконана заступник голови ОДА. Осторонь фінансової складової даного питання не стоятиме і обласна влада, - зазначила далі Віта Атаманчук - певні кошти на профілактичні заходи будуть виділені і з обласного бюджету.