Сергій Коваленко: Посадовці та інші особи, винні у загибелі працівників на виробництві, мають бути притягнуті до відповідальності
- 22 вересня 2015, 10:44
На черговому засіданні обласної ради з питань безпечної життєдіяльності населення, що відбулося під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Сергія Коваленка, з-поміж інших питань, розглянуто та проаналізовано стан охорони праці на підприємствах агропромислового комплексу області.
Інформуючи про стан дотримання вимог законодавства з охорони праці у сільськогосподарському виробництві, виконуючий обов’язки начальника управління Державної служби з питань праці у Кіровоградській області – начальник відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки Роман Зябліков нагадав, що відповідно до заборони, запровадженої Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року та постановою Кабінету Міністрів від 13 серпня 2014 року № 408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами", протягом першого півріччя 2015 року перевірки підприємств, установ, організацій не проводились. Разом з тим, в умовах такого тимчасового обмеження на здійснення заходів державного нагляду та контролю, посадовими особами управління було посилено проведення превентивних заходів з охорони праці та промислової безпеки, зокрема і на підприємствах агропромислового комплексу.
При цьому особлива увага приділялась проведенню роботи, спрямованої на запобігання нещасним випадкам. З цією метою необхідні роз’яснення вимог чинного законодавства та нормативно-правових документів щодо охорони праці надавалися як роботодавцям, так і сільським та селищним головам.
Незважаючи на це, на жаль, не вдалося уникнути смертельних нещасних випадків у сільському господарстві. У цій галузі їх питома вага, порівняно з іншими сферами виробництва, як і раніше, залишається найбільшою.
З початку нинішнього року смертельне травмування отримали чотири працівники. Дві трагедії сталися у квітні – в Маловисківському та Онуфріївському районах, по одній – у травні (Новоархангельський район) та липні (вдруге Маловисківський район).
Зокрема, 14 квітня у селі Краснопілка під час посіву сої за допомогою трактора, до якого була агретована причіпна сівалка, капюшон куртки однієї з працівниць, що знаходилась на сівалці під час руху, допомагаючи у проведенні роботи, затягнуло в обертаючу частину агрегату, внаслідок чого жінка отримала травми, від яких померла по дорозі до лікарні. Причини трагедії – і технічна (заводом-виробником не передбачено влаштування захисного огородження привідного механізму висіваючого апарату, тобто, своєрідного захисного кожуха), і організаційна (не виконано вимоги інструкції з охорони праці).
Нещасний випадок, що стався 25 квітня в Онуфріївському районі, спричинив сам потерпілий, який мав би прибирати разом з іншими працівниками територію біля зерносушильних установок (так званих силосів – великих металевих ємностей), а він з власної волі вирішив заглянути в одну з них, аби подивитись, скільки там залишилось зерна. Через лазовий (технологічний) люк проник усередину, став на зерно, під яким була своєрідна повітряна подушка, і провалився вниз. Зверху його накрило великою товщею зерна. Чоловік помер від механічної асфіксії. Рятувальники намагались витягти його кілька годин і, врешті, вимушені були розрізати ємкість, аби дістати потерпілого.
Однією з причин трагедії названо недостатню надійність засобів виробництва. Тобто, згідно з правилами, які існують в Україні щодо зернозберігаючих підприємств, на лазових та оглядових люках металевих ємностей повинні бути решітки, які мають запираються на замок, аби туди самовільно ніхто не потрапив. У даному випадку їх не було. Разом з тим, вини підприємства, як такої, немає. Ці ємності закордонного виробництва (Туреччина) при ввезенні в Україну пройшли належну сертифікацію на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці, що діють на території нашої держави, однак при цьому не було враховано зазначений вище аспект.
Більше того, як наголосив Роман Зябліков, зараз, коли після завершення мораторію, знову розпочалися перевірки стану охорони праці у сфері АПК, фахівці управління з’ясували, що є й інші подібні ємності без решіток на люках. Тому керівник управління в області привернув увагу до цієї проблеми і запропонував внести у протокол рішення ради пропозицію звернутись до відповідних органів сертифікації, аби вони врахували дане зауваження.
Інші смертельні випадки пов’язані з дорожньо-транспортною пригодою, що сталася на одному з полів агрофірми, та з недотримання правил охорони праці у тваринництві.
Роман Зябліков також повідомив, що у лютому-серпні нинішнього року, в рамках проведення превентивних заходів, у районах області проведено 132 семінар-наради з питань недопущення виробничого травматизму в агропромисловому комплексі. У роботі цих семінарів брали участь голови райдержадміністрацій, їх заступники, представники Державної інспекції сільського господарства, Федерації профспілок області, сільські та селищні голови, керівники та спеціалісти з охорони праці сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств.
Керівникам агроформувань та особам, відповідальним за охорону праці, було нагадано про необхідність суворо дотримуватися установлених норм при виконанні сільськогосподарських робіт та робіт підвищеної небезпеки. Зокрема, зосереджено увагу на наявності дозволів на виконання таких робіт та експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, своєчасності проведення всіх організаційних заходів по забезпеченню безпечних і здорових умов праці, а також про неприпустимість залучення до робіт з обладнанням та механізмами підвищеної небезпеки неповнолітніх осіб.
Крім того, постійно акцентувалась увага на створенні служб охорони праці, призначенні відповідальних осіб за дотриманням працівниками вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів охорони праці, створенні постійно діючих комісій з перевірки знань з питань охорони праці, своєчасності проведення медичних оглядів та спеціального навчання з посадовими особами та працівниками, зайнятими на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці забезпечення їх необхідним спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту.
Роман Зябліков наголосив, що подібні превентивні заходи мають свій позитивний ефект, особливо з огляду на те, що певний період перевірки суб’тів господарювання не проводилися. Тому, так би мовити, не каральними заходами, а роз’яснювальною роботою фахівці управління підказували сільгоспвиробникам, що і як треба робити. І є непоодинокі факти, коли за підсумками таких семінар-нарад керівники підприємств вживали відповідні організаційні та технічні заходи, спрямовані на покращення стану справ у своїх господарствах.
Із серпня, за словами керівника управління Держпраці в області, знову розпочато проведення перевірок підприємств, установ, організацій, які мають дохід за попередній рік більше 20 мільйонів гривень і де є високий ступінь ризику виникнення випадків травматизму. Роман Зябліков зазначив, що це дасть можливість зупинити виникнення нещасних випадків на виробництві і провести збирання пізніх зернових культур без травмування працівників.
Заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко поцікавився у керівника обласної служби з питань праці, чи притягнуто до відповідальності роботодавців або відповідальних за охорону праці осіб за смерті людей на робочому місці.
Роман Зябліков повідомив, що на момент виникнення нещасних випадків, перевірки причин цих трагедій управлінням, через запроваджений мораторій, не проводилися, тому нікого до адміністративної відповідальності не притягнуто. Разом з тим, у випадках, коли фахівцями з питань праці проводяться спецрозслідування, його матеріали направляються до прокуратури та органів внутрішніх справ, які працюють з ними далі. Щодо даних випадків, то інформації про прийняте правоохоронцями рішення, до управління не надходило.
На засіданні обласної ради з питань безпечної життєдіяльності населення розглянуто також питання про стан невиробничого травматизму в області, стан протипожежного захисту ринків та про стан утримання балансоутримувачами зовнішніх та внутрішніх систем газопостачання багатоповерхових житлових будинків.