---
Влада

Місцеві органи влади повинні зайняти безкомпромісну позицію щодо невиплати заробітної плати

Місцеві органи влади повинні зайняти безкомпромісну позицію щодо невиплати заробітної плати
На цьому під час колегії обласної державної адміністрації наголосив директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Олександр Догаров.
Інформуючи учасників колегії про стан погашення заборгованості з виплати заробітної плати, Олександр Догаров, зокрема, повідомив, що станом на 1 жовтня поточного року стан дотримання чинного законодавства з питань праці проаналізовано на 1,2 тис. підприємств, установ та організацій області усіх форм власності.

За результатами здійснених обстежень, до правоохоронних органів було направлено 90 матеріалів та 146 матеріалів до управління Держпраці в області. Всього за грубі порушення трудового законодавства та за фактами безпідставної невиплати заробітної плати з початку нинішнього року було порушено 14 кримінальних проваджень проти керівників підприємств-боржників.

– Не зважаючи на заходи, що вживаються з метою погашення заборгованості із заробітної плати, кількість порушень трудових прав працівників з боку роботодавців залишається суттєвою, – констатував керівник профільного департаменту.
За словами Олександра Догарова, темп росту заборгованості з виплати заробітної плати в області складає 115,7%. Таким чином, область посідає 11 місце в державному рейтингу з даного показника.

Станом на 1 жовтня загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати становить 36 млн. грн. – З початку поточного року відмічається збільшення суми боргу на 4,9 млн. грн. Але є і позитивний момент – до попереднього місяця відбулося зменшення заборгованості на 2,1 млн. грн., – зазначив Олександр Догаров.

Стосовно структури загального боргу, то заборгованість на економічно активних підприємствах складає 10,9 млн. грн., або 30% до загальної суми.

Сума боргу на цих підприємствах проти початку 2015 року збільшилась на 4,2 млн. грн., або на 63,3%, а проти вересня поточного року - на 4,7 млн. грн., або на 30,3%.

На підприємствах-банкрутах заборгованість становить 25,1 млн. грн., або відповідно 70%. Це практично один з найвищих показників в державному рейтингу. Проти січня 2015 року сума боргу на них збільшилась на 0,7 млн. грн.

Основними проблемами, які стримують погашення боргів із виплати заробітної плати на підприємствах-банкрутах, є переважно відсутність боржника та майнових активів, а також зупинення провадження у справі про банкрутство у зв’язку з виникненням нових обставин.

На сьогодні, за словами Олександра Догарова, відсутня заборгованість з виплати заробітної плати на підприємствах сільського господарства, торгівлі, будівництва та працівникам бюджетної сфери.

Проте, непростою залишається ситуація на підприємствах комунальної форми власності. Станом на 1 жовтня поточного року заборгованість з виплати заробітної плати рахується на 7 економічно активних комунальних підприємствах – у сумі 2,4 млн. грн. Це 22% до суми боргу на економічно активних підприємствах.

Проти початку нинішнього року борги на комунальних підприємствах зросли на 2 млн. грн., або у 6,5 разів. Проти попереднього місяця зафіксовано ріст суми боргу на 0,2 млн. грн., або на 9,8%.

– Вважаю, що місцевим органам влади необхідно провести на підприємствах комунальної форми власності, які мають заборгованість із заробітної плати, аналіз витрат на утримання адміністративно-господарського апарату, інших витрат невиробничого характеру з метою скорочення та спрямування даних ресурсів на погашення заборгованості із заробітної плати, – наголосив Олександр Догаров.

Також посадовець нагадав, що за ефективність управління комунальним майном та додержанням законодавства про оплату праці відповідальність несуть на рівних, як керівники місцевих органів влади, так і керівники підприємств-боржників.

Підсумовуючи вищесказане, Олександр Догаров відмітив, що незважаючи на заходи, що вживаються в області з метою погашення заборгованості з виплати заробітної плати, ця проблема залишається остаточно нерозв’язаною.

На переконання посадовця, місцеві органи державної влади повинні стати на захист трудових прав працівників, зайнявши жорстку і безкомпромісну позицію щодо невиплати заробітної плати на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності. – Всі ми розуміємо, що сьогодні в Україні надзвичайно складна політична і економічна ситуація. Але це не може слугувати виправданням для невиплати або затримки заробітної плати. Люди мають отримувати зароблене, а ми, як влада, повинні для цього зробити все, що від нас залежить, – наголосив Олександр Догаров.

Голова облдержадміністрації Сергій Кузьменко відзначив, що заборгованість із заробітної плати автоматично означає кримінальну відповідальність для тих керівників підприємств, що заборгували своїм працівникам. Виходячи з цього, очільник області наголосив перед правоохоронними органами на необхідності посилити роботу у зазначеному напрямку.

"ВК" у PDF