Актуально

Підписано Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна

Підписано Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна
Представники України та США у ніч на 1 травня підписали угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Це той документ, який називають угодою про корисні копалини і напружені перемовини щодо якого тривали місяці. У чому важливість цього документа, який багато посадовців та політологів називають історичним, — у нашому матеріалі. 
Документ, підписаний міністром фінансів США Скоттом Бессентом та віце-прем'єркою України Юлією Свириденко, передбачає допуск американських компаній до нових українських ліцензій на видобуток корисних копалин та природних ресурсів. У відповідь США зобов’язуються надати Україні як фінансову, так і військову підтримку для післявоєнного відновлення. При цьому повна власність і контроль над надрами залишаються за Україною.

Фонд, через який відбуватимуться усі процеси в рамках Угоди, має рівноправне партнерство двох його учасників: 50/50. Угода не містить згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США, що до її підписання викликало достатньо багато застережень від експертів. США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах, що підтримують боротьбу України проти російського ворога. 

«Передача й розвиток технологій — важлива складова Угоди, адже нам потрібні не лише інвестиції, але й інновації», — написала у своєму Facebook Юлія Свириденко.


Також вона пояснила, як практично працюватиме Фонд. США роблять внесок у Фонд як безпосередньо коштами, так і новою допомогою — наприклад, системами ППО для України. Україна вносить 50% доходів державного бюджету від нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки. Після наповнення, Фонд інвестує у проєкти із видобутку корисних копалин та нафти і газу, а також в супутню інфраструктуру чи переробку. Такі проєкти визначатимуться обома країнами спільно.

«Угода значно змінилась у процесі підготовки. Тепер це дійсно рівноправна угода, яка створює можливість для інвестицій в Україну — доволі вагомих, — а окрім того, ще й для суттєвої модернізації виробництв в Україні та, що не менш важливо, модернізації юридичних практик у нашій державі», — так прокоментував Угоду у своєму вечірньому зверненні 1 травня президент України Володимир Зеленський.


З повним текстом Угоди можна ознайомитися на Урядовому порталі — kmu.gov.ua
Підписано Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна
Підписано Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна

"ВК" у PDF