Актуально

Медреформа триває. Що варто знати?

Медреформа триває. Що варто знати?
У рамках медичної реформи з 2 квітня в Україні стартувала кампанія з обрання сімейного лікаря. За даними Міністерства охорони здоров’я України станом на 13 квітня понад півмільйона українців уже обрали своїх сімейних лікарів. Втім, з’явився ряд хибних тверджень, які не варто повторювати, а слід самим в усьому розібратися.
Лікар підписує декларації лише з тими пацієнтами, які проживають на його дільниці. Це не так. Кожен громадянин може обрати будь-якого лікаря, незалежно від місця реєстрації чи місця проживання. Проте вам буде зручно, якщо він практикує поблизу вашого дому або місця роботи, адже до нього потрібно буде звертатись не лише за медичною допомогою, але й за довідками, направленням до інших спеціалістів тощо.

Декларацію з лікарем треба підписати якнайшвидше, адже потім за це доведеться платити. Кінцевого терміну підписання декларації немає. Це не обов’язково робити саме у квітні. Її можна підписати будь-коли, наприклад, під час вашого найближчого візиту до лікаря. І, звісно, жодних коштів за це сплачувати не потрібно. Термін дії декларації з лікарем необмежений. Вона діє до того часу, доки ви не вирішите підписати декларацію з іншим лікарем. У такому разі попередня декларація анулюється автоматично, вам не потрібно приходити до свого попереднього лікаря.

Люди, що не можуть особисто прийти до лікаря для підписання декларації, залишаться без меддопомоги. Якщо людина фізично не може завітати до лікаря, щоб підписати з ним декларацію, це може зробити її законний представник. Також уповноважений працівник медзакладу може приїхати до вас додому та використати ноутбук або планшет для заповнення декларації. Найближчим часом МОЗ запустить онлайн кабінет пацієнта, де можна буде підписати декларацію з лікарем онлайн, не виходячи з дому.

Лікар відтепер не буде приїжджати на виклик додому. Виклик додому входить до переліку послуг вашого лікаря. Але визначати, чи є необхідність їхати на виклик, лікар буде за медичними показами. Він може надати вам консультацію телефоном або запросити вас приїхати в амбулаторію. При цьому віддаленість місця перебування пацієнта від медичного закладу не є причиною для відмови лікаря приїхати на виклик.

Ви не можете обрати свого лікаря, тому що в медзаклад не завезли бланки декларацій. Паперових бланків декларацій, які слід заповнювати від руки, не існує! Декларація з лікарем заповнюється в електронному вигляді уповноваженим працівником медзакладу, після цього роздруковується, і ви підписуєте її у двох примірниках, один з яких забираєте з собою, інший залишається у лікаря.

Якщо ви не підписали декларацію, лікар вас не обслуговуватиме. Мекдзаклади будуть отримувати фінансування одночасно і за пацієнтів, які підпишуть декларації з лікарями, що у них працюють, і за пацієнтів, які були закріплені за ними раніше. Тому відмовити вам у наданні допомоги через те, що ви не підписали декларацію, лікарі не мають права.

Підписувати декларацію з приватним лікарем не вбачається можливим. Підписати угоду можна і з приватним лікарем у разі, якщо він є фізичною особою-підприємцем і зареєстрований у Національній службі здоров’я та уклав з нею угоду. Якщо ж лікар є працівником приватної клініки (юридичної особи), то й договір може підписувати лише юридична особа, тобто приватна клініка.

Скоро комунальні медичні заклади приватизують. На сьогодні чинним є закон щодо автономізації медичних закладів, згідно з яким комунальні заклади такими і залишаються, відповідно, майно залишається у комунальній власності. Але вони перетворюються на некомерційні підприємства, щоб мати змогу адмініструватися всередині та отримувати кошти не лише від держави, а й з інших джерел, зокрема, від місцевої влади.

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) з початком роботи відразу перетвориться на корумпований орган. НСЗУ буде лише оператором коштів (як страховка у багатьох країнах), тобто грошей на рахунках служби не буде, а, відповідно, у неї не буде і доступу до коштів. Кошти надходитимуть від казначейства безпосередньо у медичний заклад.

За інформацією Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України та за матеріалами інтерв’ю в.о. міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун радіо Свобода від 5 квітня 2018 року

Календар

«    Грудень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Архів

Грудень 2022 (10)
Лютий 2022 (22)
Жовтень 2022 (38)
Вересень 2022 (42)
Серпень 2022 (9)
Липень 2022 (13)