Фольклорне свято "Василя і Меланки"
- 5 січня 2016, 16:14
13 січня, 20:00, туристична база "Хвиля".
У наших предків Меланка (день святої Меланії відмічається 13 січня) символізувала місяць, а Василь був символом сонця. Вважалося, що в цю ніч Меланка вийшла заміж за Василя.
Споконвіку, напередодні старого Нового року, за давньою народною традицією, справляють Щедрий Вечір – веселе українське свято з обрядами, забавами, скоромною їжею (піст вже минув): багатою кутею на смальці, ковбасами, пирогами, варениками, млинцями, смаженими на салі тощо. А ще випікають два спеціальні хліби "Маланка" і "Василь".
На Щедрий Вечір, тобто в ніч під старий Новий рік, майже по всій Україні, від Таврії до Гуцульщини, традиційно ходили гурти ряджених – молодіжні ватаги, які щедрували й водили "Маланку" – своєрідний маскарад, що не має нічого спільного з християнськими віруваннями, хоча й носить ім’я преподобної Меланії.
Основні діючі особи – перевдягнений у дівчину нежонатий хлопець (Маланка) і, навпаки, дівчина або жінка у чоловічому вбранні (Василь). Сьогодні маланчина галерея персонажів поповнилася новими (деякі перейшли з минулих часів): бутафорними "офіцерами" і "солдатами" неіснуючих армій; сучасними "президентами" (вітчизняними і зарубіжними), "депутатами" різного штибу, місцевими "діячами", рекетирами, міліціонерами, "зірками" шоу - бізнесу, кіногероями тощо. Фантазія маланкуючих аж зашкалює: майструють соломяні, шкіряні, навіть – металеві Маланки, які у супроводі інших масок ходять від хати до хати з новорічними піснями та поздоровленнями. щедрує господарю, співає величальних пісень:
А на Маланки печуть оладки,
Та не ламайте – цілі давайте!
Наша Маланка господиня,
На ополонці ложки мила.
Щедрий вечір, добрий вечір
Добрим людям на здоров’я!