---
Суспільство

Книгу читають не очима, а розумом

Книгу читають не очима, а розумом
Вважається, що вперше аналоги сучасних бібліотек з’явилися ще близько 2,5 тисячі років до нашої ери на Сході, а книги в них — глиняні таблички, на яких люди зафіксували важливу для них інформацію і передали наступним поколінням. Сьогодні ми хоч і користуємося Інтернетом, телебаченням чи радіо, та щороку 30 вересня відзначаємо Всеукраїнський день бібліотек. Наш матеріал — про дві бібліотеки Кіровоградської області, які зберігають класичні основи бібліотечної справи та впроваджують у роботу сучасні методи.
ВИШНІВЦІВСЬКА СІЛЬСЬКА БІБЛІОТЕКА ОНУФРІЇВСЬКОГО РАЙОНУ

Говорить її керівник Людмила Новікова:

— У Вишнівцівській сільській бібліотеці, яка підпорядковується сільській раді, працюю з 2000 року. Маю фахову освіту — бібліотекознавство. Фах обрала ще в дитинстві, бо ми жили в Онуфріївці поряд з бібліотекою, я там була завсідницею, можна сказати, що виросла при бібліотеці. Тому вступила до Олександрійського училища культури, по закінченню якого працювала в Онуфріївці, а потім вийшла заміж і переїхала у Вишнівці, де продовжила роботу за фахом.

Нині не найлегші часи з фінансуванням, та сільська рада завжди віднаходить кошти, щоб зробити передплату періодичних видань або придбати нові книги. Щокварталу до нас надходить декілька книг з районної бібліотеки, а зараз триває акція «Подаруй бібліотеці книгу» — і односельчани приносять власні книги, серед них наш сільський голова Віталій Горобець, а також заступник директора філії ТОВ «Верес» Тамара Дзюба. Коли звернулися за допомогою у поповненні фондів до народного депутата України Олеся Довгого, він відреагував несподівано для нас — передав книги з власної бібліотеки.

Зараз маємо близько 6 тисяч книг: класикою ми у більшості забезпечені, а ось сучасної літератури, якою цікавиться молодь та діти, не вистачає. Мені як фахівцю приємно усвідомлювати, що наша молодь цікавиться книжними новинками, отже думка про те, що «молодь до усього байдужа» — хибна.

З Будинком культури бібліотеку об’єднує не лише спільне приміщення — усі заходи проводимо разом. (Людмила Володимирівна часто виступає їх ведучою — авт.). До свят готуємо тематичні виставки. На жаль, зараз новою темою у суспільстві стало АТО, та це факт, і про нього слід говорити. Книг з цієї теми мало, але послуговуємося газетно-журнальними публікаціями.

Улюбленими формами зустрічей читачів є літературні години, засідання за круглим столом, на які приходять люди різного віку, у тому числі й діти. З учнями працюю в основному в школі. З останніх найвдалішим вважаю захід «Я обираю здоровий спосіб життя», який ми побудували на практичних прикладах та порадах. А також важливим вважаю проведення бібліотечних уроків, на яких вчимося працювати з бібліотечними каталогами.

Якщо старше покоління і діти часті гості у бібліотеці, то молодь, за винятком молодих педагогів, приходить досить рідко — вона все ж обирає гаджети. Тому це моя мрія — залучити до читання книг молодь.

Мрію і про технічне оснащення закладу —хочу мати у закладі ноутбук, принтер і вихід у мережу Інтернет. Тоді б могла допомагати школярам у підготовці різних творчих завдань, які б вони готували у бібліотеці і відразу роздруковували.

Звісно, усіх своїх читачів знаю напам’ять. Серед дорослих активними читачами є Ольга Василенко, Тетяна Білко, Лідія Харченко, серед дітей — Надія Філіченко, Валентина Гандербура.

