31 березня — вибори Президента України. Пам’ятка виборцю
- 28 березня 2019, 16:48
Уже в цю неділю, 31 березня, українські виборці зможуть проголосувати на президентських виборах. Як цього дня будуть працювати дільниці, що можна взяти з собою в кабінку для голосування, коли будуть відомі попередні й остаточні результати і чи можна отримати два бюлетені?
У п’ятницю 29 березня опівночі завершується передвиборна агітація. Субота і неділя — дні, коли діяльність, що спонукає за когось з кандидатів голосувати або не голосувати, заборонена. Це збори, мітинги, реклама, листівки, публічні заклики та оцінки, концерти. Список не є вичерпним, тому до агітації можна віднести навіть футболку або кепку з символікою кандидата.
У неділю 31 березня виборчі дільниці відкриваються о 8:00. Закриваються о 20:00. О 19:55 про закриття попереджає голова дільничної комісії. Той, хто станом на 20:00 ще знаходиться на дільниці, може проголосувати.
Як поводитися на виборчій дільниці
Отримати бюлетень можна на підставі паспорта або тимчасового посвідчення громадянина України. Дипломатичний паспорт, службовий паспорт і закордонний паспорт — лише для голосування на закордонних виборчих дільницях. Військовий квиток — тільки для військовослужбовців-строковиків.
Виборець голосує сам. Допомагати заповнювати бюлетень, читати, робити вибір або щось підказувати — заборонено. Навіть якщо літня людина щось не бачить, не може розгледіти і просить допомоги.
У кабінці для голосування можна користуватися своєю ручкою. Заходити в кабінку для голосування з дитиною і навіть з домашнім улюбленцям можна, але можуть зробити зауваження. Велику сумку можна взяти з собою, але правоохоронці, які чергують на дільниці, можуть оглянути її.
Голосування є таємним, тобто розголошувати результати заборонено.
Виборців, які залишають дільницю, можуть попросити взяти участь в екзит-полі.
Виборчий бюлетень
Вибрати можна тільки одного зі списку кандидатів, а для цього треба поставити будь-який зі значків, який дозволяє ідентифікувати вибір: плюс, галочка тощо.
Якщо проголосували не за того кандидата, за якого збиралися, порядок дій в цьому випадку такий:
• звернутися до того члена виборчої комісії, який видав бюлетень;
• написати заяву з проханням видати інший бюлетень;
• зіпсований бюлетень віддати члену виборчкому, а натомість отримати новий;
• отримати бюлетень замість неправильно заповненого можна тільки один раз;
• зіпсований бюлетень погашається як невикористаний, про що складається акт.
Є дані, через які бюлетень може вважатися недійсним і які не залежать від виборця: відсутність печатки, розбіжність даних про округ і дільницю, не відірваний контрольний талон, не проставлені відмітки «вибув». Але іноді бюлетень псують і самі виборці. За законодавством недійсним бюлетень стає в тому випадку, якщо стоїть більше однієї позначки проти прізвищ кандидатів, немає жодної позначки, немає можливості встановити зміст волевиявлення громадянина.
Якщо кандидат знявся в останній момент, на бюлетенях повинен бути проставлений штамп «Вибув». Про зміну в бюлетені виборця повинні проінформувати при його видачі (ст. 72, частина 7 Закону «Про вибори президента України»).
Як відбуватиметься підрахунок голосів
Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здій-
снюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування.
Центральна виборча комісія на своєму засіданні протягом десяти днів встановлює результати виборів Президента України, про що складає протокол. Проте, якщо протоколи з усіх окружних виборчих комісій надійшли раніше, ЦВК підраховує голоси не пізніше ніж на третій день з дня їх отримання.
Обраним у день виборів Президентом України вважається кандидат, який одержав на виборах більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.
За матеріалами сайтів nash.live, 112.ua, 5.ua
підготувала Тетяна Юганова