---
Влада / Суспільство

Вадим Нікітін: Ми адресно допомагатимемо учасникам АТО та їхнім сім'ям

Вадим Нікітін: Ми адресно допомагатимемо учасникам АТО та їхнім сім'ям
Відбулось перше засідання Центру надання в області допомоги учасникам АТО, яке провела заступник голови облдержадміністрації Віта Атаманчук.
Засідання мало більше ознайомчий характер із пріоритетними напрямами роботи Центру на сьогодні, із усіма структурами виконавчої влади, що залучатимуться до співпраці із волонтерами. До слова, самих волонтерів на засіданні було небагато, хоча запрошували всіх, хто проживає і розгорнув свою діяльність у Кіровограді. Зважаючи на резонансну ситуацію довкола призначення керівника Центру, Віта Атаманчук зазначила: "Хотілося б зняти напругу довкола цього питання. Очільник центру виконуватиме свої функції на громадських засадах, і ця посада не є штатною одиницею обласної державної адміністрації, вона не фінансуватиметься. Якщо питання стоятиме ребром, ми готові розглядати подання, і якщо Вадим Нікітін не справлятиметься із покладеними на нього обов’язками, тоді дійсно ми можемо без проблем визначитися із кандидатурою, яка спробує себе в ролі керівника Центру. Хотілося б, щоб ми на цій проблемі не паратизували, а вирішували її конструктивно".

Про своє бачення роботи Центру на початкових етапах розповів, власне, його керівник Вадим Нікітін. За першочергове завдання він визначає збір і обробку списків усіх учасників АТО від Кіровоградщини. Робитиме це Центр з метою визначити серед бійців тих, хто іще взагалі не отримував ніякої допомоги від держави , адже є й такі хлопці і їх чимало. Є непоодинокі випадки, коли учасники АТО не володіють інформацією про право на пільги, інші види соціального захисту, які їм належать. "Ми маємо адресно допомагати учасникам АТО і їхнім сім'ям. Наразі, завдання №1 виявити тих, хто взагалі не отримував допомоги від держави", - наголосив Вадим Нікітін.
Структурні підрозділи ОДА, які займаються вирішенням питань учасників АТО мають власні списки і готові їх передати. Але в загальному плані вільний доступ і користування подібними списками викликає низку питань і перепон, адже вони належать до інформації з обмеженим доступом, є певні рекомендації СБУ щодо їх використання. Коли на центральному рівні усі списки будуть зібрані в Державній службі України у справах ветеранів та учасників АТО для внутрішнього користування, тоді, ймовірно, доступ до них отримають і Центри допомоги учасникам АТО – такого висновку дійшли учасники засідання.

Обговорювалося також земельне питання, що найбільш часто постає серед проблемних, які стосуються соціального захисту учасників АТО. Про стан виділення земельних ділянок по районах області розповів представник головного управління Держгеокадастру України в області Радіон Ломакін. Найбільш гостро ця проблема стоїть у Кіровограді, головне управління Держгеокадастру в області збирається її вирішувати за рахунок виділення для учасників АТО ділянок для садівництва на прилеглих до обласного центру територіях.

Досить детально під час засідання про вирішення питань учасників АТО, які фінансуються з різних джерел, інформував директор департаменту соціального захисту населення ОДА Олександр Догаров. Він зупинився на основних функціях, що виконує департамент в плані соцзахисту учасників АТО. А це, зокрема встановлення статусу членам сімей загиблих учасників бойових дій – мають вже такий статус 234 особи в області, серед них 40 дітей. Розповів Олександр Догаров і про видатки, що закладені в бюджетних програмах на соціальний захист військових та їхніх родин. Зокрема це виплати пораненим та сім'ям загиблих. Фінансує область сімейний відпочинок військових, спочатку на ці цілі у бюджеті закладався 1 млн. грн., у вересні було додано іще 300 тис грн., всього оздоровилось 242 сім'ї. Окремо директор обласного департаменту соцзахисту виділив дитяче оздоровлення, яким було охоплено 568 дітей учасників АТО саме на базі стаціонарних таборів. А от самі військові не так жваво користуються правом на власне санаторне лікування. Область отримала 210 путівок, а скористалися ними лише 63 особи. З обласного бюджету виділено близько 1 млн. грн. на оздоровлення для усіх учасників та інвалідів війни в Знам'янській бальнеологічній лікарні. Зараз там перебуває лише 11 учасників АТО. Подібна ситуація і з психологічною реабілітацією, на яку також виділяються путівки до санаторіїв, зокрема у Харківську та Одеську області.

Окрема тема – забезпечення учасників АТО житлом, є черга із 12 сімей, фінансування для них в державному бюджеті передбачено. Більше того, для 7 сімей уже придбано житло, в листопаді власне помешкання отримають іще 4 сім'ї, і в грудні – 2.

Розповів також Олександр Догаров іще про такі види допомог, як компенсація підприємствам на виплату заробітних плат мобілізованим, фінансування професійної адаптації та разової грошової допомоги демобілізованим.

Загалом усі структурні підрозділи ОДА виказували свою готовність співпрацювати із Центром. Вадим Нікітін рішуче налаштований вирішувати всі питання напряму без зайвого листування. Однак, як зауважила Віта Атаманчук, для контролю виконуваної роботи її все ж таки доведеться документувати.

Інше питання, яке іще узгоджуватиметься – телефонні лінії, за якими надходитимуть звернення учасників АТО до Центру. Гаряча лінія голови ОДА продовжуватиме приймати такі звернення. Але Вадим Нікітін наполягає, що приймати дзвінки має виключно Центр. Механізми прийому і опрацювання дзвінків від учасників АТО в Центрі іще відпрацьовуватимуться, перш ніж з'явиться чіткий і єдиний алгоритм дій.

"ВК" у PDF