Сама ж я люблю читати періодику, де висловлюють різні погляди на одну й ту ж проблему.
Я задоволена своєю роботою і бажаю усім людям мати свою улюблену книгу, журнал чи газету і частіше до них звертатися!


Книгу читають не очима, а розумом
Людмила Новікова


ОЛЕКСАНДРІВСЬКА РАЙОННА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДОРОСЛИХ

Про бібліотеку розповідає її директор Марія Гриб:

— Наш заклад — один з найкращих в області, який обслуговує маже 2 тисячі читачів. Книжковий фонд складає 22 тисячі примірників, а книговидача становить 30 тисяч у рік: це як книги, так і періодика, а також аудиодиски. Минулого року у нас з’явилося 700 нових книг, які надійшли різними шляхами: з обласного обмінного фонду, були придбані за кошти районного бюджету та за кошти від платних послуг. Цього року самі знайшли львівську громадську організацію, яка надіслала нам книги з шрифтом Брайля: це підручники, хрестоматії та художня література.

Наша бібліотека — заклад з історією — вона заснована 1935 року. Спочатку розміщувалася при Будинку культури, потім перенесена до окремого приміщення у житловому будинку, а потім у 1947 році звели цю будівлю, у якій ми й працюємо сьогодні, спеціально під бібліотеку: на першому поверсі розмістилася дитяча бібліотека, а на другому — ми. Для сьогодення приміщення вже вважається старим, але ми його підтримуємо у належному стані, навіть самі робимо ремонти. (Піднятися на другий поверх скрипучими дерев’яними сходами за необхідною книгою — це наче своєрідний ритуал — авт.). А ось технічне оснащення бібліотеки — сучасне. Завдяки активній участі у проекті «Бібліоміст» ми комп’ютеризували свій заклад і 17 сільських. Наприклад, Михайлівська сільська бібліотека має 7 комп’ютерів, отже їй можуть позаздрити навіть деякі районні заклади. За фінансової підтримки народного депутата Олеся Довгого придбали проектор, і тепер проводимо масові заходи більш видовищно.

Останнім часом вподобали проведення заходів за межами бібліотеки. Особливо актуально це в літній час. А з першого вересня проявляють активність школярі та учні Олександрівського навчального пункту обласного комунального навчально-курсового комбінату «Аграрник». Це діти з навколишніх сіл, більшість з них не мають комп’ютерного забезпечення, тому наш Інтернет-центр завжди до їхніх послуг. Працюємо й з Олександрівським виправним центром у проекті «Дамо засудженим шанс у громаді»: приходимо до засуджених проводити просвітницькі заходи, вони приходять до нас за книгами.

Колектив складається з 7 працівників: звісно, це я — директор Марія Гриб, (у цій бібліотеці працює 42 роки — авт.), Лідія Мірошниченко — провідний бібліотекар з роботи з фондами, яка працює тут 40 років, методист з роботи з сільськими бібліотеками (а їх у нас 25) Світлана Роздобудько, яка 25 років працює з нами. До речі, так співпало, що ми втрьох закінчили Київський інститут культури, факультет бібліотечна справа. На обслуговуванні читачів працюють провідні бібліотекарі Валентина Бондар і Людмила Курганська, а також радо допомагають читачам бібліограф Катерина Трегуб і завідуюча читальною залою Тамара Вовченко. Найменший бібліотечний стаж наших працівників — 20 років. За увесь час роботи ми без перебільшення стали однією родиною, якою не лише приходимо на суботники до нашої бібліотеки, а й особисті свята святкуємо разом. Навіть створили громадську організацію «Ми+», що дозволяє нам брати участь у різних проектах. А цього року разом вирушили на «Сорочинський ярмарок» та до Софіївського парку.

Ми щасливі, що маємо таку професію. Нашому закладу хотіли б побажати більшого наповнення книгами українською мовою та виданнями сучасних українських авторів. А усім колегам бажаємо злагоди та добра!

Календар

«    Лютий 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930